Юрій Корольчук: Як довго ще Коболев буде мучитися в «Нафтогазі»?

Уряд розглядає ймовірність продовження контракту на 1 рік із головою «Нафтогазу» Андрієм Коболевим. У «Нафтогазі» заявили, що ціна на газ на ринку ЄС опустилася нижче вартості газу для населення...

Уряд розглядає ймовірність продовження контракту на 1 рік із головою «Нафтогазу» Андрієм Коболевим. У «Нафтогазі» заявили, що ціна на газ на ринку ЄС опустилася нижче вартості газу для населення України. Відповідно, Коболев і «Нафтогаз» пропонують відмовитися від зобов’язання перед МВФ і не підвищувати ціну на газ для населення з 1 травня.

Коментар члена Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука стверджує, що Уряд України знаходиться під тиском так званих зарубіжних партнерів України, які лобіюють продовження контракту із Коболевим хоча би на один рік. Цей час необхідний міжнародним, європейським трейдерам газу для того, щоб завершити монополізацію ринку газу, отримати контроль за газовими мережами, отримати можливість продавати газ населенню за завищеними удвічі тарифами. Також цей час буде використано для налагодження співпраці із новим президентом України. На практиці нові реформатори виявилися абсолютно корумпованими старими чиновниками.

Лобізм кандидатури Коболева відбувається на фоні неймовірного цинізму з боку «Нафтогазу». Особливо це відчутно на фоні того, що через тиждень контракт із Коболевим завершується, а уряд фактично визнав неефективність роботи Коболева і необхідність його звільнення.

Перше момент – це внесення у фінансовий план «Нафтогазу» фантастичного по своїй «схемності» плану із покупки 4 млрд. куб. м газу у компанії «Укрнафта». Сума операції становить 34 млрд. грн або 1,3 млрд. доларів.

Більше 2 млрд. куб. м газу із цього обсягу іще не видобуті і «Нафтогаз» пропонує заплатити за цей обсяг авансом. Інші 2 млрд. куб. м – це обсяг газу, який оспорюється у суді Лондона. Фактично пропозиція «Нафтогазу» про купівлю газу в «Укрнафти»- це «вимивання» грошей із державної компанії, якою є «Нафтогаз». Особливо підсилює ефект «схеми про 34 млрд. грн» фактор Коломойського, який і надалі контролює «Укрнафту». Коболев усі п’ять років намагався довести всім, що він не грає на руку Коломойському, але за пару тижнів до завершення контракту не втримався і, як кажуть, «спалився».

Другий момент – у «Нафтогазі» визнали факт продажу газу населенню протягом останніх років (2015-2019 рр) за завищеними тарифами. Голова «Нафтогазу» Коболев підтвердив те, що на даний час ціна на газ на європейських ринках нижче, ніж «ринкова» ціна на газ для населення і теплокомуненерго.

«Ціна на європейському ринку за останні місяці знизилася настільки, що з квітня українські газові трейдери, ймовірно, будуть пропонувати газ за ціною нижчою, ніж поточна ціна, встановлена для населення в постанові про PSO», – стверджує Коболев. Тому Коболев запропонував Кабінету міністрів скасувати режим постачання газу PSO (спеціальних зобов’язань) і відкрити ринок побутових споживачів для конкуренції між постачальниками. Найсмішніше, що в компанії заявляють про це в умовах повної монополізації ринку «Нафтогазом».

Водночас, Коболев так і не пояснив чому компанія «Нафтогаз» не спромоглася за 5 років укласти довгострокові контракти із газовими трейдерами ЄС. Це дозволило би і протягом 2015-2019 рр. купувати газ у трейдерів за ціною, яка була би нижче встановлених і завищених тарифів на газ (2015-2018 рр. – 7000 грн за 1000 куб. м, опалювальний сезон 2018-2019 рр. – 8550 грн. за 1000 куб. м).

Навіть якщо взяти до уваги минулий 2018 рік, то формальна середня ціна імпортного газу становила 293 дол. У випадку наявності хоча би 2 довгострокових контрактів із гарантованим обсягом споживання мінімум 5 млрд. куб. м, то середня ціна на газ становила би у 2018 році не 293 дол., а орієнтовно на 50 дол. менше – 240-250 дол. Отже, протягом 2018 року споживачі вже не мали би платити завищену ціну на газу 7000 або 8550 грн.

У 2017 році середня ціна на газ становила 227 дол., а у випадку довгострокового контракту була би не більшою 180 дол. за 1000 куб. м. У цьому випадку тариф для населення не був би вищим 5000 грн за 1000 куб. м. Отже, за рахунок необгрунтованої переплати за газ на газових біржах «Нафтогаз» отримував із населення додаткові кошти. Лише за 3 роки така переплата з боку населення і ТКЕ становила більше 50 млрд. грн. Це додаткове підтвердження корупції на ринку газу, який монополізований «Нафтогазом».

Власне, саме тому Коболев неприховано заявив про необхідність дати можливість газовим трейдерам продавати газ населенню і ТКЕ. Мова йде саме про європейські чи інші міжнародні компанії. Хоча голова «Нафтогазу» заявив, що буцім-то українські компанії хочуть продавати газ населенню. Але це не відповідає дійсності.

Нарешті, третій момент – демонстративна відмова Коболева отримувати зарплату, передача її буцім-то на благодійність, а спостережна рада «Нафтогазу» несподівано різко розвернулася на 180 градусів і також запропонувала знизити рівень зарплати Коболева. При цьому іще місяць тому спостережна рада стверджувала, що саме «об’єктивною» була визнана зарплата у 10 млн. грн. Бажання зберегти Коболева змушує спостережну раду «Нафтогазу» відмовлятися від принципів прозорої корпоративної бізнес-культури. Спостережна рада навіть не зважає на те, що всі вже відверто насміхаються із Коболева та його зарплати, яка стала негативним «мемом». Також показово, що всі звертають увагу на те, що в так званих ринкових умовах менеджер «Нафтогазу» несподівано погоджується отримувати не 10 млн грн., а працювати за суттєво нижчу зарплату. І слово «корупція» у такому реченні не можливо не помітити.

Материалы по теме: