Ігор Мізрах: мова мистецтва зрозуміла без перекладу і субтитрів у будь-якій країні світу

  			Ігор Мізрах: мова мистецтва зрозуміла без перекладу і субтитрів у будь-якій країні світу
195998 ПЕРЕГЛЯДІВ

Про це мало хто знає, але автор пісні «Детство», яку в 1992 році виконав Юрій Шатунов — Ігор Мізрах. Вона була написана ним в таборі «Артек» десятьма роками раніше, в 1982 році, коли ще юнаком його нагородили путівкою — в знамениту оздоровницю Союзу.

Ця пісня прозвучала також в картині «Пропоную руку і серце», яку в 1988 році зняв «Мосфільм». І Ігор пам’ятає, як його, тоді ще учня Вінницькій середньої школи, запросили на радіо «Промінь», де він давав своє перше інтерв’ю про те, як було написано «Дитинство».

— Потім ми співали її разом з дітьми в усіх дитячих оздоровчих закладах, де доводилося мені працювати. Викладаючи педагогічну практику в педінституті, я вчив студентів майстерності спілкування з дітьми і наспівував їм свої пісні, серед яких була і «Детство». Автор слів і музики — я, і коли її виконав «Ласковый май», я зрозумів, що кожну написану мною пісню потрібно ретельно захищати і показувати, хто її автор. Але в той момент мені було приємно і я був гордий через те, що «Детство» звучить на відомих сценах і її виконує супер-зірка, — зробив цю сенсаційну заяву колишній піонервожатий, а сьогодні відомий педагог, юрист і політичний експерт.

Про економіку та політику з Ігорем Аркадійовичем ми поговоримо наступного разу, а ось таку його грань, як любов до мистецтва, розкриємо нижче.

Абсолютний слух і проникливий голос

Сам творчий шлях Ігоря почався з ансамблю «Троїсті музики» Вінницького педагогічного училища, керівником якого був прекрасний педагог і музикант Віктор Андрійович Черевко.

Саме він розкрив повністю талант Ігоря Мізраха і додатково навчив грати на багатьох музичних інструментах.

У ранній юності учень продемонстрував яскраву індивідуальність, виділяючись абсолютним слухом і проникливим голосом. Сьогодні мистецтво, в тому числі і шоу-бізнес — часто гротескний і показний прояв емоцій, яких насправді не існує. Виконуючи ж свої пісні, наш співрозмовник намагається донести до слухача їх істинний сенс очима, тембром і жестами — природно і легко.

Ось — переконайтеся самі, прослухавши манеру виконання в його пісні «Вибір є!».

У варіанті 2009 року (сценарист Олена Мортко).

І в варіанті 2015 роки (студія «Маестро»)

Без усілякої сором’язливості виконавець Ігор Мізрах ділиться подробицями своєї біографії, стверджуючи, що той, хто не має минулого, не має і майбутнього.

— Пісні, які співаю, звучать зсередини — так, як підказує душа, — каже він. — В юності я дуже багато працював на сцені. Починалося все з звичайних весіль, на яких грав і був ведучим. І цього абсолютно не соромлюся. Більше того, будучи директором коледжу конструювання одягу, продовжував працювати, всупереч загальній думці про те, що для людини такого положення це було вже не солідно. Після весіль були численні постановки, конкурси краси, продюсерський центр і багато іншого, що дозволило сформувати коло своїх поціновувачів.

Контрабасист

Виявляється, Ігор Мізрах — мультиінструменталіст. Ще в педагогічному училищі досконало опанував гру на фортепіано, гітарі, баяні, акордеоні та контрабасі. Сьогодні він, успішний бізнесмен, експерт в педагогіці, юриспруденції, економіці, політиці і культурі, з трепетом згадує про почуття й емоції, яких зазнав, коли вперше прокрутив контрабас навколо своєї осі.

