За спостереженнями штурмовички та медикині Олени Риж, найчастіше люди незаконно покидають частини через страх та безвідповідальність.
Військова назвала дві головні причини СЗЧ / фото УНІАН
Штурмовичка та бойова медикиня Олена Риж назвала дві причини, через які найчастіще самовільно залишали частину військові, яких вона знає. Про це Риж розказала в ході інтервʼю Радіо Свобода.
“Немає одної відповіді, по якій причині люди це роблять (йдуть в СЗЧ). Я багато хлопців знаю, які пішли в СЗЧ. І з того що я бачу, перше – це страх. Він такий великий, що його навіть важко описати, що це страх загинути. Це в цілому страх, який окутує людину і вона стає схожа більш на тварину, ніж на людину думаючу, і піддається інстинктам. Друга історія, яку я досить часто бачу, – це відсутність відповідальності. Люди не думають, що буде потім, яку відповідальність понесуть за це. Вони просто готові тікати, бігти, ховатися, готові входити в алкоголь і десь там пропадати. Для них це як втікти від реальності”, – сказала військова.
Риж додала, що не засуджує загалом цих людей. Однак, за її словами, є окремі чати військових, і люди, які пішли в СЗЧ, часом починають там писати, скоріш за все під впливом алкоголю, на кшталт “да ми прийдемо, да ще буде, да я…”.
Відео дня
“Це дуже неприємно. Отаких людей я засуджую. Бо поки він: “да ми, да я”, прямо зараз частина хлопців з цього чату б’ються з ворогом на передовій, кожен день ризикуючи своїм життям. А ти звалив незаконно, бухаєш десь там і ще робиш вигляд “да ми, да я”. Ні, все, немає “ми”… Колись у твої двері подзвонять і тобі доведеться двері відкрити”, – зазначила військова.
Вона каже, що не дозволяє собі зневірюватись, які б важкі ситуації не були.
“Якщо я буду собі це дозволяти, то по великому рахунку, все піде як картковий будиночок – все почне сипатись від маленького до великого. Я бачу речі, які мене засмучують, і знаю, ще попереду, скоріш за все, мої самі страшні часи, самі важкі дні. Я просто намагаюся бачити в усьому світло, навіть там, де його важко побачити”, – зазначила штурмовичка.
СЗЧ в Україні – що відомо
Як повідомляв УНІАН, колишній нардеп, командир підрозділу ударних безпілотників “Орден Сантьяго” Ігор Луценко оцінює, що в Україні самовільно залишити частини могли понад 100 тисяч людей.
На його думку, потрібно придумати реалістичну модель роботи з тими, хто самовільно залишив службу. З таких осіб можна сформувати декілька бригад, які здатні приносити реальну користь на фронті.
Тема СЗЧ стала активно обговорюватись після того, як у вересні український військовий Сергій Гнєзділов публічно заявив про своє самовільне залишення частини. Гнезділов обурився відсутністю демобілізації, зазначивши, що хоче привернути увагу до серйозної проблеми.
Деякі військовослужбовці розкритикували такий вчинок, а 56-а окрема мотопіхотна Маріупольська бригада, у якій служив Гнєзділов, розпочала службове розслідування. Заступник командира Третьої штурмової бригади Максим Жорін попередив, що послаблення відповідальності за самовільне залишення частини може призвести до створення “небезпечних прецедентів”.