Глава МЗС Андрій Сибіга. Фото з Facebook МЗС
Для початку 30-денного перемир’я мало самих домовленостей, необхідно також вирішити питання контролю за тимчасовим припиненням вогню, оскільки Україна вже стикалася з провокаціями Росії під час попередніх періодів “тиші”, заявив глава МЗС Андрій Сибіга.
Джерело: міністр закордонних справ Андрій Сибіга в інтерв’ю РБК-Україна
Пряма мова Сибіги: “(Погодження режиму перемир’я – ред) це взагалі дуже складний процес, окрім того, щоб досягти домовленості щодо перемир’я… у нас постає такий виклик, як контроль за дотриманням перемир’я, моніторинг дотримання перемир’я.
Наш гіркий досвід “мінського процесу” і встановлених тоді перемир’їв, яких було 25 щонайменше, показує, що це справді виклик. Показує, що слід негайно очікувати від російської сторони провокацій”.
Деталі: Він додав, що Україна вже не раз бачила, що “росіяни не дотримуються своїх домовленостей і їхня практика – відразу порушувати ці перемир’я”.
“Тому нам дійсно потрібно мати дієвий механізм об’єктивного контролю”, – сказав Сибіга.
РЕКЛАМА:
Він нагадав, що Україна вже почала формувати національну команду, яка буде “виробляти модальності, алгоритми забезпечення цього процесу”.
Сибіга також підкреслив, що наразі йде мова виключно про тимчасове перемир’я.
“Це в жодному випадку не заморожений конфлікт, а тимчасове перемир’я на 30 днів, як це зафіксовано у нашій спільній заяві з американською делегацією”, – підсумував очільник МЗС.
У цьому ж інтерв’ю Сибіга також заявив, що станом на зараз Росія ще не надала офіційної відповіді на пропозицію США про запровадження 30-денного припинення вогню, на що раніше погодилась Україна.
Передісторія:
- Під час переговорів в Саудівській Аравії 11 березня Україна заявила про готовність до запровадження 30-денного режиму припинення вогню, за умови, якщо Росія також буде його дотримуватись.
- 13 березня Путін заявив, що Росія згодна з пропозицією припинити бойові дії в Україні, але це має призвести до довготривалого миру.
- Путін сказав, що є багато питань, на які треба знайти відповідь в рамках такого припинення вогню. Зокрема, чи буде далі Україна проводити мобілізацію і чи буде отримувати зброю, як вирішуватимуться питання контролю і верифікації, хто визначатиме на протяжності 2 тисяч кілометрів фронту, хто що порушив.
- Президент України Володимир Зеленський заявив, що російський лідер Володимир Путін висуває додаткові умови щодо зупинення бойових дій, що вказує на те, що він не хоче їх зупиняти.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що планує поговорити з главою Росії Володимиром Путіним 18 березня і обговорити припинення війни в Україні.