Смертельне полум'я: Наслідки від пожеж в Луганській області будуть відчуватися ще багато років

Смертельне полум'я: Наслідки від пожеж в Луганській області будуть відчуватися ще багато років
128699 ПЕРЕГЛЯДІВ

30 вересня у Луганській області в Новоайдарському, Сєвєродонецькому, Старобільському та Станично-Луганському районах почалися масштабні пожежі. За даними Державної служби з надзвичайних ситуацій із зони лиха евакуйоване близько тисячі осіб, госпіталізовано 19 постраждалих, які отруїлися чадним газом, загинуло 11 людей.

Найбільш складна обстановка склалася вздовж лінії розмежування, де в зону ураження потрапило 32 населених пункти.

- В ході проведених оперативно-розшукових заходів співробітниками кримінальної поліції було встановлено 4 ймовірних джерела загоряння  - повідомили у прес-центрі Державного управління Національної поліції в Луганській області:

  • в с. Смолянинове Новоайдарського району безпосередньо під лінією високовольтної електромережі, загоряння сталося приблизно о 15:45 01.10.2020;
  • в с. Половинкине і с. Запорізьке Старобільського району ймовірною причиною виникнення пожежі, а саме загоряння сухої трави та лісового насадження, стало замикання проводів високовольтної електромережі в результаті сильних поривів вітру;
  • в м. Щастя Новоайдарського району безпосередньо під лінією високовольтної електромережі займання сталося приблизно ввечері 30.09.2020;
  • в смт Білокуракине, вул. Розкішна, в результаті необережного поводження з вогнем 60-річної місцевої жительки, розпалила багаття на своєму городі, щоб випалити бур'ян і суху траву, але вогонь перекинувся на вербу і поширився далі.

На даний момент через пожежу відкрито 11 кримінальних проваджень за статтею 270 КК України.

За попередніми оцінками Державної служби надзвичайних ситуацій, орієнтовна площа пошкоджена пожежами становить 22 121 тис. гектарів (з них 9400 га верховим вогнем). Всього до гасіння залучено 1,3 тис. пожежників і 284 одиниці техніки.

Визнані потерпілими 465 осіб, виявлено пошкодженими 583 будинки, 936 господарські споруди, 59 транспортних засобів, загинуло 630 голів свійської тварини і 102 домашньої птиці.

Через нечувану кількість пожеж в цьому році країна буквально охоплена вогнем. У більшості випадків вони характеризуються, як умисні підпали. Хоча законодавчо за це є покарання, 77-1 статтею Адміністративного Кодексу, передбачений для порушників штраф від 170 до 340 гривень. На думку фахівців, мізерність штрафів призвела до повної безкарності паліїв і в результаті тільки за перше півріччя кількість пожеж збільшилася в три рази в порівнянні з минулим роком, а їх площа - в 40 разів. З початку 2020 року в пожежах загинули 1024 людини і 927 постраждали. При цьому рятувальникам вдалося врятувати 1208 осіб.

Всього - сталося 66 642 пожежі:

  • у житловому секторі - 18 820;
  • у виробничій сфері - 1122;
  • у транспорті - 2432;
  • в екосистемах - 44 268.

- Так само потрібно врахувати, що на пожежну безпеку впливає зміна клімату, яка в нашій країні йде семимильними кроками. За даними Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського глобальне потепління в Україні йде в 3,4 рази швидше, ніж в світі. А це означає, що підвищується пожежна небезпека. Необережність поводження з вогнем викликає безліч пожеж в екосистемах, але є і самозаймання від неприродних для наших широт температур і мінімальності опадів (ґрунтовий покрив висушений). Глобальне потепління призвело до падіння рівня ґрунтових вод на кілька метрів. В результаті загинуло багато дерев, вони стоять сухі. Випалений сонцем і вкрай пересушений верхній шар ґрунту, може спалахнути від будь-якої іскри. А шквальні вітри розносять вогонь на великі відстані і роблять його  неконтрольованим - говорить глава Національної екологічної ради України Олександр Чистяков - Крім матеріальних збитків пожежі заподіяли серйозне руйнування екосистеми. В епіцентрі горіння сухої трави температура полум'я досягає майже півтисячі градусів. Живого не залишається. Під час пожежі гинуть тисячі тварин, рідкісні рослини, вогонь випалює верхній шар ґрунту. К тому ж пожежі істотно забруднюють атмосферу. Це можна порівняти з потужними промисловими викидами. Адже при цьому виділяється чадний газ і оксид азоту, які блокують надходження кисню до тканин організму. Молекули цього газу легко проникають всередину організму навіть через шкіру. Також виділяється бензопірен, який може викликати у людини рак. З димом в повітря надходить отруйний для людини діоксин. Вкрай небезпечна й сама гар - особливо для дітей і людей старшого покоління, а так само з захворюваннями дихальної системи. Це може викликати бронхоспазм, алергію, кашель, задуху, запальні процеси, формування тромбів, запалення стінок судин.

Міністерство охорони здоров’я каже, що 78% передчасних смертей від інфаркту та інсульту спровоковані забрудненням повітря.

Глобальний Альянс з питань здоров'я та забруднення (GAHP) поставив Україну на четверту позицію серед європейських країн за кількістю смертей, обумовлених забрудненням навколишнього середовища. З цієї причини у нас в країні щорічно вмирає близько 60 тисяч людей. За оцінками українських медиків та екологів ці цифри занижені.

Основним забруднювачем повітря вважається транспорт 80%. Решта 20% поділили між собою промислові викиди і пожежі.

Через підвищений вміст формальдегіду, фенолу, фтористого водню, аміаку, діоксиду азоту, оксиду вуглецю наше повітря стає отруйним смогом.

8 жовтня, сили ДСНС ліквідували останній осередок пожежі в районі села Смолянинове Новоайдарського району Луганської області на площі 4 491 гектара. Але підрозділи пожежників в найближчі два дні ще будуть чергувати в регіоні для моніторингу ситуацію.

Попереду чекає копітка робота з розрахунку збитків завданих пожежею. В який потрібно включити не тільки згорілі будинки та шкоду, завдану навколишньому середовищу, а й наслідки від пожежі для здоров'я людей. Після чого можна буде приступити до відновлювальних робіт.

- Щоб почати відновлювати понівечену екосистему необхідно терміново приступити до висадки лісу в Луганській області, на місце згорілого. При цьому потрібно пам'ятати, що від цього відчутний результат не буде миттєвим, так як деревам потрібен час вирости. Але вже у 3-5 річному віці вони почнуть суттєве  поглинати СО2 і виробляти кисень. Як тільки ліси зазеленіють в них почне відроджуватися життя, повернуться тварини і птахи. І що не маловажно, при відновленні лісу необхідно рити протипожежні рови, через які в разі загоряння не зміг би перекинутися вогонь. Вони повинні ділити ліс на квадрати, що зможе згодом врятувати великі лісові масиви – радять експерти Національної екологічної ради України - Так само для швидкого відродження верхнього шару ґрунту, вигорілі території можна переорати, змішавши постраждалу землю з родючим ґрунтом. Плюс до цього це допоможе убезпечити здоров'я людей від небезпечної гарі яку переносять вітри. На даний час це найбільш дієві засоби, щоб спробувати за короткий проміжок часу почати відновлювати постраждалі від пожежі території.

Прес служба Національної екологічної  ради України

Теги: пожежі в Луганській області,ДСНС,Олександр Чистяков,лісова пожежа
Автор: admin.politica.com.ua

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео