Вчені створили кілька особин вовків, генетично відредагованих таким чином, щоб вони були схожі на цю доісторичну тварину.
Вченим вдалося відродити доісторичного вовка / скріншот із відео Colossal Biosciences/TMX
Вид вовка, який зник з лиця Землі 12 500 років тому, відроджується до життя, як “перша у світі успішно відновлена тварина”.
Про це йдеться в заяві біотехнологічної компанії Colossal Biosciences, передає CNN. Вчені з Colossal створили трьох дитинчат лютововка, використовуючи стародавню ДНК, клонування і технологію редагування генів, щоб змінити гени сірого вовка, найближчого живого родича доісторичного лютововка. Результатом є гібридний вид, зовні схожий на свого вимерлого попередника.
Лютоволк Aenocyon dirus був головним хижаком, який колись жив у Північній Америці. Лютоволки були більшими за сірих вовків і “мали ширшу голову і щелепи, а також світле густе хутро”, – розповіли вчені.
Відео дня
Видання зазначило, що було відомо, що Colossal працює над оживленням мамонта, додо і тасманійського тигра з 2021 року, але роботу над Aenocyon dirus компанія не розголошувала.
“Цей важливий етап показує, що наш комплексний набір технологій із відновлення вимерлих тварин працює”, – сказав Бен Лемм, співзасновник і генеральний директор Colossal.
Читайте також:
Учені завдяки ДНК дізналися, коли європейські мисливці-збирачі прибули до Північної Африки
Учені розкрили секрет довголіття американки, яка померла у віці 117 років
Темна шкіра, очі та волосся: вчені дізналися, який вигляд мали стародавні європейці
“Наша команда взяла ДНК із зуба віком 13 000 років і черепа віком 72 000 років і виростила здорових цуценят жахливого вовка”, – поділився деталями роботи Лемм.
У компанії додали, що після маніпуляцій з ДНК тварин і редагування їхніх генів “здорові ембріони, що розвиваються, були перенесені до сурогатних матерів для міжвидової вагітності”, і три вагітності призвели до народження перших воскрешених видів.
Компанія підтвердила CNN, що використовувала домашніх собак – зокрема, великих змішаних гончаків – як сурогатних матерів.
За даними Colossal, два дитинчата-самці лютововка народилися 1 жовтня 2024 року, а цуценя-самка – 30 січня 2025 року.
Щоб оптимізувати воскрешений вид, учені мають намір видалити певні варіанти генів сірого вовка і замінити їх рисами, пов’язаними з жахливими вовками, сказав Лав Дален, професор еволюційної геноміки з Центру палеогенетики Стокгольмського університету та консультант Colossal.
“Ні для кого не секрет, що за всім геномом це на 99,9% сірий вовк. У науковому співтоваристві будуть суперечки про те, скільки генів потрібно змінити, щоб вийшов жахливий вовк, але насправді це риторичне питання”, – сказав Дален.
Він додав, що навіть ті гени, які несуть новостворені особини, роблять їх більш схожими на лютововка, ніж на будь-якого іншого вовка.
Видання зазначило, що наразі три жахливі вовки живуть на ділянці площею 2 000 акрів у невідомому місці, оточеному 3-метровим парканом “зоопаркового” рівня, де за ними стежать співробітники служби безпеки, безпілотники та камери в режимі реального часу.
Інші новини науки
Давню ДНК найглибоководнішої акули використовують для вивчення довголіття людини. Зокрема, вчені картували геном гренландської акули в рамках зусиль, що продовжуються, з продовження людського життя.
А нещодавно вчені досліджували, як і коли домашні коти потрапили до Китаю. До цього вченим ніяк не вдавалося з’ясувати, як і коли домашні кішки могли бути завезені до Китаю.