В.о. очільника «Укрзалізниці» Юрика звинувачують у системній корупції та лобіюванні «соросят»

Керівники змінюються – корупція залишається: топменеджерів «Укрзалізниці» звинувачують у порушеннях під час закупівлі оливи та мастильних матеріалів. «Скільки коштує посада?», «Юрик вкрав 80 мільйонів», – із такими гаслами активісти вийшли 25 травня під стіни офісу «УЗ». Нагадаємо, новий тимчасовий очільник відомства Іван Юрик був призначений 15 квітня цього року. У яких скандалах він вже встиг «засвітитись» і чиї інтереси представляє – дослідили аналітики «СтопКору».
39-річний Іван Юрик виконує обов’язки голови правління «Укрзалізниці» з квітня 2020 року, коли Уряд звільнив з цієї посади словенця Желько Марчека. Міністр інфраструктури Владислав Криклій заявив, що Марчек, який у січні замінив Євгена Кравцова та протримався у кріслі трохи більше двох місяців, «не виправдав довіри».
Пан Юрик має кілька вищих освіт: мехмат КНУ імені Шевченка, магістратура з економіки Києво-Могилянської академії та бакалаврат з управління державними фінансами Гарварду. Він не є новачком в «Укрзалізниці». Ще у червні 2018-го він став членом
Наглядової ради компанії, а за рік увійшов до складу Правління, де виконував функції CFO – відповідав за фінансовий напрямок.

Гравці галузі називають Юрика «компромісною» кандидатурою, оскільки основними претендентами на посаду вважалися Роман Веприцький і Микола Іванинів. Але проти призначення Іваниніва, якого підтримала більшість членів Наглядової ради, виступив міністр Криклій.
Цікаво, що Іван Юрик потрапив до «Укрзалізниці» за часів Євгена Кравцова та вважається людиною з його орбіти.
Сам Юрик не заперечує дружніх стосунків з Кравцовим: «Не таємниця, що я працював у правлінні під керівництвом Євгена Кравцова, і ми були в одній команді. До УЗ я працював в агентстві залучення інвестицій – Ukraineinvest. Займався великими інвестиційними проєктами. Один із них стосувався УЗ – ми спільно з американським виробником успішно реалізували інвестиційний проєкт оновлення локомотивів для компанії. За підсумками цієї роботи я отримав пропозицію від Уряду пройти конкурс і увійти до складу Наглядової ради УЗ. Таким чином я познайомився з тодішнім керівником – Євгеном Кравцовим», – розповів він в інтерв'ю виданню «Ліга. Бізнес».

За інформацією телеграм-каналу Shadow Anonimous, кандидатуру Юрика активно лобіювали Даніель Білак – колишній глава Ukraineinvest та ексчлен Наглядової ради «Укрзалізниці», представник юрфірми CMS Cameron McKenna в Україні та Андрій (Енді) Гундер – тимчасовий президент Американської торговельної палати в Україні.
Пана Гундера називають «особистим контактом» очільника українського уряду Дениса Шмигаля. У квітні саме Гундер транслював бізнесу меседж Кабміну про перезапуск вітчизняної економіки після «коронакризи».

Своєю чергою, Даніель Білак відомий як спонсор Українського католицького університету: CMS Cameron McKenn давала гроші на стипендії.
З ним уряд Шмигаля має тісні зв’язки через Міністра Кабінету Міністрів Олега Немчинова, який встановив дружні стосунки з УКУ, працюючи у Львівській облдержадміністрації і держсекретарем Мінмолоді та спорту.
Оточенням Юрика також називають заступника міністра фінансів Василя Шкуракова, з яким він працював у команді Наталії Яресько, Володимира Кузьо з USAID та Антона Соболевського з менеджменту «Укрзалізниці».
«Зв'язок Юрика з Кравцовим не бентежить Криклія, бо Іван вміє прогинатись і підлаштовується під будь-яке керівництво. До того ж він тимчасовий», – стверджують інсайдери.
Про гнучкість та вміння підлаштовуватися пана Юрика свідчить ще один факт з його біографії: протягом двох парламентських скликань він був помічником на громадських засадах нардепа Ігоря Гриніва: у Раді IV скликання, коли Гринів був в Блоці Віктора Ющенка «Наша Україна», і VI скликання, коли депутат представляв уже «Блок Юлії Тимошенко».
Івана Юрика також зараховують до когорти українських «соросят». Свого часу він закінчив ту ж школу управління імені Д.Ф.Кеннеді, випускницею якої є скандально відома Наталія Яресько.
У 2009 році маловідомий американський інститут видав книгу «Демократія і ринкова економіка для України», яку вітчизняні медіа встигли охрестити «соросівською методичкою». Особисто Джордж Сорос назвав її «книгою, яка являє собою проникливий, всеосяжний і зручний для читання звіт про складний перехід України до ринкової економіки». У редколегії видання працював нікому тоді не відомий науковий асистент Інституту міжнародної економіки ім.Пітерсона Іван Юрик. Це була його перша робота – одразу після випуску з Києво-Могилянської академії та грантового навчання в Гарварді.
Уже у 2010 році, під час розгортання в Україні Фонду ЕЕGF II, Іван Юрик очолив його представництво у Києві. Вважається, що його призначення з американським інвестфондом Blackstoune погодила саме Наталія Яресько.