Рівно 10 років тому звичайна фотографія стала причиною гарячих суперечок у мережі.
Сукня синя чи золота – пояснення / колаж УНІАН
Різноманітні оптичні ілюзії, головоломки та меми стали абсолютною нормою у 21 столітті. То тут, то там “віруситься” якась смішна фраза, картинка чи пісня, але набагато рідше користувачі всесвітньої павутини пускаються в мозковий штурм через одяг. Незапланований тест із сукнею на півкулі змінив ситуацію, і сьогодні йому виповнюється 10 років.
У чому феномен синьої чи білої сукні – історія
Усе почалося з того, що якась Кетлін Макніл з Шотландії запостила в соціальній мережі Tumblr фотографію сукні та звернулася до підписників із запитанням – сукня золота чи синя – фото одразу ж викликало ажіотаж.
Пізніше Макніл розповіла, що цю річ купила мама її подруги – збиралася піти в ній на весілля своєї дочки. Саму Макніл запросили не тільки як гостю, а й як музикантку – вона зібрала гурт, щоб зіграти на урочистості. За тиждень до весілля наречена показала фотографію сукні, яку купила її мама, своєму нареченому, і вони розійшлися в думках щодо кольору. Тоді молодята опублікували фото на Facebook, щоб дізнатися думку підписників, але спровокували віртуальну бійку.
Відео дня
До суперечок про колір сукні долучилися не лише пересічні громадяни Америки, а й новинні ресурси та знаменитості. Усі писали у своєму Twitter тільки про одне, запитуючи одне в одного: “Сукня біла чи синя?”.
Телеканал CNN долучився до челенджу / скріншот Twitter
“Який колір ви бачите? Сперечайтеся, скільки хочете, але за словами власника сукні, вона синьо-чорна” – CNN.
Кім Кардаш’ян і Каньє Вест бачили колір по-різному / скріншот Twitter
“Якого кольору сукня? Я бачу білу із золотим. Каньє бачить чорну з синім, хто дальтонік?” – Кім Кардаш’ян.
Демі Ловато побачила чорно-синю сукню / скріншот Twitter
“Зачекайте… тобто люди дійсно бачать біле із золотим?” – Демі Ловато.
Леді Гага вирішила вчинити не так, як усі / скріншот Twitter
“Це пісочно-персиковий колір” – Леді Гага.
Дивно, але суперечки не закінчилися навіть тоді, коли з’ясувалося, якого кольору насправді сукня розбрату. Виявилося, що модель з колекції дизайнера Roman Originals є в різних відтінках, але біло-золотого серед них немає, тож сукня однозначно синя.
Чому всі бачать різний колір сукні
Дослідження дизайнерських новинок не заспокоїло громадськість – навіть зараз, через 10 років, люди продовжують один одному показувати картинку і ставити відповідне запитання. Проте в тому, чому деякі бачать сукню синьою, інші білою, постаралися розібратися фахівці в галузі технологій.
Так, наприклад, Livescience пише, що людське око може по-різному сприймати кольори при денному світлі.
Бевіл Конвей, нейробіолог, який викладає в коледжі Веллслі і Массачусетському технологічному інституті, вивчив теорію, чому хтось бачить сукню біло-золотою, а хтось синьою:
Відмінності у сприйнятті кольору, ймовірно, зумовлені припущеннями, які мозок робить щодо освітленості предмета одягу, щоб він мав однаковий вигляд при різному освітленні.
Тобто, люди, які бачили сукню в біло-золотому кольорі, ймовірно, припускали, що вона освітлена денним світлом, тому їхній мозок ігнорував більш короткі, сині хвилі. Ті, хто бачив його в синьо-чорному відтінку, припускали тепле штучне світло, тому їхній мозок ігнорував довші, червоні хвилі.
Читайте також:
Що буде з організмом, якщо відмовитися від м’яса: чотири вагомі причини спробувати
Дієтологи назвали найкращий чай для енергії
Отвір у стіні замість туалету і загибель від вошей: міфи і правда про гігієну в Середньовіччі
“Цікаво, що люди похилого віку і жінки частіше бачили сукню в білому і золотому кольорі, а не в синьому і чорному. Це може бути пов’язано з тим, що люди похилого віку та жінки більш активні протягом дня, в той час як молоді люди та чоловіки більш схильні проводити час біля штучних джерел світла”, – кажуть дослідники.