Colobopsis explodens жертвують собою заради того, щоб врятувати інших особин зі своїх колоній.
Ці мурахи готові на все, щоб захистити королеву колонії / фото – wikimedia.org/Volker Borovsky
У тропічних дощових лісах Південно-Східної Азії щодня розгортається історія вибухового героїзму, який переосмислює самопожертву. Невеликий вид мурах розробив дуже незвичайний механізм захисту, який майже не зустрічається в природі.
Еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс у своїй колонці для Forbes про вид мурах Colobopsis explodens, які відомі своєю здатністю підривати власне тіло. Цей незвичайний захисний механізм – ретельно розроблена стратегія, відточена поколіннями.
Біолог поділився, що Colobopsis explodens мешкає на Борнео, в Таїланді та Малайзії. Там ці мурахи населяють височенні диптерокарпові дерева, а їхні гнізда можуть займати понад 2 500 квадратних метрів листя.
Відео дня
Зазначається, що Colobopsis explodens лише кілька міліметрів у довжину. Вони мають стрункі червонувато-коричневі тіла.
Треверс розповів, що в разі, якщо на цих мурах нападають, вони розривають своє тіло, з якого витікає липка жовта секреція, що містить смертоносні хімікати. За допомогою такої самопожертви вони знерухомлюють або навіть вбивають нападників. У результаті – колонія Colobopsis explodens виживає, але захисник гине.
Крім того, ці мурахи славляться своєю винахідливістю. Біолог зазначив, що вони є одними з найбільш працьовитих і організованих фуражирів у тропічних лісах.
Особи Colobopsis explodens підтримує високу активність і стабільність кормових стежок протягом усього дня, причому пік активності припадає на пізній вечір, підкреслив Треверс. У будь-який момент можна побачити сотні робітників, які переміщаються цими магістралями, що зв’язують мережу гнізд, розкиданих по всьому лісу.
Біолог пояснив, що полідоминантна структура кології дає змогу мурахам покривати більшу територію за меншої конкуренції. Вони можуть більш ефективно збирати їжу і швидше реагувати на зміни умов у пологе.
Читайте також:
Викопні рештки першого наземного гіганта докорінно змінюють розуміння ранньої Землі
Вчені воскресили організм, який 7 тисяч років лежав на дні Балтійського моря
Використовують акул як рухомі щити під час полювання: вчені розкрили хитру тактику риб
Colobopsis explodens процвітають завдяки постійному харчуванню цукром. Основними джерелами їхньої їжі є багаті енергією рідини, як-от медова роса, що виділяється такими комахами, як лускокрилі та борошняні клопи, і нектар, який виділяється спеціалізованими залозами на рослинах, поділився біолог.
Інші незвичайні тварини
Раніше УНІАН розповідав про східний тайпан – найотруйнішу змію на планеті. Цю змію вважають найзагадковішою у світі, а зустріч із нею може стати останньою для людини.
Крім того, еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс розповідав про незвичну прісноводну рибу з Північної Америки, яка здатна прожити більше 120 років і не постаріти. За його словами, великоротий буффало з віком стає тільки сильнішим і витривалішим.