— Контрабас величезний, і на ньому ніхто не любив грати. І ось одного разу мені несподівано довелося, так як в наших «Троїстих музиках» захворів контрабасист. Пам’ятаю, як Віктор Андрійович вивів мене на сцену в сільському клубі, куди ми їздили в колгосп з педучилища збирати яблука, і показав: «Це «ля» , а це «сі», тут на грифі позначки, і це будуть місця, від яких починаємо партію». Спочатку було дуже ніяково, навіть в залу не наважувався подивитися … Але незабаром, почувши густе і оксамитове звучання контрабасу, зрозумів, що без нього ансамбль — це не ансамбль взагалі. У підсумку відмінно освоїв цей інструмент і успішно відіграв на ньому два роки на сцені в педучилище.

Друзі, якими Ігор дорожить

Повертаючись думками в минуле двадцятирічної давності, музикант з деяким смутком згадує, що без великих грошей і серйозних зв’язків на велику сцену тоді було пробитися неможливо. А ось значиму роль в його житті зіграла природна артистична енергія і працездатність. Вона і привела до дружби, вже в зрілості, з багатьма талановитими людьми зі світу шоу-бізнесу і мистецтва. Ігор Аркадійович пишається і дорожить близькими стосунками з відомою телеведучою телеканалу «Інтер» Світланою Леонтьєвою, з якою познайомився в той час, коли вона вже вела програму про знаменитих діячів мистецтва «Театральні сезони».

— Світлана Леонтьєва з юності запам’яталася мені як яскрава телеведуча, якій багато наслідували, — захоплюється дружбою з нею Ігор Аркадійович. — Про те, що вона ще й художниця, дізнався трохи пізніше. За багато років дружби з нею і її чоловіком, відомим журналістом, полковником Сергієм Нагорянський у нас склалися дуже теплі стосунки.

Світлана зі своєю сім’єю часто приїжджає до мене додому. Бувало таке, що, не помітивши, як летить час, ми співали до третьої години ночі, а я акомпанував на фортепіано.

Ще одна особистість, з якою пощастило мати дружні відносини — Віталій Борисюк.

— Борисюк — талановитий актор, творча спадщина якого налічує безліч вистав, гастролей, зйомок в кіно і виступів на різних концертах. Його люблять, просто обожнюють українські глядачі! На дозвіллі Віталій встигає займатися футболом і боксом, любить автомобільні гонки і катання на лижах. У нього з дружиною — Ольгою Сумською, легендарною виконавицею ролі Роксолани, склався гармонійний творчий тандем, з спільними концертами і постановками. Нещодавній їх спільний спектакль «Сублімація любові» заслуговує на особливу увагу, — з найпершої хвилини і до кінця постановки, цілих дві години, я не міг відвернути уваги від сцени. Крім акторського таланту, — додає Ігор, — у мого друга є ще і музичний, він і композитор. Грає на багатьох музичних інструментах, пише фонограми і чудово співає. З ним ми спілкуємося практично кожен день, ділячись творчими напрацюваннями та планами.

«Просто» про неземне кохання

А тепер про пісню «Просто», яку так чуттєво виконує Ігор Мізрах. Не менш зворушливою вийшло і відеопрацювання, до якого увійшли кращі кадри з фільму «Аватар».

— «Просто» написав Євген Григор’єв, його творчий псевдонім — «Жека», — уточнює Ігор Аркадійович. — Але під час запису цієї композиції відбулися зміни. Історія кохання залишилася в тому вигляді, в якому її підніс автор, але в моєму виконанні вона звучить по-іншому.

Я заспівав її по-своєму — так, як відчув. Записувалися ми в одеській студії «Маестро». Коли співається з душею, тоді і записується швидко, з першого разу. Це був саме такий випадок. Навіть не очікував, що пісня так полюбиться слухачам. На створення кліпу нас надихнув культовий фільм «Аватар» і той глибокий сенс, який в ньому закладено. Далі довелося докласти свій поетичний талант і написати свої слова в цій пісні на музику Євгена Григор’єва. Таке враження, що пісня «Просто» створювалася саме під цю неземну історію кохання «Аватара». Де б ми з друзями не відпочивали, мене завжди просять заспівати її. Приємно, що вона асоціюється з ім’ям Ігоря Мізраха.

