Ібіца, невідома росіянка та стосунки з Фірташем: як скандальне відео знищило австрійських ультраправих

  			Ібіца, невідома росіянка та стосунки з Фірташем: як скандальне відео знищило австрійських ультраправих
30637 ПЕРЕГЛЯДІВ

У п’ятницю два відомих німецьких видання – Der Spiegel та Süddeutsche Zeitung, оприлюднили компрометуючі відеоролика за участі керівників ультраправої Партії свободи (FPÖ), яка входить до урядової коаліції.

Члени цієї партії не приховують теплого ставлення до президента РФ, а керівниця МЗС за квотою FPÖ Карін Кнайсль відома тим, що запросила Путіна  на власне весіллі. Та всі ці факти видаються не такими вже суттєвими на фоні сьогоднішнього розголосу

На відео лідер Партії свободи Гайнц-Крістіан Штрахе, екс-віце-канцлер та друга людина в країні після глави уряду, у легкій атмосфері веде переговори із заможною росіянкою та обговорює співпрацю із нею зі своїм заступником.

“Якщо вона виведе нас на перше місце, ми зможемо говорити про все”, – видає Штрахе на одному з епізодів ролику.

Наслідки, як уламки бомби, розлетілися миттєво, ще й за тиждень до виборів у Європейський парламент. Факти, які прозвучали ще належним чином потрібно перевірити, але Штрахе довго не барився, вже подав у відставку, а канцлер оголосив про розпад коаліції та позачергові вибори, на які ультраправі підуть із шаленими іміджевими втратами.

Наразі відео- та аудіоматеріали перевірили експерти, і не виявили жодних ознак монтажу, згодом автентичність записів підтвердив і сам Штрахе, який визнав, що розмова відбулася та тривала 7 годин – від п’ятої вечора до полуночі.

Зафільмована зустріч відбулася на орендованій віллі на іспанській Ібіці, наприкінці липня 2017 року, за два з половиною місяці до парламентських виборів в Австрії. У кімнаті присутні наступні персони: Штрахе (на той час лідер парламентської опозиції); його права рука Йоганн Гуденус (після виборів очолив фракцію Партії свободи); дружина Гуденуса; а також, як стверджується, заможна росіянка та її помічник-перекладач.

Під час посиденьок австрійські політики разом із гостею курили, вживали алкоголь та обговорювали умови вигідної “співпраці”.

Окремо відзначимо Гуденуса, якого вважають одним із посередників між Австрійською партією свободи і Росією. Він навчався у Москві і добре знає російську мову. У 2014 році він був спостерігачем на так званому “референдумі” в Криму, на запрошення Кадирова таємно був у Чечні.

І через нього відбувалися контакти з росіянкою, її представили як Альону Макарову.

Про багачку відомо мало: ніби має латвійське громадянство, має бажання вкласти понад чверть мільярда євро в Австрію, при чому з розмов на відеозаписі випливає, що гроші ці – не зовсім чисті. Не винятково, що мова йде про племінницю колишнього власника російської газової компанії “Ітера” Ігоря Макарова.

Австрійські журналісти зазначили, що Макаров добре знайомий з українським олігархом Дмитром Фірташем, який наразі живе у Відні, де чекає на рішення щодо його екстрадиції.

Саме з російським бізнесменом пов’язують статки Фірташа як олігарха – у дев’яностих роках вони мали спільну справу.

Поза тим, видання, які оприлюднили відеозапис, є сумніви щодо Макарової, не виключають, що жінка була підставною – втім, не зрозуміло, чиєю.

Темні підозри охоплювали і Штрахе. “Пастка, пастка, це пастка”, – шепотів він Гуденусу на відео. Той заспокоював шефа, але даремно бо вілла була обладнана прихованими камерами.

Судячи із записів, одним зі шляхів до перемоги, мало стати придбання росіянкою 50% найбільшої щоденної газети Австрії – Kronen Zeitung. Щодня її читають близько двох мільйонів людей – при дев’ятимільйонному населенні країни. План Штрахе дуже простий: прогнати незалежних журналістів та влаштувати на місця своїх людей.

