КМ “Пуща Residence”: слідство щодо будівництва котеджів у столичній Пущі-Водиці продовжується

КМ “Пуща Residence”: слідство щодо будівництва котеджів у столичній Пущі-Водиці продовжується
266419 ПЕРЕГЛЯДІВ

Нацполіція продовжує слідство за фактом зловживань при будівництві котеджного містечка (КМ) “Пуща Residence” на місці колишнього дитячого табору “Електрон” на вул. Квітки Цісик, 64 (Пуща-Водиця, Оболонський район Києва). За даними правоохоронців, забудовники, реалізуючи свої плани, порушили ряд будівельних норм: не отримали погодження на проведення робіт в межах історичного ареалу, під виглядом реконструкції зводять житло в рекреаційній зоні тощо. У ході слідства охоронцям закону вже вдалося добитися проміжних результатів – близько пів року тому суд наклав арешт на землю та вже збудовані котеджі, після чого передав усе це майно в управління агентства АРМА, яке займається управлінням “корупційними активами”. Загадковою залишається лише позиція міської влади Києва: ні Київрада, ні чиновники КМДА, які фіксували порушення, поки що не висловили свою конструктивну позицію щодо даної забудови.

Як стало відомо, 30 травня 2022 року Оболонський районний суд Києва дозволив слідчим Оболонського управління Нацполіції Києва та прокурорам Оболонської окружної прокуратури провести огляд двох земельних ділянок на перехресті вул. Селянської та вул. Квітки Цісик, 64 (справа №756/3751/22).

Відповідна судова ухвала була опублікована в держреєстрі судових рішень 2 червня 2022 року. Але у відкритому доступі цей документ з'явився лише днями, адже зазначений реєстр було закрито для громадськості ще майже чотири місяці тому – на початку активної фази війни в Україні.

Вказані слідчі дії будуть проводитись (або вже проводяться) в рамках кримінального провадження №42021102050000104, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції 5 липня 2021 року. Правоохоронці розслідують факти можливих порушень будівельних норм та правил під час забудови вищезазначених ділянок, а також факти можливого заволодіння грошовими коштами інвесторів, які “вклалися” в це будівництво. Наразі слідчі інкримінують фігурантам справи скоєння злочину, передбаченого ч.1 ст. 364-1 КК України – зловживання повноваженнями посадовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми.

Що зацікавило поліцію

8 лютого 2007 року Київрада рішенням №70/731 передала в оренду ТОВ "Будпромальянс" дві ділянки у Пущі-Водиці загальною площею 4,39 га. Так, ділянка на вул. Гамарника, 64 (назва вул. Квітки Цісик до перейменування. – ) площею 4 га була передана в оренду на 10 років для реконструкції, експлуатації та обслуговування бази відпочинку (кадастровий номер – 8000000000:85:036:0003). Ділянку, що знаходиться "по сусідству" на вул. Селянській, площею 0,39 га столична міськрада передала зазначеній компанії в оренду на 5 років для благоустрою скверу (кадастровий номер – 8000000000:85:036:0005). Упродовж жовтня-листопада 2007 року між Київрадою та ТОВ “Будпромальянс” було укладено два договори оренди обох цих ділянок.

Зазначимо, більшу частину всієї цієї землі – площею близько 3,66 га – столична влада ще за радянських часів відводила у користування різним держструктурам для будівництва та обслуговування піонерських таборів. Зокрема, на цій території ще кілька десятиліть тому функціонував дитячий табір "Електрон".

Упродовж наступних десяти років зазначена земля фактично не використовувалася: мешканці Пущі-Водиці безрезультатно вимагали від міської влади облаштувати на цій території сквер, а орендар вказаних ділянок тим часом збирав дозволи на проведення робіт на цих ділянках. Серед них – містобудівні умови та обмеження №01009-3192, які були видані Департаментом містобудування та архітектури КМДА, і 17 дозволів на проведення реконструкції розміщеної на цій території бази відпочинку сімейного типу та благоустрій скверу, які ТОВ “Будпромальянс” отримав від Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві (у тому числі дозвіл № КВ083143070388). 

