«Гуманітарна» контрабанда: що ввозять через Волинську митницю під виглядом гуманітарної допомоги

«Гуманітарна» контрабанда: що ввозять через Волинську митницю під виглядом гуманітарної допомоги
291486 ПЕРЕГЛЯДІВ

За останні п’ять років на Волинській митниці виявили десятки спроб провезти  товари комерційного призначення під виглядом гуманітарної допомоги. Таким чином везли переважно одяг та взуття, а також продукти, медичні засоби і навіть більш «екзотичні» речі, сумарна оцінка яких сягає 70,64 мільйона гривень. Одержувачами таких вантажів були не лише благодійні фонди, але і протестантські релігійні організації та громадські організації, що пов’язані із політиками.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дослідив, що під виглядом гуманітарної допомоги та яким чином намагалися провезти через українсько-польський кордон на Волині за останні п’ять років і як на такі ситуації реагують місцеві суди.

Що таке гуманітарна допомога

Існує спеціальна категорія товарів, які в Україні можуть бути звільнені від оподаткування, якщо будуть визнані гуманітарною допомогою.

Відповідно до чинного законодавства, «гуманітарна допомога – цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб». 

Простіше кажучи, це безоплатна допомога від певної організації в Україні чи за кордоном. Її можуть отримувати тільки організації, внесені до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги, який веде Мінсоцполітики. У цей реєстр можуть потрапити:

  • підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, а також органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства;
  • благодійні організації, створені відповідно до закону;
  • громадські організації;
  • релігійні організації;
  • реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають відповідну ліцензію на здійснення реабілітаційних послуг.

Щоб певний вантаж визнали гуманітарною допомогою, відповідне рішення повинна прийняти спеціальна комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України або обласних державних адміністраціях. Також для цього потрібен цілий перелік документів, в тому числі лист від донора, в нашому випадку закордонної організації, яка передає допомогу. Якщо товар проходить таку перевірку, на нього зокрема ставлять клеймо у митних деклараціях «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено».

Проте спокуса зекономити не рідко змушує певні організації зловживати цією можливістю, щоб зекономити на митних зборах. Інколи трапляється, що цю гуманітарну допомогу намагаються продавати.

Як волинські суди карали за несправжню «гуманітарку»

Загалом за останні п’ять років волинські суди розглянули близько пів сотні справ щодо порушення статті 483 Митного кодексу, яка стосується приховування певних товарів від митного контролю перевізниками гуманітарної допомоги. За це рішеннями судів притягували до відповідальності і перевізників, які везли «гуманітарку», і приватні підприємства, громадські та релігійні організації, які були її отримувачами. Загалом у таких справах фігурує майже три десятки українських організацій.

 

Два рекордних за останні роки порушення виявили 30 березня 2021 року на митному посту «Ягодин». Обидва стосуються німецької організації «Bokerner Clique Humanitare Hilfe Fur Kinderheime In Der Ukraine» та її керівника Зеельхорста Вільгельма Вернера.

Митники встановили, що замість 16 262 одиниць вживаного одягу насправді був одяг з бирками і без ознак використання на понад 18 мільйонів гривень. У другому випадку з тим же вантажем замість вживаного також виявили 12 662 штуки нового чоловічого, жіночого та дитячого одягу в асортименті на 11,82 мільйона гривень.

І в першій, і в другій справі німця визнали винним і оштрафували сумарно на майже 30 мільйонів гривень, а «гуманітарку» мали конфіскувати. Увесь цей товар їхав в Україну для волинської громадської організації «Крило надії» із села Сарнівка.

Вантаж, конфіскований у «Bokerner Clique». Фото Волинської митниці ДФС

Ця історія вже набула резонансу у ЗМІ навесні цього року, адже керівницею ГО «Крило надії» є депутатка Волинської облради від «Слуги народу» Яна Гончарук. Також ЗМІ із посиланням на анонімні джерела називали причетним до справи депутата Торчинської селищної ради Богдана Пруса.