“Якщо ця газета просуватиме нас, ми візьмемо не 27%, а 34%!… Будь-яка стаття, яка допомагає нам, дратуватиме червоних і чорних (опонентів FPÖ, консерваторів та соціал-демократів – ЄП)”, – стверджував він. “Журналісти – найбільші шльондри на планеті. Ми хочемо створити такий медіа-ландшафт, як це зробив Орбан”, – заявив ультраправий політик.

Після приходу в 2010 році Віктора Орбана до влади в Угорщині рівень свободи преси в країні став гнітючим. Нині більшість медіа-компаній є відверто проурядовими. Угорська модель – та, до якої прагнув Штрахе.

“Якщо у тебе є Kronen Zeitung, це вирішальний фактор, але якщо у тебе є телевізійний канал, ти вирішуєш все”, – сказав політик

“Якщо вона візьме на себе Kronen Zeitung за три тижні до виборів і виведе нас на перше місце, тоді ми можемо говорити про все”, – відповів він Гуденусу.

Один із варіантів “оплати” – надання державних угод на будівництво доріг.  Штрахе пропонував, щоб Макарова заснувала компанію на кшталт Strabag – австрійської будівельної компанії, яка отримує майже половини замовлень із державного сектора.

“Вона отримає всі урядові замовлення, які тепер отримує Strabag. Ми поговоримо про цю історію, тому що мені більше не потрібен Газельштайнер”, – казав він, маючи на увазі генерального директора і співвласника будівельної групи Strabag Ганса Петра Газельштайнера.

Також Штрахе обіцяв, що Макарова увійде в десятку найвпливовіших людей країни, якщо стане власницею газети.

Kronen Zeitung не змінила власника – принаймні, не була помічена у грі на користь FPÖ. Все це дає журналістам вважати, що Макарова могла бути не тією, за кого себе видавала.

Чи не найбільший резонанс викликала частина, в якій була мова щодо фінансування Партії свободи. Судячи зі слів Штрахе, існує злагоджена схема, яка дозволяє донорам, зокрема іноземним, жертвувати великі суми грошей в обхід закону.

В Австрії великі партійні пожертвування повинні бути публічними. Про суми в 50 тисяч євро і більше необхідно повідомляти Рахункову палату.

“Є кілька дуже багатих людей, які платять від 500 тисяч до півтора-двох мільйонів … Але вони платять не партії, а благодійній асоціації… Це не йде в Рахункову палату”, – пояснює Штрахе

На відео він зазначав 10 великих донорів партії, та назвав кількох із них: це компанії Glock Гастон Глок, мільярдер Рене Бенко, який нібито пообіцяв “Свободі” великі пожертвування, ігрова компанія Novomatic, Horten Гайді Гортон тощо.

Названі політиком донори після публікації заперечили, що жертвували якісь гроші. Аналогічні заперечення висловила і Партія свободи, заявивши, що “від перелічених людей і компаній пожертви на користь партії не надходили”.

Крім цього, Штрахе висловив свої зовнішньополітичні погляди. За його словами, у майбутньому Відню слід орієнтуватися на Вишеградську четвірку: “У нас на Заході занепад, але на Сході люди нормальні”

Одразу після публікації відео зрозумілим є те, що відставка віце-канцлера неминуча.

“Це була дурниця. Це була помилка”, – казав Штрахе на прес-конференції. Він визнав автентичність відео, повідомив про те, що залишає посаду віце-канцлера та лідера Партії свободи, а партійними справами займеться його заступник Норберт Гофер.

Глава парламентської фракції Партії свободи Йоганн Гуденус, теж заявив про відставку з усіх посад, і склав депутатські повноваження.

“Це було типове алкогольне позерство мачо, яким я, вірогідно, хотів вразити привабливу господиню. Я поводив себе хвалькувато, наче підліток”, – пояснив він, повідомивши, що він приніс вибачення власній дружині через свої залицяння.

Він зазначив, що з Макаровою після того вечора більше ніколи не зустрічався і грошей від неї не отримував, і сказав «фрази на відео вирвані з контексту, а сам він був надто п’яним, щоб серйозно аналізувати його висловлювання».

“Після вчорашнього відео я повинен сказати: все, досить!.. Партія свободи нашкодила репутації країни”, – ззначив канцлер Себастіан Курц.

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео