У 2024 році країни ЄС домовилися продовжити дію тимчасового захисту до березня 2026 року.
У ЄС поки що не готові до перемир’я між Україною та РФ / фото – ua.depositphotos.com
Українські біженці, які виїхали до країн Європейського Союзу через війну, можуть втратити свій правовий статус. Причина полягає в тому, що у ЄС немає чіткого плану, який дозволив би їм залишитися після перемир’я України з РФ, повідомляє Euractiv.
Зазначається, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Директива ЄС про тимчасовий захист допомогла майже 4,3 мільйонам українців. Завдяки цьому європейські країни змогли надавати громадянам України право на проживання, роботу та доступ до послуг.
У ЄС не готові до завершення війни в Україні
У виданні вважають, що перемир’я між Україною і Росією може змінити все всього за одну ніч. Після цього країнам, які приймають українських біженців, доведеться вирішити, чи припиняти захист, чи наполягати на інтеграції біженців, чи підштовхувати їх до повернення додому.
Відео дня
Журналісти нагадали, що 2024 року в країнах ЄС домовилися продовжити дію тимчасового захисту до березня 2026 року. Початковий план передбачав дворічний період захисту з можливим продовженням на рік.
Крім того, рівні захисту українських біженців відрізняються в різних країнах. Кожна країна ЄС по-різному інтерпретує директиву.
Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан підтвердив у розмові з журналістами, що його країна, спільно з Німеччиною та Єврокомісією, беруть активну участь у формуванні спільної відповіді під час головування Польщі в ЄС.
“Конкретні умови ще належить обговорити”, – підкреслив він.
Видання з’ясувало, що Рада Євросоюзу планує розглянути це питання на наступному засіданні голів МВС, яке відбудеться в червні цього року. Зазначається, що будь-яке рішення про припинення тимчасового захисту потребуватиме згоди всіх країн-членів ЄС.
Деякі країни вже шукають довгостроковий регулярний статус для біженців
Ба більше, деякі європейські країни не чекають на рішення Брюсселя і самостійно вживають заходів, щоб знайти довгостроковий регулярний статус, додали у виданні. Наприклад, Польща збирається запропонувати трирічний національний статус тимчасового проживання українцям, які отримували безперервний тимчасовий захист принаймні протягом року.
У Чехії ж пропонують нову спеціальну п’ятирічну посвідку на проживання для українців, які прожили в країні понад два роки і працевлаштовані. Ще однією умовою є те, що їхні діти мають відвідувати місцеві школи.
Проте в Чехії заявили, що не видаватимуть жодних нових тимчасових дозволів на проживання після завершення війни. Це підтвердив Ракушан.
Читайте також:
Усі способи отримання громадянства Польщі для українців: вимоги у 2025 році
Україна втратила мільйони жінок, а згодом може втратити і їхніх чоловіків, – демограф
Українцям у Німеччині платять від 500 євро: хто може отримати виплати
У МВС Німеччини поділилися, що розробили варіанти дій на випадок перемир’я між Україною та РФ, але тільки наступний уряд вирішить, які саме пропозиції будуть висунуті з цього питання, підкреслили у виданні.
Також у Румунії продовжили до 31 грудня 2025 року гуманітарну підтримку та допомогу людям вразливих категорій, серед яких українські біженці, додали журналісти.
Українські біженці – важливі новини
Раніше міністр національної єдності Олексій Чернишов розповів, скільки українських біженців уже не повернуться з-за кордону. Більша частина українців за кордоном ще не визначилися зі своїми планами, вважає він.
Крім того, директор Інституту демографії та проблем якості життя Елла Лібанова назвала країну, з якої українські біженці не захочуть повертатися. Навіть урізані виплати будуть інколи більшими за офіційну зарплату в Україні, підкреслила вона.