Фонд «Крило надії» працює щонайменше з 2015 року і справді надавав певну гуманітарну допомогу в Луцькому районі. Більше того, публікація на сайті колишньої Смолигівської громади демонструє, що Богдан Прус щонайменше одного разу мав зв’язок із «Крилом надії» та «Bokerner Clique».

Скріншот із сайту колишньої Смолигівської громади. Гуманітарну допомогу від «Bokerner Clique» у Смолигові приймала родина Прусів

 

В інших справах порушниками були фонди не лише із Волині. Наприклад, влітку 2021 року Любомльський районний суд постановив, а Волинський апеляційний суд підтвердив, що перевізник із вантажем для благодійного фонду «Сфера доброти» із Тернополя приховав понад п’ять тисяч одиниць одягу на два мільйони гривень. Для контексту, оцінка гуманітарної допомоги, яку він віз офіційно — лише 690 фунтів стерлінгів (приблизно 25 тисяч гривень).

Проте від митників приховували не тільки одяг. У 2019 році на митному посту «Ягодин» затримали товар для благодійного фонду «Єдність» із Рівного. Там виявили незадекларовані меблі, побутову техніку, велосипеди, побутові вироби, на майже 700 тисяч гривень.

Навіть більш спеціалізовані речі ховали від контролю у вантажі для молдавської релігійної асоціації «Vlastar» у 2020 році.

«Під час повного митного огляду транспортного засобу в напівпричепі виявлено не вказані в товарно-супровідних документах 18 упаковок імплантів молочної залози, 3 упаковок по 109 штук бактеріальних абсорбуючих компресів, 3 упаковок бинтів, 1 упаковку із 100 ін`єкційними голками, 109 упаковок лікарських засобів в асортименті, 1 упаковку із 100 шприцами загальною вартістю 231 675 гривень», — йдеться у рішенні Любомльського райсуду.

Трапляються і «дрібніші» приховування, за які теж штрафують. Так, у жовтні 2020 через «Ягодин» везли «вживані одяг, взуття, велосипеди, дитячі товари, кухонне приладдя, будівельні матеріали, підлогове покриття, меблі, сантехніка» загальною вагою 13660 кг брутто та вартістю 1395 євро». Проте митники також виявили у багажі приховані 1000 упаковок вершкового масла, які оцінили на митниці у 5 470 гривень. 

Були і випадки «рецидиву». Так у 2017 році луцьку церкву «Царство Боже» разом із Незалежною Христовою Церквою підозрювали у махінаціях із гуманітарною допомогою.

Заступника голови Незалежної Христової Церкви Олександра Потапця навіть визнали винним у службовому підробленні митних декларацій, щоб привезти із ЄС комерційний вантаж під виглядом гуманітарної допомоги.

І ось у 2020 році перевізники знову «нагрішили» із вантажем для «Царства Божого». Як ідеться у рішенні Любомльського районного суду, цього разу приховали 6 611 предметів нового одягу та інших предметів, замаскованих під вживаний, вагою більше 2 тонн і оцінених в 1,285 мільйона гривень. Відправником товару в документах вказано німецьку організацію «Benjamin e.V».

Загалом за п’ять років у таких постановах судів фігурують переважно одяг та взуття, проте також і продукти харчування, медичні засоби, побутова техніка, біжутерія, побутова хімія, предмети домашнього вжитку, підгузки, косметика, сантехніка, покриття для підлоги, фурнітура та інше.

Загальна вартість, у яку оцінили приховані товари — 70,64 мільйона гривень. Проте, в судах першої та апеляційної інстанцій постановили конфіскувати лише частину з того, що нарахували митники, – на 50,56 мільйона гривень.