Новий диск — це кращі пісні про головне

У новий диск Ігоря Мізраха, який ось-ось буде випущений, увійшли кращі пісні про головне: чесність і відвертість, душевність і доброту, вірність, про любов і віру в краще.

— Не можна планувати наперед, а вже тим більше, коли саме щось буде написано. Буває, що над створенням однієї композиції доводиться працювати рік. Наприклад, свій новий диск я записував в студії «Маестро» майже півроку, хоча в голові він дозрів вже давно. Хотілося створити альбом, який припаде до смаку всім поколінням — і молодшим, і старшим. Загалом, скоро можна буде почути мої старі і нові пісні в абсолютно унікальному аранжуванні.

А про перший його альбом згадується таке:

— Мій перший альбом називається «Я сам тебе вигадав». Всі пісні записувалися тільки природним голосом, без фальшивих комп’ютерних ефектів. Як заспівав, так і записали, це принципова позиція. Спершу думав, що диск буде про любов, тому що назва «Я сам тебе вигадав» асоціюється з образом жінки. Потім прийшла думка, що нехай кожен сам здогадується про те, що ми вигадали. Тому в цей диск увійшло багато пісень нашої молодості і молодості наших батьків — тих, які були у всіх на слуху. Таких, як «Детство», «Миллион алых роз», «Клен», «Люди встречаются», «Я готов целовать песок».

Про продюсерський центр і журнал Persona.Top

Перебираючи сторінки творчої біографії, не можна не відзначити період, коли Ігор Мізрах очолював продюсерський центр. У ньому змогли реалізувати творчий потенціал багато молодих талантів. Більше десяти років центр успішно організовував і проводив у Вінниці конкурси краси, які славилися ефектними номерами і блискучими виступами зірок української естради таких, як Потап і Настя Каменських, Ірина Білик, Віктор Павлік, Ірина Шинкарук, ХS, Алла Попова, Олександр Тищенко, Натаніка, Юрій Воронюк, Анна Алішер, команда «Дівчата з Житомира».

Кожен з конкурсів був святом для міста — масштабним і незабутнім.

Довгий час продюсерський центр плідно співпрацював з відомою українською співачкою НатаНика і Олександром Тищенко — композитором, поетом, виконавцем, Заслуженим артистом України. Сьогодні продюсер разом зі своєю креативною і талановитою командою успішно працює над свіжим проектом — глянцевим журналом Persona.Top, в якому розповідає про видатних українців — про людей, які домоглися великих успіхів, зробили себе самі завдяки наполегливості, праці та іншим чеснотам, про які, на жаль, багато хто з нас часто забуває. Це чесність, порядність, справедливість, терпіння і любов. На його сторінках вже розкрили секрети своєї творчості такі люди мистецтва, як Віктор Павлик, Катерина Бужинська, Гарік Кричевський, Павло Зібров, Анатолій Матвійчук, Святослав Кондратьєв, Анастасія Приходько та багато інших.

— Завжди дотримуюся думки, що мистецтво не може бути політизованими. Адже це те, що об’єднує людей, робить їх щасливими. Наприклад, всього одна пісня може поліпшити настрій на цілий день, — підсумовує Ігор Мізрах. — Вчені з Великобританії і Австрії встановили, що весела музика змушує нас бачити всюди щасливі обличчя. Виявилося, що після прослуховування веселої композиції набагато частіше нейтральні і навіть сумні обличчя людей сприймають як веселі. Музика здатна виражати найтонші стани душі, які непідвладні слову. Слухаючи музику, кожна людина відчуває, що вона говорить з ним і говорить про нього, і каже щось дуже важливе. А в цілому ж мистецтво — це поняття загальнолюдське. Якщо фільм, пісня, музика або спектакль знаходять відгук у серцях, всі політичні питання відпадають самі собою. Повірте, що це велике щастя — займатися справою, яка примиряє людей.

Мова справжнього мистецтва без перекладу і субтитрів зрозуміла в будь-якій країні світу.

vse.media

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео