Мізрах Ігор: 10 найоригінальніших методів боротьби з корупцією в Світі

  			Мізрах Ігор: 10 найоригінальніших методів боротьби з корупцією в Світі
251151 ПЕРЕГЛЯДІВ

10 найоригінальніших методів боротьби з корупцією.

9 грудня – міжнародний день боротьби з корупцією, котрий відмічається за ініціативою ООН з 2004 року. Для нас це дуже актуально. Згідно із даними міжнародної неурядової організації Transparency International, Україна за рівнем поширеності корупції знаходиться на 127 місці в рейтингу із 177 країн, пропустивши вперед такі «розвинуті країни», як Росія, Азербайджан, Танзанія, Гамбія. І , навіть, наша сусідка по Митному союзу – Білорусія, й та обігнала нас. Втім. і без будь-якого рейтигу зрозуміло, що корупція в Україні досягла загрозливих розмірів.

В українських ЗМІ найбільш резонансними і популярними темами є повідомлення про розкрадання, «відкати», багатомільйонні хабарі посадових осіб. Населенням більшість державних програм, заяв, наказів і навіть прийнятих законів, направлених на боротьбу з корупцією, сприймаються всього лиш як імітація діяльності.

Я вирішив проаналізувати світовий досвід боротьби з корупцією та навести найцікавіші методи.

1. В Індії, де хабарництво є практично нормою і будь-які питання вирішуються за участю посадових осіб, громадською організацією по боротьбі з корупцією «П’ята колона» в 2010 році була випущена купюра, якою пропонується розраховуватися з вимагачами. Виглядає ця банкнота так само, як і звичайна, але замість напису «підробка грошей переслідується законом» є попередження – «хабарництво переслідується законом». Купюра має номінал нуль рупій. За повідомленнями представників «П’ятої колони», суспільство з ентузіазмом сприйняло цю ідею, і тираж банкнот розійшовся дуже швидко.

2. Незвичайний прийом використовується в Празі (Чехія). Місцева туристична компанія пропонує гостям міста взяти участь в так званому «корупційні турі» – це тригодинна екскурсія, під час якої відвідувачам показують розкішні особняки, будинки і ділянки чиновників та інших представників влади, які мають зв’язок з гучними політичними справами про хабарі. Екскурсії не тільки користуються популярністю у туристів, а й підтримуються чеським урядом, який таврує корупцію як «найбільше соціальне зло».

3. Якщо в Україні існує таке поняття, як «презумпція невинуватості», то в Гонконгу серед чиновницького апарату набув поширення вислів «презумпція корумпованості». Для сучасного Гонконгу чиновник, який бере хабарі, – нонсенс. Але ще 30 років тому це вважалося звичайною справою і 90% службовців були корумповані. У 1974 році була організована державна структура під назвою «Незалежна комісія проти корупції» (НКПК), з дуже високими зарплатами співробітників,особовий склад якої був представлений офіцерами, які підпорядковувались тільки особисто губернатору. Нагляд за діяльністю організації здійснювався сторонніми громадськими спостерігачами, що складалися суцільно з інтелігенції і бізнесменів.

Держслужбовцям, що дозволяли собі жити на широку ногу, доводилося самим доводити, що майно було набуте ними законно. Якщо це не вдалось зробити, їх чекав арешт і конфіскація майна. Також велику роль в боротьбі з корупцією зіграли громадяни, які брали участь в роботі «Незалежної комісії» шляхом скарг, інформуючи владу про випадки хабарництва, а також журналісти, які активно висвітлювали всі гучні процеси. Результат воістину приголомшливий – за 30 років рівень корумпованості вдалося знизити з 90% до 3%.

4. У Китаї, де антикорупційне законодавство вважається одним з найжорсткіших у світі, всіх чиновників, помічених або запідозрених у махінаціях, чекає суворе покарання аж до смертної кари. Також практикується відрубування рук одержувача хабара. З 2003 року було публічно розстріляно 10 тисяч чиновників, чия вина була доведена, ще 120 тисяч отримали по 10-20 років ув’язнення. Незважаючи на це, високий рівень корупції в Китаї зберігається. Це і звичайні грошові хабарі, і торгівля посадами, і перевищення повноважень, і надмірне використання бюджетних грошей, і навіть хабарі у вигляді сексуальних послуг.

5. Поряд з жорстокими способами боротьби з корупцією, в Китаї використовуються й гумористичні. Центральною комісією Комуністичної партії Китаю з перевірки дисципліни було запропоновано населенню одного з найбідніших повітів Цюсянь намалювати на спеціально призначених для цього стінах будинків карикатури, що викривають чиновників в хабарах. Надалі ці комікси були розміщені на офіційному сайті Комісії, що, з комплексом інших заходів, за відомостями статистики партії, призвело до зниження повідомлень про корумпованість чиновників на 221%.

6. Схожий прийом, до речі, використовували багато століть назад і в Європі. Так, в місті Брюгге (Бельгія) в 1498 році на замовлення міської влади була написана картина, що змальовувала тортури, які чекають недобросовісних держслужбовців. Картина була призначена для залу ратуші, в якому відбувалися суди і засідання магістрату, вона була покликана нагадувати суддям про їх обов’язок. На полотні відомого голландського художника Давида Жерара «Суд Камбіса» зображена страта підкупленого перського судді Сісамна, який за хабар виніс несправедливий вирок. Коли цар Камбіс дізнався про те, що трапилося, він наказав стратити Сісамна і зняти з нього шкіру, якою потім оббили крісло судді. Намісником був призначений його син, який був змушений приймати судові рішення, сидячи в кріслі, оббитому шкірою рідного батька. Повчально, чи не так?

7. У Пакистані, який ділить разом з Росією 127 рядок в корупційному рейтингу, проводиться щорічний загальнодержавний конкурс дитячого малюнка. Роботи переможців про «поганих дядьків» публікуються на сторінках спеціальної брошури і навіть на рекламних білбордах.

8. Ну, і останні три позиції нашого імпровізованого рейтингу займає Росія зі своїми, як завжди оригінальними антикорупційними інструментами. Кумедний спосіб протидії корупції в ДАІ використовується в деяких регіонах Росії. «Блатні» номери автомобілів (номера з повторюваними цифрами або буквами) там видають на авто громадського і муніципального транспорту – «швидкої допомоги», пожежні машини і навіть сміттєвози. Як передбачається, це повинно привести до зниження престижу «красивих» номерів і, відповідно, корупції в цій галузі.

9. Також цікавим є досвід СРСР, де корупція прирівнювалася до зради батьківщині і прямим чином трактувалася як загроза економічній безпеці держави. За даний злочин передбачалася смертна кара з конфіскацією майна, в деяких випадках – 10 років з конфіскацією майна.

10. Відомий в Росії громадський молодіжний рух «Наші» у 2011 році виступив зі спірною ініціативою видання спеціального календаря під досить відвертою назвою «Секс проти корупції». Корупція в державному секторі є однією з основних проблем сучасності, від успішного вирішення якої залежить успішний розвиток держави і суспільства в цілому, – сказав Ігор Мізрах. На жаль, на даний момент в нашій країні корупцією пронизані всі гілки влади, –завершив Мізрах Ігор Аркадійович.

gigasite.info

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео