Хвиля сепаратизму в Одесі повертається: «Порто-франко» знищить українську економіку?

  			Хвиля сепаратизму в Одесі повертається: «Порто-франко» знищить українську економіку?
224710 ПЕРЕГЛЯДІВ

В морському місті Одесі йде мова про проект вільної економічної зони, який ще раніше активно просували проросійські політики. Проект – може слугувати цілком реальною загрозою для існування економіки країни.

Якщо тлумачити з історичної точки зору, “Порто-франко” – це порт, який користується правом безмитного ввезення і вивозу товарів.

Зараз – це ідея про створення спеціальної економічної зони (СЕЗ), яку просували народні депутати від “Опозиційного блоку” Вадим Рабінович та Сергій Ківалов. Тому в обговоренні проект отримав історичну назву – “Порто-франко”.

За період 2014-2016 депутати кілька разів подавали законопроекти, які зводились до однієї ідеї: на 30 років в межах Одеської області знизити ставки за оренду, комунальні тарифи і відмовитися від стягування податку на додану вартість на Одеській митниці. Було запропоновано, що компанії зареєстровані в Одеській області мали б можливість три роки не платити податок на прибуток, а потім ще три роки платити половину.

Цю ідею Ківалов хотів та мав наміри розвивати. 2016 року з’явилось міжфракційне об’єднання “За Порто-франко”, до якого приєдналися фракція “Опозиційного блоку” і фракція “Української морської партії”.

Як пояснює активіст ГО “Оберіг” Вадим Лабас, хитрість у тому, що СЕЗ пропонують зробити не в межах порту чи міста, а в межах цілої області.

«Українське законодавство дозволяє нам мати СЕЗ. Але. Коли ідеться про створення спеціальної економічної зони в межах цілої області, то це – загроза конституційному устрою країни. У законі про СЕЗ на область пропонують не просто вільну економічну зону. Там пропонують надавати широкі повноваження місцевій владі із можливістю визначення свого вектору розвитку для регіону. Тобто, по суті, це – зміна області на автономію із величезними правами», – говорить він.

Одеський міськголова  Труханов дав розпорядження зробити  робочу групу з питань відновлення і розширення повноцінної діяльності спеціальної економічної зони. Очолить групу віце-мер Павло Вугельман, а співголовою буде колишній глава ОДА за часів президента Кучми Сергій Гриневецький.

Свого часу Гриневецький був одним із головних організаторів скандального  Сєверодонецького з’їзду, який був 2008 році – ще до приходу до влади Януковича. Там депутати всіх рівнів зібралися під гаслами “створення федерації”, “незалежності Південно-Східного регіону” та створення на базі Одеської області так званого “Новоросійського краю”.

Скоріш за все, була мова про зону, яку кілька років тому уже просували проросійські політики Одеси, агітуючи за так звану “зону Порто-франко”.

Тези про своєрідну економічну “автономізацію” областей із подальшим її поділом за економічним принципом були “планом Б” Кремля у перші роки війни.

Ківалов, як зазначали журналісти, свого часу навіть намагався розписати “конституцію” для такої нової економічної варіації на тему “Одеської народної республіки”.

Про розвиток проекту Кремля із “повзучої федералізації” України, журналісти згадували, коли аналізували опубліковані хакерами листування тодішнього радника президента Росії Владислава Суркова.

“Одеса за Порто-франко” тоді  був одним із найприорітетніших, він навіть функціонував незважаючи на те, що гроші його учасникам видавали не відразу і не в повному обсязі.

2016 році практично всі ці проекти були згорнуті, згодом самого Суркова звільнили із посади.

Схоже, що зараз проект вирішили розморозити і спробувати проштовхнути повторно. При чому реалізувати його Кремль намагатиметься, незалежно від того, чим завершаться президентські вибори.

Загроза може бути для самої Одеси – бойовими діями на вулицях міста. Для всієї країни – це може означати втрату портів Одеської області. Морські порти у нас є найбільш важливим елементом логістичної інфраструктури країни. Саме через них проходить основний вал всього того, чим Україна торгує зі світом.

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео