«Сумитеплоенерго» постачають гарячу воду менше половині сумчан, і можуть «прикурювати» на цьому до 68 мільйонів на рік

  			«Сумитеплоенерго» постачають гарячу воду менше половині сумчан, і можуть «прикурювати» на цьому до 68 мільйонів на рік
86426 ПЕРЕГЛЯДІВ

Споживачі Сум ймовірно кожного року переплачують близько 68 млн. грн., через обладнання багатоквартирних будинків і квартир лічильниками гарячої води, які не мають функції  фіксації температури. Про це повідомив голова Сумського тервідділення АМКУ Євген Касьян.

За останні 3-4 роки мешканці встановили близько 300 багатотарифних лічильників гарячої води таких як «Архимед», ЛВ-4Т тощо. Вони рахують гарячу воду в чотирьох температурних діапазонах:

  • від 50 оС і вище – повна плата згідно тарифу гарячого водопостачання (ГВП);
  • від 45оС до 50 оС – на 10% менше тарифу ГВП;
  • від 40оС до 45 оС – на 30% менше тарифу ГВП;
  • від 40 оС і нижче – оплата по тарифу як за холодну воду.

При цьому тариф на холодну воду становить 9,79 грн за кубометр (тут і далі з ПДВ).

Тарифи на гарячу воду для двох місцевих виробників у дев’ять-десять разів вищі: по ТОВ «Сумитеплоенерго» – 91,37 грн/м3 з рукосушильником та 84,42 грн/м3 без рукосушильників, по ПАТ «СНВО» (Котельня північного промвузла) – 96,69 грн./м3 з рукосушильниками та 93,21 грн./м3 без рукосушильників.

«Сумитеплоенерго» чинило перешкоди встановленню та взяттю на облік перших таких лічильників, але ТВ АМКУ дало рекомендації і ТОВ їх виконало. Географія встановлення таких лічильників досить різноманітна, вони знаходяться в різних багатоповерхівках, які приєднані до різних центральних теплових пунктів (ЦТП).

Сумське ТВ АМКУ отримало від двох надавачів послуг гарячої води  таку статистику за весь 2018 рік по споживачам, хто має такі лічильники.

Частка нормативно якісних послуг «Сумитеплоенерго» по наданню гарячої води температурою 50 градусів або вище склала 47% (надано дані по 228 абонентам. Всього такими лічильниками пораховано умовно гарячої води – 7 710 м.куб. З них як гарячої води, що відповідає нормативним параметрам, пораховано 3 682 м.куб на 295 857 грн., а 4 228 м.куб. як холодної на 31 352 грн.).

ПАТ «СНВО» надало якісні послуги 35% абонентів (підприємство надало дані по 57 абонентам. Всього такими лічильниками пораховано умовно гарячої води – 2 693 м.куб. З них як гарячої води, що відповідає нормативним параметрам, було пораховано 935 м.куб. на 62 797 грн., а 1 758 м.куб. як холодної на 9 107 грн.).̳

Всього у 2018 році ТОВ «Сумитеплоенерго» надало послуг – 1,42 млн кубометрів гарячої води на суму 113,58 млнгрн. , ПАТ «СНВО» – 0,58 млн кубометрів на 41,08 млн грн.

Довідково: ТОВ «Сумитеплоенерго» належить Анатолію Шкрібляку. ПАТ «СНВО» контролює Костянтин Григоришин. В Україні налічується більше 40 ТЕЦ.

«Можна припустити, що у разі екстраполяції вищезазначених показників якісних і не якісних послуг на загальний обсяг наданих у м. Суми послуг централізованого постачання гарячої води, то споживачами може надмірно сплачуватися за календарний рік по зоні обслуговування ТОВ «Сумитеплоенерго» – близько 53 млн. грн., а по зоні обслуговування ПАТ «СМНВО» – близько 15 млн. грн. Тобто щорічно такі перевитрати споживачів, які проживають в обласному центрі рівня м. Суми, можуть сягати близько 68 млн. грн.», – підрахував Євген Касьян.

Друга проблема полягає в тому, що Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зобов’язує обладнати всі багатоповерхівки загально будинковими лічильниками гарячої води. Тягар оплати за встановлення таких лічильників законом покладається на споживачів або на місцевий бюджет, що також є коштами платників податків, тобто все одно сплачує громада. Більш детально за посиланням https://smr.gov.ua/…/11695-sumchan-zaklikayut-vstanovlyuvat…

Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зобов’язує обладнати всі багатоповерхівки загальнобудинковими лічильниками гарячої води за рахунок споживачів або місцевого бюджету. Вартість встановлення одного такого лічильника 50 000 – 100 000 грн. В Сумах 2046 багатоквартирних будинків, з них 601 має централізоване гаряче водопостачання. Встановлення лічильників в них коштуватиме від 30 до 60 млн грн.

«Загальнобудинкові лічильники, які планується встановлювати, швидше за все не матимуть функції виміру температури гарячої води і вони НЕ будуть відрізнятися від тих, що встановлюються на холодну воду. А відтак крім води що порахує ваш квартирний лічильник (також без функції вимірювання температури) ви будете сплачувати за втрати умовно гарячої води в будинку за тарифом близько 90 грн. за м. куб», – вказує Касьян.

Сумське тервідділення АМКУ вже притягало теплопостачальні компанії до відповідальності за нарахування плати у повному обсязі за неякісно надану послугу централізованого гарячого водопостачання: ПАТ «СНВО» у 2016 році, а ТОВ «Сумитеплоенерго» у 2008 році. Доказова база ґрунтувалася на зафіксованій щоденній температурі гарячої води, що виходила з ЦТП до багатоповерхівок і яка мала температуру нижче 50 градусів.

«Показники температури як і 10 років назад фіксуються у паперових журналах персоналом природних монополій. Я це називаю одноразовим доказом тому, що після притягнення до відповідальності знайти в оперативних журналах ЦТП температуру нижче 50 градусів по С вже не вдавалося. Тому необхідно позбутися впливу людського фактору з фіксації таких показників та зробити цей процес автоматизованим», – вважає Євген Касьян.

Голова Сумського ТВ АМКУ дав наступні рекомендації:

1.1 В багатоповерхівках встановлювати загальнобудинкові лічильники з функцією вимірювання температури води та модулем дистанційної передачі даних (доступ до цих даних має бути наданий управлінню ЖКГ міської ради, уповноваженим особам таких будинків, контролюючим органам державної влади). Попередній аналіз Державного реєстру засобів вимірювальної техніки показав, що на ринку України присутні прилади, які можуть встановлюватися на багатоквартирні будинки та мають функцію виміру температури.

1.2 Центральні теплові пункти (ЦТП) обладнувати приладами для автоматичного виміру температури гарячої води та модулем дистанційної передачі даних (як це реалізовано на ринку природного газу при щодобовому його балансуванні) з наданням доступу до них зацікавленим особам , щоб виключити «легенди» про гарну якість води на ЦТП та погану рециркуляцію у внутрішньо будинкових мережах.

2. Внести зміни до Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 № 151 та зобов’язати виробників/виконавців послуги централізованого постачання гарячої води здійснювати перерахунки не лише за індивідуальними зверненнями споживачів (після складання відповідних актів), а усім споживачам за наявності зафіксованої на ЦТП інформації про відхилення температурних показників гарячої води від нормативних. (Спір з цього приводу двічі доходив до Верховного Суду http://reyestr.court.gov.ua/Review/75110410 , http://reyestr.court.gov.ua/Review/84627186 )

Наші гроші

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео