Колись Червона планета могла похвалитися великою кількістю води, більш теплими температурами та густішою атмосферою.
Вчені назвали 8 рослин, які теоретично можуть вижити на марсі / фото ua.depositphotos.com
Марс – один з двох найближчих планетних сусідів Землі. Він вирізняється сухим і надзвичайно холодним кліматом, з температурами від -70 до 0°C, тож вижити рослинам там доволі важко.
Однак дослідження показують, що так було не завжди, пише Interesting Engineering. Колись Червона планета могла похвалитися великою кількістю води, більш теплими температурами та густішою атмосферою. На думку дослідників, є кілька рослин, що можуть вижити у нинішніх марсіанських умовах.
1. Батат
Відео дня
Завдяки своїй винятковій пристосованості та поживним властивостям, батат вважають чудовим кандидатом для вирощування на Марсі. Він може рости навіть у поганих ґрунтових умовах і при цьому давати високий врожай з однієї рослини. До того ж, ця рослина не потребує багато води.
Група студентів Університету Вілланова в Пенсильванії, США, проводила експеримент з вирощуванням різних видів овочів у змодельованому марсіанському ґрунті, щоб визначити, які культури можуть слугувати життєздатними варіантами для майбутніх колоністів. І батат продемонстрував багатообіцяючі результати.
2. Степовий гвинтовий мох
Завдяки своїй дивовижній здатності витримувати суворі умови, смертельні для більшості форм життя, пустельний мох Syntrichia caninervis в теорії може вижити на Марсі. Ця рослина походить з екстремальних пустельних умов Тибету, Антарктиди та приполярних регіонів.
Згідно з дослідженням, опублікованим у відкритому журналі The Innovation, степовий гвинтовий мох може витримувати температуру до -196°C, високий рівень гамма-випромінювання та змодельовані марсіанські умови, що включають ці три стресові фактори разом узяті.
3. Листова капуста
Капуста (Brassica oleracea var. sabellica), широко відома як листова капуста, насправді почувалася в змодельованому марсіанському ґрунті краще, ніж у місцевих ґрунтах.
І хоча капуста, вирощена в марсіанському ґрунті, на смак не відрізнялася від контрольних культур, дослідники висловлюють занепокоєння щодо її здатності поглинати надмірну кількість заліза з багатих на оксид заліза (ІІІ) марсіанських ґрунтів.
4. Полуниця
Полуниця (Fragaria), що цінується за свою солодкість і соковиту текстуру, також стала об’єктом експериментів з вивчення її пристосованості до умов, подібних до марсіанських. Виявилося, що в ґрунті Червоної планети немає не містить необхідних речовин і перхлоратів, це унеможливлює застосування традиційних методів землеробства.
Але вчені-аграрії з Чеського університету природничих наук у Празі відкрили лабораторію для експериментів з вирощування полуниці в аеропонних системах – без використання ґрунту або агрегатного середовища, аби підвищити її стійкість і підготувати до екстремальних умов.
Цей метод використовує на 95% менше води, ніж традиційне вирощування, що дає дослідникам надію на те, що культури можуть процвітати в несприятливих погодних умовах Марса.
5. Хміль
Хміль використовується у пивоварінні вже понад тисячу років. Команда з Університету Вілланова продемонструвала, що хміль може добре рости в марсіанських умовах.
У своєму експерименті 25 студентів виявили, що хміль напрочуд добре процвітають у марсіанському ґрунті. Вони придбали ґрунт, схожий на марсіанський, відрегулювали його кислотність і удобрення, а також послабили сонячне світло за допомогою екранів, щоб створити подібне до садового середовище.
Читайте також:
Світ неначе зупинився: українські полярники зафіксували рідкісне явище (фото)
Скелі віком у мільярди років можуть приховувати темну матерію, – учені
716 обертів на секунду: вчені помітили один з об’єктів, що обертається найшвидше у Всесвіті
6. Кульбаби
За наявності відповідних умов на Червоній планеті можна вирощувати. За словами дослідників, це пов’язано з їхньою надзвичайною витривалістю та пристосованістю.
Кульбаби – це рослини, які можна зустріти будь-де – від подвір’їв до сільськогосподарських полів та проїжджих частин доріг. Але щоб вирощувати їх на Марсі, майбутнім колоністам спочатку потрібно створити контрольоване середовище, пристосоване до екстремальних умов Марса. Це включає забезпечення стабільної температури, достатнього освітлення та захисту від радіації.
Крім того, вирощуванню кульбаб у марсіанських умовах могло б сприяти використання гідропонних або аеропонних систем.
7. Морква
Морква також показала багатообіцяючий ріст у симуляторі марсіанського ґрунту. Ця рослина она насичена вітамінами А і К, переважно у формі каротинів, які є фотосинтетичними пігментами, необхідними для фотосинтезу та здоров’я рослин.
Студенти-дослідники виявили, що кожна рослина, яку вони перевіряли, росла помірно добре, коли аерація і вологість ґрунту були оптимізовані, причому морква виявилася однією з найбільш стійких культур в змодельованих марсіанських умовах.
У схожому експерименті вчені з Вагенінгенського університету успішно зібрали моркву вже через три місяці після посадки. Основною проблемою була низька водоутримуюча здатність ґрунту, яку було ефективно вирішено шляхом внесення звичайних дощових черв’яків.
8. Помідори
Нещодавнє дослідження, опубліковане в рецензованому журналі PLOS ONE, продемонструвало, що помідори, висаджені разом з морквою та горохом у горщики, наповнені реголітом – сумішшю піску, каміння та пилу, яка нагадує ґрунт, знайдений на Марсі – показали доволі добрий ріст.
Ця технологія, відома як інтеркропінг, була освоєна багато століть тому народом майя і передбачає вирощування декількох рослин у безпосередній близькості одна від одної.
Дослідження, проведене вченими з Вагенінгенського дослідницького університету, відбувалося в теплиці, спроектованій для відтворення умов споруд, які одного дня можуть бути побудовані на Марсі. Вони також додали в горщики невелику кількість органічного ґрунту, щоб посилити ріст коренів і утримання води.
Виявилося, що в умовах проміжного вирощування зібрані помідори мали вищий рівень калію, більшу біомасу та кращу врожайність порівняно з тими, що вирощувалися окремо.
Учені близькі до виявлення ознак життя на Марсі
Вчені дійшли висновку, що під замерзлою водою на поверхні Марса можуть жити мікроби. За даними дослідників, кількість сонячного світла, яка може проходити через цей лід, може бути цілком достатньою для фотосинтезу в неглибоких басейнах талої води під його поверхнею.
Дослідження припускає, що запорошений лід на Марсі пропускає достатньо світла для фотосинтезу на глибині до трьох метрів.