Коли саме були видані вказані документи, якими були вихідні дані об'єктів будівництва та кого було заявлено генпідрядником робіт, наразі встановити проблематично: у судових ухвалах по вказаному провадженню така інформація відсутня, а портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ), в якому публікуються відповідні дозволи, на час воєнного стану заблоковано для громадськості. 

Орієнтовна територія забудови на карті

Зазначимо, за даними судових ухвал, 22 лютого 2018 року комісія Київради з питань містобудування, архітектури та земельних ресурсів погодила для ТОВ “Будпромальянс” поновлення договору оренди земельної ділянки на вул. Квітки Цісик, 64 на 10 років (схоже, це той випадок, коли не знадобилося приймати відповідне рішення на пленарному засіданні Київради. -). Надалі, 26 листопада 2018 року, між столичною міськрадою та вказаною компанією було укладено договір про поновлення договору оренди. Що стосується “сусідньої” ділянки на вул. Селянській, то відомості щодо продовження терміну її оренди у відкритих джерелах відсутні.

Як повідомляється в судових ухвалах, надалі ТОВ “Будпромальянс” розпочало на вказаній землі будівництво КМ “Пуща Residence”, яке має складатися з 25 котеджів та 19 таунхаусів. Відповідно до даних офіційного сайту цього містечка, партнером ТОВ “Будпромальянс” у цьому проєкті є девелоперська компанія “Rise and Develo[ment”. Забудовники вже розпочали продажі цих об'єктів нерухомості – станом на вчорашній день було продано 5 котеджів та 3 таунхауси. 

При цьому, за даними правоохоронців, проведення вказаних робіт суперечить діючому законодавству України, що і послугувало причиною для початку слідства.

Так, 26 серпня 2021 року в рамках розслідування правоохоронці разом з фахівцями різних держорганів провели огляд земельної ділянки вул. Квітки Цісик, 64. Тоді представник Департаменту земельних ресурсів КМДА встановив, що на цій землі розташовані тимчасові споруди, будівлі та будівельна техніка, проводяться будівельні та земельні роботи зі спорудження приміщень невстановленого призначення, а також проводяться роботи зі зняття ґрунту. 

У свою чергу, фахівець Департаменту охорони культурної спадщини КМДА під час огляду встановив, що ця ділянка розташовується в межах історичного ареалу міста Києва, але вказаний департамент не реєстрував дозвіл на проведення земельних робіт та археологічних досліджень на даній території, як цього вимагає законодавство. Крім того, інспектор Головного управління Держпраці в Києві зазначив факт відсутності на ділянці на вул. Квітки Цісик, 64 паспорту об'єкту, проєкту виконаних робіт, схеми руху і т.д. Також у ході слідства правоохоронці встановили, що зазначені котеджі будуються на земельній ділянці, яка за функціональним призначенням (відповідно до МУО. – ) належить до рекреаційної території та частково – до середньоповерхової житлової території.

“Зазначені факти дають достатні підстави стверджувати про те, що оформлення та подальше використання дозвільної документації щодо здійснення будівництва на вказаній території може призвести до втрати територіальною громадою Києва земельної ділянки у курортній зоні Пуща Водиця в межах історичного ареалу”, – вказується в одній із судових ухвал, винесених Оболонським районним судом Києва в рамках зазначеного кримінального провадження.

Скріншот із ухвали в рамках кримінального провадження 

21 жовтня 2021 року Оболонський районний суд Києва за клопотанням правоохоронців наклав арешт на земельну ділянку на вул. Квітки Цісик, 64. Це було зроблено для того, щоб її власник (Київрада) або орендар (ТОВ “Будпромальянс”) не мали змоги будь-яким чином розпоряджатися цією землею (у тому числі – продати її) до завершення слідства. Втім, 23 листопада 2021 року той же суд зняв арешт з цієї землі за клопотанням одного із інвесторів цього комплексу – служителі Феміди дослухались до його аргументів стосовно того, що будівництво вказаного КМ повністю законне і т.д.