Організації, які фігурують у справах про порушення митних правил при ввезенні гуманітарної допомоги на Волині у 2016-2021 роках, вантаж яких суди постановили конфіскувати

Організація Регіон реєстрації Що везли Оціночна вартість прихованого вантажу, грн Посилання на результати розгляду справи в першій та апеляційній інстанції
Громадська організація «Крило надії» Волинська Одяг 18 088 039 https://reyestr.court.gov.ua/Review/98163952,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99531099
Громадська організація «Крило надії» Волинська Одяг 11 821 259 https://reyestr.court.gov.ua/Review/98578717
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99774409
Міжнародний благодійний фонд «Сприяння розвитку медицини» Київ Одяг, взуття, візки, ходулі 4 068 405 https://reyestr.court.gov.ua/Review/100045616
Благодійний фонд «Щедра Україна» Волинська Біжутерія 2 069 564 https://reyestr.court.gov.ua/Review/92890617
https://reyestr.court.gov.ua/Review/96461659

Всеукраїнський благодійний фонд «Майбутнє разом»
Волинська Одяг, взуття 2 025 788 https://reyestr.court.gov.ua/Review/69113860
Благодійний фонд «Німеччина-Канів» Черкаська Косметичні засоби 2 014 057 https://reyestr.court.gov.ua/Review/99978089
Благодійний фонд «Сфера доброти» Тернопільська Одяг, взуття, предмети домашнього житку 1 963 504 https://reyestr.court.gov.ua/Review/96066759
https://reyestr.court.gov.ua/Review/97472851 
«Благодійний фонд «Вероніка-2017» Харківська Одяг, взуття, предмети домашнього вжитку 1 626 128 https://reyestr.court.gov.ua/Review/89853099https://reyestr.court.gov.ua/Review/91259796 
Духовне управління Християнських Церков «Царство Боже» Волинська Одяг, предмети домашнього вжитку, побутова техніка, меблі 1 285 573 https://reyestr.court.gov.ua/Review/89434498https://reyestr.court.gov.ua/Review/90048605 
Благодійний фонд «Ідея Добра» Волинська Предмети гігієни; шкільне обладнання та матеріали 1 255 830,91 https://reyestr.court.gov.ua/Review/93709913
Благодійна організація «Благодійний фонд «Тепло Сонця» Тернопільська Одяг, предмети домашнього вжитку 1 204 849 https://reyestr.court.gov.ua/Review/89708497,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/93355944 
Християнська місія милосердя «Ковчег» Донецька Одяг, взуття, меблі, побутова техніка, продукти 1 048 303 https://reyestr.court.gov.ua/Review/93709912
https://reyestr.court.gov.ua/Review/95300049
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99309657 
ТОВ «Ніка-Україна» (перевізник), ГО «БФ ветеранів АТО та інвалідів локальних війн «Добро і життя» Волинська, Київ Одяг, біжутерія, засоби гігієни 598 046 https://reyestr.court.gov.ua/Review/95885398,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/96856093 
Благодійний фонд «Карітас-Чемерівці» Хмельницька Невідомо 294 153 https://reyestr.court.gov.ua/Review/99593433
Молдавська релігійна асоціація «Vlastar» (місто Кишинів Молдови) Молдова Медичні засоби 231 675 https://reyestr.court.gov.ua/Review/92389410
Благодійний фонд «Час відродження» Київ Медичне обладнання, автошини 219 980 https://reyestr.court.gov.ua/Review/74724810
https://reyestr.court.gov.ua/Review/75610120 
Благодійний фонд «Вероніка-2017» Харківська Продукти харчування 161 200 https://reyestr.court.gov.ua/Review/92389411 
Благодійний фонд «На світанку» Київська Продукти харчування 159 108,23 https://reyestr.court.gov.ua/Review/95885396 
Благодійний фонд «Ковчег Таврії» Херсонська Невідомо 153 810 https://reyestr.court.gov.ua/Review/99074822
https://reyestr.court.gov.ua/Review/101512154 
Волинська обласна благодійна організація «Ми і Віра» Волинська Одяг, посуд, фурнітура 145 120 https://reyestr.court.gov.ua/Review/57987034
https://reyestr.court.gov.ua/Review/58910216 
«Міжнародний благодійний фонд «ГЛОРІЯ» Рівненська Медичні засоби 58 475 https://reyestr.court.gov.ua/Review/99065024
«Міжнародний благодійний фонд «ГЛОРІЯ» Рівненська Аксесуари для смартфонів, дрібна електроніка, інструмент, предмети домашнього вжитку 46 035 https://reyestr.court.gov.ua/Review/91017360 
«Міжнародний благодійний фонд «ГЛОРІЯ» Рівненська Засоби гігієни та чищення 19 216 https://reyestr.court.gov.ua/Review/94893851 
Благодійний фонд «На світанку» Київська Масло 5470 https://reyestr.court.gov.ua/Review/93542248 

Проте карали не всіх

Хоча митники виявили немало перевізників, які намагалися приховати певні товари під виглядом «гуманітарки», далеко не у всіх випадках суд підтверджував версії митниці. Загалом із 78 проаналізованих судових постанов у понад пів сотні справ в першій інстанції та апеляції: 40 рішень – про притягнення до відповідальності, 28 виправдальних рішень, 9 відправлень на додаткову перевірку та одна апеляція перевізника, задоволена частково. Таким чином більше ніж у третині випадків суд вирішував справу на користь перевізника.

Наприклад, у серпні 2020 року представники благодійного фонду «Єдність+» виграли суд проти Волинської митниці. Під час митного огляду у перевізника нібито виявили не заявлені товари на 694,5 тисячі гривень. Проте в підсумку суди в обох інстанціях вирішили, що «суду не надано доказів наявності у особи умислу на вчинення дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товарів».

У вересні 2019 року керівник Волинського обласного благодійного фонду «Мирта» виграв у Любомльському районному суді. У цій справі проблема була в тому, що митним органам у Нідерландах, звідки везли гуманітарну допомогу, було невідомо про факт відправки і митного оформлення гуманітарної допомоги. Проте в суді зокрема встановили, що «інспектор митниці склав протоколи про порушення митних правил незаконно», тому вони є недопустимими доказами, щоб притягнути до відповідальності.

Фонд Інвалідів Чорнобиля із Херсона програв суд першої інстанції, проте виграв в апеляції у Волинському апеляційному суді у травні 2021 року. До них прямував досить цікавий вантаж: «4000 упаковок ін`єкційних голок по 100 штук, 2640 вівсяних батончиків, 168 дитячих підгузків, 2 каністр засобів для чищення по 10 літрів, 1 набір для зберігання температури компресів, 222 набори перев`язочних матеріалів, 576 одиниць фруктових напоїв, 10 самоклеючих електродів, 10 хірургічних маркерів, 20 одноразових пінцетів, 1 набір з 50 штук канюль, 40 тестів на вагітність, 50 тестів на овуляцію, 2 набори хірургічних рукавичок по 50 штук, 252 цукерок, 140 шоколадок, 7 упаковок одноразових шприців по 100 штук, загальною вартістю 205 460 гривень». Вони не були вказані в товарно-супровідних документах.

Проте апеляційний суд постановив, що немає доказів підробки документів. Більше того, відповідачі надали документи, що товари були завантажені помилково. Це досить поширена тактика у судах – сказати, що все «зайве», що знайшли серед вантажу, потрапило туди помилково. І вона працює.

Загалом за п’ять років у волинських судах митниця програла більше півтора десятка справ про порушення митних правил при ввезенні гуманітарної допомоги. Феміда не підтвердила порушення стосовно вантажів на 17,4 мільйона гривень.

Організації, справи яких стосовно порушення митних правил при ввезенні гуманітарної допомоги на Волині у 2016-2021 роках суди з різних причин закрили

Організація Регіон реєстрації Що везли Оціночна вартість нібито прихованого вантажу, грн Посилання на результати розгляду справи в першій та апеляційній інстанції
Волинський обласний благодійний фонд «МИРТА» Волинська Одяг, взуття 4 943 594 https://reyestr.court.gov.ua/Review/80654091,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/83673242,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/84433601 
Всеукраїнський благодійний фонд «Майбутнє разом» Волинська Одяг, взуття, предмети домашнього вжитку 3 437 435 https://reyestr.court.gov.ua/Review/82340294,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/83426393
Волинський обласний благодійний фонд «МИРТА» Волинська Одяг, взуття, іграшки 2 108 574 https://reyestr.court.gov.ua/Review/85505961,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/86058477

Всеукраїнський благодійний фонд «Майбутнє разом»
Волинська Одяг, взуття 2 025 788 https://reyestr.court.gov.ua/Review/68380948,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/69113860
Всеукраїнський благодійний фонд «Майбутнє разом» Волинська Одяг, взуття, предмети домашнього вжитку 1 504 032 https://reyestr.court.gov.ua/Review/82038970,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/82736433
Благодійна організація «Благодійний фонд «Єдність+» Рівненська Одяг, взуття, іграшки, побутова техніка 694 506 https://reyestr.court.gov.ua/Review/85088042,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/91189778
«Всеукраїнський Благодійний Фонд «Благочинність» Волинська Одяг, взуття 660 573 https://reyestr.court.gov.ua/Review/68229433,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/69316121
Благодійний фонд «Об`єднані заради миру» Дніпропетровська Одяг 621 600 https://reyestr.court.gov.ua/Review/98738463
Міжнародний благодійний фонд «Єдність» Рівненська Засоби гігієни 503 800 https://reyestr.court.gov.ua/Review/99051415,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/99636226
«Фонд Руфь» Рівненська Одяг, побутова техніка, велосипед, меблі 327 228 https://reyestr.court.gov.ua/Review/85749892,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/87609217
«Міжнародний благодійний фонд «ГЛОРІЯ» Рівненська Побутова техніка, товари домашнього вжитку 242 944 https://reyestr.court.gov.ua/Review/94566309,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/95257074
ГО «Фонд Інвалідів Чорнобиля» Херсонська Харчі та медикаменти 205 460 https://reyestr.court.gov.ua/Review/96748210,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/97225575
Релігійна громада помісної церкви християн віри євангельської (місто Здолбунів Рівненської області) Рівненська Продукти, засоби гігієни, медикаменти 67 205 https://reyestr.court.gov.ua/Review/91377039,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/92600921
Волинський обласний благодійний фонд «Благопоміч» Волинська Побутова техніка 44 960 https://reyestr.court.gov.ua/Review/87028016,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/90048606
ГО «Міжнародний Альянс Братської Допомоги» Київ Побутова хімія 42 065 https://reyestr.court.gov.ua/Review/95921311,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/96555372
Волинський обласний благодійний фонд «МИРТА» Волинська Одяг, взуття, предмети домашнього вжитку 35 840 https://reyestr.court.gov.ua/Review/84010855,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/85068414
Благодійний фонд «Сфера доброти» Тернопільська Невідомо Невідомо https://reyestr.court.gov.ua/Review/72911873,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/73606782
Волинський обласний благодійний фонд «МИРТА» Волинська Невідомо Невідомо https://reyestr.court.gov.ua/Review/85505961,
https://reyestr.court.gov.ua/Review/86058477

«Сила правди» 


Редакція не несе відповідальності за зміст опублікованих повідомлень інформаційних агентств та реклами і може публікувати статті, не поділяючи точку зору автора.

По всіх питаннях щодо опублікованого матеріалу звертайтесь на електронну пошту: [email protected] 

COPYRIGHT POLITICA.COM.UA

Мої відео