Вчені зробили відкриття, яке руйнує будь-яке розуміння течій у глибинах океану.
Учені шоковані рухом підводних течій / фото ua.depositphotos.com
Великі течії – це “головні артерії” океану, що переносять воду і керують кліматом Землі. Поверхневі течії відносно легко виміряти і відстежити. Але течії в глибинах океану здебільшого залишаються загадкою.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Geoscience, представлений найбільший на сьогоднішній день набір даних про швидкість і напрямок течій, що проходять біля морського дна, і він зовсім не схожий на те, що припускали вчені, пише науковий оглядач Ендрю Чепмен для Eos.
Раніше вважалося, що течії на морському дні стійкі і в районі узбережжя Мозамбіку, який досліджували автори, течуть з півдня на північ. Однак результати дослідження показали, що глибоководні течії набагато динамічніші, ніж було відомо раніше, йдеться в матеріалі.
Відео дня
Отримані дані свідчать про те, що сучасні моделі, які використовують для відстеження потоків осадових порід і забруднювальних речовин у морських глибинах і реконструкції давніх океанічних умов, потребують оновлення.
Седиментолог із Національного океанографічного центру і старший автор дослідження Майк Клер заявляє:
“Ці течії, що огинають нашу планету, виявляться набагато складнішими, ніж припускають моделі з підручників. Вони дійсно вимагають дуже ретельного вивчення”.
Вимірювання складних течій
Вчені можуть вимірювати глибоководні течії за допомогою сучасних гідроакустичних приладів-датчиків ADCP, закріплених на морському дні. Але це складне і дороге завдання, тому в багатьох дослідженнях вони використовувалися рідко і протягом коротких періодів часу.
Читайте також:
Нове моделювання: рух тектонічних плит та континентів змінює Землю до невпізнаності (відео)
Китайські вчені створили найпотужніший у світі електромагніт без надпровідності
Повідомляється, що, завдяки щасливому випадку, італійська нафтогазова компанія Eni розгорнула безпрецедентні 34 ADCP у промислових цілях на площі близько 2 500 квадратних кілометрів у Мозамбікському каналі, недалеко від узбережжя. І компанія поділилася отриманими даними, надавши вченим унікальне і детальне уявлення про морське дно.
Чепмен пише, що прилади вимірювали швидкість і напрямок течій кожні 10 хвилин протягом 4 років. Коли геофізик, який працює в Університеті Калгарі, Льюїс Бейлі почав аналізувати гори даних з ADCPs, результати настільки відрізнялися від очікуваної тенденції постійних північних течій, що він замислився, чи не зробив він помилку.
Але після підрахунку всіх цифр дослідники виявили, що течії на морському дні часто прискорювалися, сповільнювалися і навіть змінювали напрямок:
“Ми були дуже здивовані, побачивши, наскільки мінливі всі течії навіть між причалами, розташованими досить близько один до одного”, – заявляє Бейлі.
Дослідники спробували з’ясувати, що могло викликати ці коливання. Течії змінювалися в різні сезони і протягом приливних циклів. Дані ADCPs і картини на відшліфованому морському дні показали, що течії на відкритих схилах морського дна в середньому спрямовані на північ. Але в підводних каньйонах, які орієнтовані приблизно зі сходу на захід, течія часто змінює напрямок, протікаючи вгору або вниз по їхній довжині.
Вчені припускають, що припливи і рельєф морського дна багато в чому визначають характер течій. Вони визнають, що дослідження проводилося тільки в одній зоні Світового океану, і отримання додаткових даних в інших областях матиме неоціненне значення для створення більш досконалих симуляцій.
Інші новини про підводний світ
Раніше УНІАН повідомляв, що вчені зняли величезного кальмара, який “ходить” на довгих кінцівках у глибинах океану. Довжина його тіла становить лише до 30 сантиметрів, але через кінцівки довжина може досягати до 8 метрів.
Крім того, ексспівробітник OceanGate назвав катастрофу “Титана” неминучою. Експерт працював у компанії, яка будувала цей “підводний човен”. Він уже тоді знав, що тратегії не можна було уникнути через нехтування стандартами безпеки.