Незважаючи на це, правоохоронці не стали зупинятися. 20 грудня 2021 року Оболонський райсуд Києва знову наклав арешт на земельну ділянку на вул. Квітки Цісик, 64, але цього разу – разом з побудованими на ній 14 будівлями. Через два с половиною місяці, 7 лютого 2022 року, вказаний суд за клопотанням прокурорів передав все це майно (ділянка і будівлі) в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Офіційною підставою для цього стала необхідність збереження ділянки та розташованих на ній будівель, а також недопущення їх відчуження.

Як зазначено в судових ухвалах, раніше Оболонський районний суд за клопотанням правоохоронців призначив проведення будівельно-технічної та земельно-технічної експертиз (коли саме, в матеріалах провадження не повідомляється. – ). Для проведення відповідних досліджень судовим експертам потрібно було провести огляд земельної ділянки у термін до 25 лютого 2022 року, але через початок активної фази війни в Україні цього не було зроблено. У зв'язку з цим правоохоронці і подали клопотання про проведення огляду землі, і воно, як повідомлялося вище, було задоволено 30 травня 2022 року. При цьому, в судових ухвалах немає інформації щодо того, на яких підставах слідчі вважають, що забудовники КМ “Пуща Residence” займаються присвоєнням коштів своїх інвесторів. 

Хто в головних ролях

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ "Будпромальянс" було зареєстровано у Києві у червні 2004 року. Керівником компанії є Володимир Поспєлов. Засновниками цього ТОВ вказано ТОВ “Константа Бізнес-Центр”, а також Олексій Андрощук, Леся Коноба (обидва – мешканці Києва) та Марина Пасічник (с. Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київщини). Кінцевими бенефіціарами ТОВ “Будпромальянс” зазначено згадану вище Марину Пасєчник та мешканця міста Суми Сергія Ревенка.

Олексій Андрощук на початку 2000-х років був головою правління ВАТ “Запоріжжяобленерго”. Також станом на 2020 рік він був заступником голови правління цієї структури (на даний момент – ПАТ “Запоріжжяобленерго”). У 2021 році він подав декларацію про доходи за 2020 рік як директор Департаменту технічної політики ТОВ “Укренергоконсалтинг”, яку низка ЗМІ пов'язують із оточенням відомих бізнесменів та політиків, братів Ігоря та Григорія Суркісів. У декларації також було зазначено, що Олексій Андрощук станом на 2020 рік працював за сумісництвом у ПрАТ “Львівобленерго”. З чим була пов'язана необхідність подання декларації про доходи Андрощуком, у відкритих джерелах не уточнюється.

У свою чергу, один із юридичних власників ТОВ “Будпромальянс” Сергій Ревенко працював чи працює лікарем дерматологом та венерологом у рідних Сумах – принаймні у відкритих джерелах досі є його досьє медпрацівника.

Девелопер “Rise and Development” має в своєму портфоліо лише 6 проєктів – як збудованих, так і тих, які знаходяться “в роботі”. Компанії цієї групи будують виключно котеджі та таунхауси і лише в межах Києва.

Як неодноразово повідомляла , Пуща-Водиця залишається однією з найбільш ласих для освоєння територій столиці. Із року в рік у цій місцевості розгортаються різноманітні будівельні скандали. Серед таких – плани забудовника Zim Group побудувати багатоквартирні будинки на території колишнього санаторію імені Першого травня на вул. Миколи Юнкерова, 37 та на ділянці площею майже 21 га на вул. Лісозахисна, 17. Громадськість Пущі-Водиці була незадоволена, серед іншого, тим, що місцева влада заплющує очі на знищення рекреаційних зон, якими славиться дана місцевість.

Нагадаємо, посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі), який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Треба зазначити, що на час воєнного стану вся повнота влади в Києві належить Київській міській військовій адміністрації (КМВА), яку з початку березня 2022 року очолює генерал Микола Жирнов. В голови КМВА є два заступники, одним з яких є голова КМДА, мер Києва Віталій Кличко.

КиївВлада

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео