Бронюванню зможуть підлягати не більше ніж 50% військовозобов’язаних співробітників критично важливих підприємств, але будуть і винятки.
У порядку бронювання відбудеться кілька змін / фото – ua.depositphotos.com
Уже з 1 грудня в Україні зміниться порядок бронювання військовозобов’язаних. Після цього деякі категорії громадян втратять відстрочку від мобілізації.
Військовий адвокат і юрист Центру надання підтримки ветеранам Роман Лихачов в інтерв’ю NV розповів, на які зміни чекати українцям.
Адвокат заявив, що змінений порядок бронювання військовозобов’язаних передбачає процес анулювання відстрочок. Він відбуватиметься за умов закінчення терміну їхньої дії, завершення підприємством виробництва товарів або виконання робіт на потреби армії, позбавлення установи статусу критично важливої або її ліквідації, звільнення військовозобов’язаного, а також тимчасового припинення дії трудового договору.
Відео дня
Лихачов пояснив, що органи, які визначають критичну важливість підприємств, можуть стежити за їхньою відповідністю критеріям у будь-який час. Якщо підприємство втратить цей статус, то і його співробітники вже не матимуть відстрочок і можуть бути мобілізовані.
Він поділився, що бронюванню підлягатимуть працівники критично важливих підприємств із заробітною платою, яка перевищує розмір мінімальної по Україні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (20 тисяч гривень). Ці співробітники зобов’язані стояти на військовому обліку і мати уточнені військово-облікові дані. Також вони не повинні перебувати в розшуку.
Адвокат наголосив, що бронюванню зможуть підлягати не більше 50% військовозобов’язаних співробітників критично важливих підприємств, у яких немає інших підстав для відстрочки. Він зазначив, що в постанові Кабміну не вказано вік, за яким людей вважатимуть військовозобов’язаними.
У деяких випадках кількість заброньованих військовозобов’язаних співробітників може бути більшою, якщо відповідне рішення затвердить міністр оборони. Проте в постанові не вказано, у зв’язку з чим може бути ухвалено таке рішення, додав адвокат.
За списки співробітників, які підлягають бронюванню, продовжать відповідати керівники органів влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, нагадав юрист.
Зазначається, що з 1 грудня бронювати співробітників будуть через портал “Дія”. Від подання відповідних заявок до постановки військовозобов’язаних на спецоблік проходитиме до 72 годин. За словами Лихачова, якщо людина приходить у ТЦК для того, щоб стати на облік і отримати бронь, її можуть одразу мобілізувати.
“Один із корупційних ризиків – момент із ТЦК. Люди прийшли ставати на військовий облік для бронювання. По одному підприємству одразу всіх мобілізували, бо рішення ще немає, а по іншому – дали стати на військовий облік і пройти бронювання. Тобто людський фактор так і не прибрали”, – розповів юрист.
Крім цього Лихачов нагадав, що підприємствам, у яких статус критично важливих діяв до 30 листопада 2024 року, продовжать його автоматично до 31 грудня 2024 року.
Адвокат підкреслив, що поки немає чітких критеріїв визначення критичності підприємств. Їх мають встановити протягом 10 днів із дня набуття чинності постанови.
Читайте також:
“Могли б сформувати підрозділи”: Жорін із 3 ОШБр пояснив, що думає про мобілізацію жінок
“Бісить відношення до людей”: військовий жорстко розкритикував деяких ТЦКшників
Відмова від повістки: в Чернігівському ТЦК розповіли про наслідки
Крім того, передбачено перегляд ухвалених рішень про визначення підприємств критично важливими протягом 3 місяців. Їм потрібно буде підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року. Наявні відтермінування залишаться чинними протягом строку, на який вони були надані, але не пізніше ніж до 28 лютого.
Зміни в процедурі бронювання – що відомо
Нагадаємо, що Кабінет міністрів України зробив чіткішою процедуру бронювання військовозобов’язаних на період воєнного стану. Цей процес зміниться з 1 грудня 2024 року.
Пізніше у ЗМІ з’явилася інформація про те, що працівники критично важливих підприємств, які працевлаштувалися після 18 травня 2024 року, нібито не підлягають бронюванню. У Міністерстві економіки України спростували цю заяву.