Марина Корнієнко: Що варто знати про пільги та допомогу для багатодітних сімей у 2021 році. Важливо, є неприємні зміни!

Марина Корнієнко: Що варто знати про пільги та допомогу для багатодітних сімей у 2021 році. Важливо, є неприємні зміни!
160607 ПЕРЕГЛЯДІВ

В теперішні нелегкі часи Коронавірсуної інфекції, локдаунів та карантинних обмежень українським сім’ям доводиться не жити, а виживати. До того ж українська влада на початку 2021 року суттєвими підняттями цін на електроенергію та газ заганяє мільйони сімей просто у глухий кут безвихідної ситуації. Особливо катастрофічно важко зараз приходиться  багатодітним сім’ям, більшості яких не вистачає коштів навіть на повноцінне харчування.

Можновладцям не потрібно забувати, що багатодітні сім’ї –  це саме той соціальний сектор, на який варто звертати увагу чи найбільше. Та на превеликий жаль, в більшості випадків такі сім’ї потребують матеріальної допомоги, особливо в цей скрутний час, який із 2020 продовжується у 2021 році.

Зазначу, що покращення щодо надання пільг багатодітним сім’ям на протязі тривалого часу практично не відбувається, проте, нажаль, є доволі неприємні новини.

Зважаючи на складну соціально-політичну ситуацію, а також, те, що громадяни нашої держави у великій мірі є мало проінформованими щодо соціальних гарантій наводжу  

перелік пільг встановлених законодавством для багатодітних сімей на 2021 рік

Згідно статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» пільги багатодітним сім’ям встановлено такі:

1) 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);

2) 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.

Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю;

3) 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

4)  позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива, передбачені пунктами 1-3 частини третьої цієї статті, надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, надаються пільги, передбачені частиною третьою(50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення), з урахуванням умов, визначених частиною четвертою цієї статті.

ЗВЕРТАЮ УВАГУ НА НЕПРИЄМНИЙ ФАКТ:  Постановою Кабінету Міністрів України №1325  з 1 січня по 31 березня 2021 року визначено єдину ціну на електроенергію для всіх жителів України – 1,68 грн на весь обсяг споживання. Ця ціна поширюється, в тому числі, і на багатодітних та прийомних сімей, а також дитячі будинки сімейного типу. Тобто, пільгова ціна споживання до 100 квт∙год на місяць за ціною 0,9 грн за 1 кВт∙год скасована й для багатодітних та прийомних сімей, а також дитячих будинків сімейного типу.

Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги:

1) безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;

2) щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;

3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

4) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі;

5) безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей»

ВАЖЛИВО: пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

-          Довідка : відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2015 №389  «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї» (багатодітні сім’ї, учасники війни, діти війни, дружина (чоловік) (ЧАЕС) померлого громадянина (3 категорії); дитячі будинки сімейного типу; прийомні сім'ї;сім'я опікуна (піклувальника); опікун дітей померлого громадянина та ін.) надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, розмір якої  на  2021 рік складає - 3180 грн 

УЗАГАЛЬНЕННЯ: ЯКЩО СЕРЕДНЬОМІСЯЧНИЙ СУКУПНИЙ ДОХІД БАГАТОДІТНОЇ СІМ’Ї  ЗА ПОПЕРЕДНІ 6 МІСЯЦІВ ПЕРЕВИЩУЄ ВЕЛЕЧИНУ ДОХОДУ 3180 ГРН(НА 2021 РІК) – БІЛЬШІСТЬ ВИЩЕНАВЕДЕНИХ ПІЛЬГ БУДУТЬ НЕДОСТУПНІ!!!   

ТЕПЕР ЩОДО ПІЛЬГ ЗІ СПЛАТИ ПОДАТКІВ

-          Платник прибуткового податку, який виховує 2 і більше дітей віком до 18 років, має право на соціальну податкову пільгу в розмірі 50% прожиточним мінімуму для працездатної особи з розрахунку на кожну дитину (ст. 169 Податкового Кодексу України).

 -        Податкова соціальна пільга - сума, на яку зменшується загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати в одного роботодавця.

 -          Фізичні особи, які виховують 3 і більше дітей віком до 18 років, звільняються від сплати земельного податку (ст. 281 ПКУ).

Пільги при отриманні житла

-          Сім'ї, в яких виховуються 3 і більше дітей у віці до 18 років, мають право на безкоштовну приватизацію житла незалежно від його загальної площі (ст. 6 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду"

-          Багатодітні сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на першочергове отримання житла

                                                                       Пільги при оплаті освіти дітей

       -        Постановою КМУ від 26.08.2002 року №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» багатодітним сім'ям надається 50% знижка при оплаті харчування дітей в дитячих садах державної і комунальної форми власності.

 -          Сім'ї з рівнем доходу нижче гарантованого мінімуму, встановленого Законом про Державний бюджет на поточний рік, а також сім'ї, які отримують державну допомогу по малозабезпеченості, повністю звільняються від оплати за харчування дітей в дитячих садах.

 -          Позашкільну освіту діти з багатодітних сімей також отримують безкоштовно (ст.26 Закону України «Про позашкільну освіту»).

Пільги по виходу на пенсію

       -          Жінки, які народили п'ять і більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і при наявності не менше 15 років страхового стажу.

 -          За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і при наявності не менше 20 років страхового стажу (п.3 ст.115 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Звісно, для отримання вище перечислених пільг потрібно володіти документом, що підтверджує статус багатодітної сім'ї і дітей з такої сім'ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом України "Про охорону дитинства". Таким документом є відповідне - посвідчення . Як отримати відповідний документ можна  ознайомитись - ТУТ

ДОПОМОГА НА ДІТЕЙ, ЯКІ ВИХОВУЮТЬСЯ У БАГАТОДІТНИХ СІМЯХ

В загальному, щодо допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях суспільство проінформоване доволі непогано. Мова йде про 1700 грн допомоги на кожну третю і наступну дитину щомісяця , які згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 р. №250 «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім’ям» українці мають можливість оформлювати з 1 квітня 2019 року. Такі виплати здійснюватимуться до тих пір, поки дитині не виповниться 6 років. Кожна сім’я, яка має посвідчення багатодітної, має змогу з 1 квітня 2019 року оформити цю додаткову допомогу на дитину.

Важливі уточнення: а) якщо в родині четверо дітей, двом з яких ще немає 6-ти років, держава виплачує на кожну з них по 1 700 грн; б) якщо в сім’ї була одна дитина і народились близнята/двійнята - держава також виплачує на кожну з них по 1 700 грн; в) якщо в сім’ї троє дітей віком більше шести років – допомога не виплачується.     

Прикро, та потрібно зазначити, що в порівнянні із зростанням більшості інших видів соціальних допомог – дана допомога у 2021 році не зросла, а залишилась на рівні ще 2019 року! 

Згідно з Порядком допомога призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні.

Перелік необхідних документів для отримання допомоги допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях:

-          паспорт громадянина України (паспорт іноземця) або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, подається заява одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, що складається за затвердженою формою

 копії таких документів:

-          посвідчення батьків багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу) та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу);

-          свідоцтва про народження всіх дітей (з пред’явленням оригіналів).

ВАЖЛИВО:  на сторінках більшості інформаційних ресурсів та сайтах державних органів  здебільшого зазначена така інформація:

«Для того, щоб оформити допомогу на дитину, мамі чи татові слід звернутися у найближче відділення соціального захисту населення, написати заяву на отримання грошей…»  - ДАНА ІНФОРМАЦІЯ Є ЗАСТАРІЛОЮ ТА НЕТОЧНОЮ.   

ДОВОДЖУ ДО ВІДОМА, що 1 січня 2021 року надавати адміністративні послуги соціального характеру будуть виключно уповноважені особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади і посадові особи центру надання адміністративних послуг та передавати відповідному органу соціального захисту населення.             Управління соціального захисту населення не буде здійснювати особистий прийом громадян з питань призначення усіх видів соціальних допомог, субсидії, пільг. Як виняток громадяни мають право надсилати документи поштою або через офіційні веб-сайти Мінсоцполітики. 

Дізнатись детальніше про обслуговування громадян з питань призначення усіх видів соціальних допомог, субсидій та пільг у 2021 році можна ознайомитись у моїй публікації: "УВАГА ЗМІНИ: З 1 січня 2021 року з питань усіх видів соціальних допомог, субсидій та пільг потрібно звертатись до уповноважених осіб виконавчих органів місцевого самоврядування. Управління соцзахисту не буде здійснювати особистий прийом громадян".

 

ВАРТО ЗНАТИ: Строк розгляду документів для отримання допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях повинен становити не більше десяти днів з дня подання заяви з усіма необхідними документами. Про призначення допомоги чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення - заявникові повинно прийти письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.

Виплата допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів на рахунок отримувача допомоги, відкритий у банківській установі, чи виплачується йому готівкою через виплатні об’єкти національного оператора поштового зв’язку.

Виплата допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях припиняється у разі:

-          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

-          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

-          нецільового використання коштів і незабезпечення створення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

-          відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

-          тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

-          перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

-          втрати статусу багатодітної сім’ї;

-          смерті дитини;

-          смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу соціального захисту населення, який призначив допомогу. Отримувач допомоги у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов’язаний у десятиденний строк повідомити про це уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади і посадових осіб центру надання адміністративних послуг.

ТАКОЖ ХОЧУ ЗАЗНАЧИТИ, що в Україні функціонує Урядовий контактний центр - роз’яснення чи довідкову інформацію можна, звернувшись на урядову «гарячу лінію» за номером телефону 1545 у цілодобовому режимі та безкоштовно з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Lifecell.

Особи з порушенням слуху можуть звернутися на урядову «гарячу лінію» за допомогою Skype-зв’язку за таким іменем: Урядова гаряча лінія 1545-1; Урядова гаряча лінія 1545-2; Урядова гаряча лінія 1545-3.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38(044)284-19-15.

Оформити звернення можна також через веб-сайт Урядового контактного центру:

Автор: Марина Корнієнко - журналіст, громадський діяч,

Керівник ГО «УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ КОНГРЕС ЖІНОК».  

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео