Показово, що усі названі види є жителями океанів.
Деякі тварини є справжніми довгожителями планети / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, wikipedia.org
Життя на Землі зовсім не таке передбачуване, як може здаватися. За останні півмільярда років на планеті сталося п’ять масових вимирань. І дуже небагато видів змогли пройти через усі.
Американський біолог-еволюціоніст Скотт Треверс в авторській статті для Forbes назвав 4 типи нині існуючих тварин, які успішно вижили під час попередніх п’яти вимирань і, ймовірно, можуть пережити і людство.
Краби-мечехвости
Краб-мечехвіст / фото wikipedia.org
Будова тіла цих крабів залишається відносно незмінною протягом понад 450 мільйонів років. Їхній твердий екзоскелет забезпечує чудовий захист від хижаків і факторів зовнішнього середовища, а проста ефективна анатомія дозволяє їм адаптуватися до різних умов і змін навколишнього середовища. Наприклад, мечехвості краби можуть жити як у мілководних прибережних водах, так і на глибокому дні океану. Вони також можуть витримувати перепади температур океану. Це дає їм широкий географічний ареал, а ареал відіграє ключову роль у ймовірності вимирання.
Відео дня
Крім того, підковоподібні краби мають репродуктивну стратегію, яка включає нерест у великих кількостях, що підвищує шанси на виживання потомства, незважаючи на коливання середовища. Вони також мають унікальну та високоефективну імунну систему.
Наутилуси
Наутилус / фото wikipedia.org
Молюски наутилуси існують на Землі близько 500 мільйонів років і, безумовно, є однією з найкращих “машин для виживання”, коли-небудь створених природою. Наутилуси добре пристосовані до життя на великій глибині, де умови відносно стабільні порівняно з поверхневими водами. Їхня здатність жити в цьому більш стабільному середовищі, можливо, допомогла їм уникнути деяких більш серйозних наслідків масового вимирання, яке вплинуло на поверхневі та мілководні види.
Харчуються наутилуси дрібною рибою, ракоподібними і падлом. Їхня гнучка дієта та здатність шукати сміття могли сприяти їхньому виживанню в часи, коли інші морські ресурси були дефіцитними.
Целакантоподібні риби
Ці риби – одні з найдавніших / фото wikipedia.org
Це частина стародавнього роду лопатеперих риб, якому понад 400 мільйонів років. Серед целакантоподібних залишився лише один біологічний рід – латимерія. Їхній еволюційний дизайн був дуже успішним у різних водних середовищах, дозволяючи їм адаптуватися до мінливих умов без суттєвих змін у своій основній будові тіла. Як і наутилуси, багато латимерій живуть у глибоководних середовищах, на які менше впливають умови на поверхні, що призводять до масового вимирання. Відносна стабільність глибоководних середовищ існування, можливо, забезпечила притулок від різких змін навколишнього середовища, які спричиняють вимирання.
Латимерії мають унікальну фізіологічну структуру, включаючи добре пристосований плавальний міхур і добре розвинену систему бічної лінії для виявлення здобичі в темних глибинах океану. Ці адаптації допомогли їм процвітати в певних нішах, де іншим видам було б важко.
Акули
Акули – довгожителі планети / фото ua.depositphotos.com
Ми часто дивимося на акул зі страхом, але не менш важливо визнати їхнє еволюційне довголіття — те, що можна побачити в їхніх статних обличчях, неорганізованих рядах зубів і примітивних очах. Акули існують понад 400 мільйонів років і розвинули цілу низку адаптацій, які дозволили їм вижити в різних вимираннях.
Акули є дуже універсальними хижаками з широким діапазоном стратегій годування, від фільтрації планктону до активного хижацтва. Ця дієтична гнучкість дозволила їм адаптуватися до мінливих джерел їжі та умов навколишнього середовища.
Акули мають різні стратегії розмноження, включаючи відкладання яєць і живонародження. Їхня здатність розмножуватися різними способами допомагає гарантувати, що їхні популяції можуть відновитися навіть після значного скорочення.
Акули мають хрящовий скелет, який легший і гнучкий, ніж кістковий. Ця адаптація дозволяє їм бути спритними плавцями та зменшує енергію, необхідну для підтримки плавучості, що робить їх ефективними хижаками в різноманітних середовищах.
Інші цікаві новини на тему біології
Як писав УНІАН, приблизно 15% тварин є отруйними – від медуз розміром з ніготь до гігантських ящірок і змій. Видання Live Science назвало 32 найбільш отруйні істоти на Землі.
Також ми розповідали, що вчені зафіксували перший в світі випадок вбивства акули більшим хижаком. Взаємодія між великими хижаками може бути навіть складнішою, ніж вважалося раніше, кажуть науковці