Співпраця між Україною та Туреччиною має свої межі

Співпраця між Україною та Туреччиною має свої межі
71087 ПЕРЕГЛЯДІВ


10 квітня президент Володимир Зеленський вирушив до Стамбула для участі у дев'ятому засіданні Турецько-української ради стратегічного співробітництва високого рівня. Головною метою його візиту було прохання про підтримку президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана проти Росії, що є більш актуальним пріоритетом, ніж торгівля та інвестиції.

Останні тижні в Україні відчувається спека. З кінця березня Москва збирає війська на українсько-російському кордоні. За даними Києва, в цей час в районі, недалеко від прифронтових смуг на Донбасі, знаходиться близько 40 000 російських військовослужбовців і стільки ж в Криму, який був анексований Росією у 2014 році.

Хоча першим порту Зеленського є Сполучені Штати, він має вагомі підстави розраховувати на Туреччину. Анкара відмовляється визнати анексію Криму та пропонує риторичну підтримку Україні. У спільній декларації Ердоган і Зеленський пообіцяли продовжувати "координувати кроки, спрямовані на деокупацію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також територій в Донецькій та Луганській областях". Формулювання відповідає їх останній спільній заяві від жовтня 2020 року, коли лідери двох країн зустрілися в Туреччині.

Ердоган також знову прихильний до так званої Кримської платформи, започаткованої Києвом та підтриманої адміністрацією Байдена, яка має на меті тиск на Росію. Туреччина має намір використати зовнішньополітичну ініціативу для спрямування економічної допомоги кримським татарам в регіони, що межують з півостровом.

У відносинах між Україною та Туреччиною є суть не лише грандіозної риторики. У 2019 році Київ придбав 12 безпілотних літальних апаратів Bayraktar TB2, саме ту систему озброєння, яка давала перевагу турецьким союзникам на полях битв в Сирії, Лівії та Нагірному Карабасі. Генерал-командувач збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив плани придбання ще п'яти.

Дві країни вже давно обговорюють питання спільного оборонного виробництва, причому Туреччина отримує вигоду від українських галузей, які були відрізані від російського ринку, а Україна отримує доступ до безпілотних технологій.


Крім того, уряд Туреччини використовує свої зв'язки з Україною, щоб залучити США. Хоча перезавантаження, яке Ердоган розглядає із Заходом, приносить свої плоди щодо ЄС, до цього часу команда Байдена ігнорує увертюри Анкари. Вашингтон не приймає аргументів на користь того, що Туреччина є єдиною державою, яка готова і хоче стримати експансіонізм Москви, будь то в Лівії, Сирії чи на Південному Кавказі. Подвійний вчинок Ердогана з Путіним залишив на Атлантиці тривалий негативне враження.

Зараз наростальний напруженість між Росією та Україною пропонує Туреччині можливість пожвавити свої зв'язки з Америкою та рештою НАТО після затишшя. Напередодні саміту Ердогана-Зеленського турецька влада оголосила, що два есмінці США - USS Donald Cook та USS Roosevelt - прямують до Чорного моря.

Пентагон був набагато менш прихильним, зазначивши, що такі розгортання є частиною регулярних механізмів ротації НАТО. Врешті-решт, США скасували відправлення кораблів. Команда Байдена вибрала новий раунд санкцій проти Росії, пов’язаний із втручанням в американську політику, а не в Україну, замість посилення американської військової присутності в регіоні.

Тому Туреччина навряд чи візьме на себе азартні ігри, ризикуючи лобовим зіткненням з Росією навколо України. На спільній пресконференція із Зеленським Ердоган закликав до деескалації у Чорному морі. Немає жодних свідчень про те, що Туреччина готова підняти ставку, направляючи пряму військову допомогу на передові, як це було в Нагірному Карабасі або в Лівії минулого року.

Він не в змозі схилити співвідношення сил на користь Києва, і, крім того, він може зіткнутися з жорсткими наслідками. 12 квітня російський уряд оголосив, що припиняє регулярні та чартерні рейси до Туреччини до 1 червня через занепокоєння COVID-19. Це рішення, що нагадує кампанію тиску, проведену Москвою під час "реактивної кризи" 2015-16 років, могло бути спричинене справжніми проблемами, пов'язаними з пандемією, але воно також надіслало чітке повідомлення.
Як прокоментував у Facebook Костянтин Косачов, заступник спікера Федеральної ради (верхня палата законодавчого органу), уникнення візитів до Туреччини "було б справді потужною реакцією [російського] суспільства на заяви національного лідера, який запрошує росіян на канікули. на їхню любов до теплого моря, а не до своєї батьківщини ».

Найголовніше, що сама Україна, схоже, не перебуває в режимі ескалації. Не вважаючи на всі вказівні пальці, що надходять з російської сторони, Зеленський не б'є в барабан і не збирає війська на сході. Це було б явно контрпродуктивно, оскільки це дало б довіру московському оповіданню про київські провокації або, що ще гірше, дало б привід для нападу. Швидше, український президент намагається набути дипломатичної підтримки.

Державний секретар США Ентоні Блінкен був у Бру минулого тижня на сесію раундів консультацій в рамках НАТО, де Україна стояла на порядку денному. Там він також зустрівся з міністром закордонних справ Києва Дмитром Кулебою. Альянс прогнозував єдність, але, швидше за все, не надто реагував на російське населення.

Турецька взаємодія з Україною говорить нам щось важливе щодо її стратегії щодо Росії. Попри всю свою хитрість, Анкара стежить за тим, щоб конкуренція з Москвою не виходила з-під контролю. Ердоган може бути набагато менш схильний до ризику, ніж колишні охоронці зовнішньої політики Туреччини, але він усвідомлює, що розборки з росіянами щодо Донбасу чи Криму несуть багато витрат і мало, якщо взагалі мають, виграш.

Найкращим варіантом для Туреччини є "м'яке збалансування": одночасне співробітництво з Росією на пострадянському просторі, приховування за щитом стримування НАТО та побудова зв'язків з безпекою з Азербайджаном, Грузією та Україною. Як і у 2014 році, Анкара намагатиметься уникати конфліктів, не втрачаючи обличчя.

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео