Практично вся Європа зараз “на гачку” у США, бо отримала американські F-35, озброєння “повітря-повітря” до яких застосовується виключно штатівське, каже Романенко.
Романенко розповів, яка зброя для України може стати дефіцитом / Колаж УНІАН, скриншот, фото МО Угорщини
У разі припинення оборонної підтримки США нестачу боєприпасів найбільше відчують на собі наша авіація і протиповітряна оборона. Про це сказав авіаексперт Валерій Романенко в ефірі Київ24.
За його словами, якусь частину американської зброї за рік нам вдасться замістити французькою, англійською і власною. Але буде проблема із заміною ракет для NASAMS та Patriot, які захищають наше небо.
“NASAMS і Patriot – це основа нашої ППО, і тут виникають проблеми. Крім того, ми переробили деяку кількість наших старих радянських ЗРК під американські ракети RIM-7 Sea Sparrow. Це старі американські ракети, які давно зняті в них з озброєння, але є на складах. І якщо американці відмовляться поставляти, продавати ці ракети, то в нас значна частина радянських ЗРК реально перетвориться на брухт. Бо вже ніхто не має до них ракет. За три роки всі запаси були вичерпані, де тільки можливо – викуплені, застосовані. Для ППО і авіації це критично”, – зазначив Романенко.
Відео дня
Він висловив сподівання, що деяку кількість озброєння Україні дадуть зі складів наші союзники.
Читайте також:
Три країни поставлять Україні потужну систему ППО на мільйони доларів, – Forbes
Швидше вигадка, ніж реальність: експерт оцінив китайський винищувач 6-го покоління
Чотири дрони в одному: у Forbes розкрили “винахід” РФ, який перевозить вантажі на фронті
“Ракети AMRAAM йдуть і до F-16 і до NASAMS. Можливо, NASAMS будуть менше використовуватися, можливо, ставка буде зроблена на німецькі аналогічні і з кращими характеристиками комплекси IRIS-T”, – зазначив Романенко.
Однак, за його словами, з ракетами до Patriot “ситуація тупикова”, адже німці лише з листопада минулого року почали виробляти ракети до до цього ЗРК, причому не антиракети, а звичайні ракети, якими стріляють по балістичних цілях, каже він.
“Але у нас це не найактуальніша позиція. Антиракети випускає Японія, але чи вдасться з ними домовитись і чи не заблокує Трамп поставки з Японії – теж питання. Час поки є. Авторитетні американські джерела кажуть, що до кінця 2025 року постачання зброї буде, бо воно законодавчо закріплене”, – зауважив Романенко.
Щодо зброї повітряного бою він зазначив, що наші винищувачі F-16, які зараз працюють в основному як компонента ППО, використовують на 90% американські ракети малої дальності Sidewinder для збиття російських крилатих ракет і, можливо, “шахедів”. Ці ракети можна замінити французькими Magic. Ракети середньої дальності AMRAAM можна замінити британськими Skyflash. Романенко зауважив:
“Трішечки можна буде HARM – антирадарні ракети – замінити французькими. Франція теж має такі антирадарні ракети. І я сподіваюсь, що їх можна буде ввести до номенклатури озброєння літака F-16”.
За його словами, американські авіабомби можна також замінити французькими, які можна скидати з будь-якого типу винищувачів.
“Єдина справа, що французи не здатні випустити більше ніж 600 таких бомб на рік. А росіяни своїх КАБів скидають до 150 на день. Тут така кількісна різниця”, – зауважив експерт.
Романенко зазначив, що й наш оборонно-промисловий комплекс зараз анонсує нове озброєння, серед якого й те, яке, можливо, замінить американські HIMARS. Мова про “Трембіту”.
“Щодо американських ракет ATACMS, я не бачу поки що вітчизняної заміни. Можливо, отримаємо більше французьких Storm Shadow/SCALP. Тим паче їх можна запускати з винищувачів Mirage 2000, які ми отримали від Франції. І Storm Shadow/SCALP навіть більш універсальна зброя. Тобто тут, якщо вдасться кількісно замістити американські позиції, то ми загалом нічого не втрачаємо, лише виграємо. Єдине, що обсяги виробництва в західних країнах – наших союзників – ще не відповідають масштабам сучасної війни”, – прокоментував Романенко.
Він також звернув увагу, що зараз практично вся Європа опинилась “на гачку” у Сполучених Штатів:
“Якщо в значній мірі, наприклад, британські, німецькі повітряні сили мали власні літаки, то зараз, з отриманням американських F-35 – літаків п’ятого покоління, озброєння класу “повітря-повітря” до них потрібно виключно американське”.
Він пояснив, що зараз європейці розробляють більш ефективні, більш далекобійні ракети, ніж американські, але це ще не взято масово на озброєння.
“Ситуація дуже складна з озброєнням для авіації і з залежністю Європи від американських постачань зброї”, – сказав Романенко.
За його словами, хоч у нинішній ситуації немає оптимізму щодо подальшої допомоги Україні від США, але висновки робити зарано.
“У американців є строк 100 днів. І після цього адміністрація реагує на те, як сприйме суспільство їхні дії. Тобто через 3 місяці можна буде робити якісь висновки. Зараз ми пройшли лише трохи більше як третину цього терміну”, – зазначив Романенко.
Україна може залишитися без військової допомоги США
Як повідомляв УНІАН, видання The Wall Street Journal писало у своєму матеріалі, що без військової допомоги США Україна зможе воювати до літа. Великих поставок зброї, відправлених або замовлених ще адміністрацією Джо Байдена, має вистачити українцям принаймні до середини року, сказала Селеста Волландер, колишня високопоставлена чиновниця Пентагону.
В Офісі президента України зазначають, що припинення військової допомоги США – це найгірший сценарій для України.
У Європі заявили, що наразі працюють над збільшенням виробництва зброї, аби допомогти Україні.
“Нам потрібен час, і ми працюємо над цим… Це виклик, тому що немає прямих замінників або швидких шляхів, але ми можемо втрутитися з фінансами, щоб допомогти Україні виробляти більше самостійно”, – запевнив міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будрис.