Хто зацікавлений у зриві конкурсу – ДФС під блоком.

Відсутність стабільного керівника, спроби реформи ДФС, які були невдалими та не ліквідована податкова міліція — усе це повинно залишитися позаду після поділу відомства на податкову та митну служби на чолі...

Відсутність стабільного керівника, спроби реформи ДФС, які були невдалими та не ліквідована податкова міліція — усе це повинно залишитися позаду після поділу відомства на податкову та митну служби на чолі з новими керівниками.

Уряд ухвалив основні документи в останні два тижні минулого року щодо реформи ДФС.

20 березня 2019 року — вже оголосив конкурс на посади голів новостворених служб.

Все відбувалося за планом до  того моменту, поки конкурси не почали блокувати, а прізвища майбутніх керівників не стали називати ще до закінчення конкурсного відбору.

в березні 2017 року після відсторонення з посади керівника ДФС Романа Насірова  відомство у статусі в. о. очолив Мирослав Продан, який керував до 5 вересня 2018 року. САП оголосила про підозру йому у незаконному збагаченні, після чого він написав заяву про звільнення за власним бажанням. Згодом  повідомили, що справа закрита.

Протягом місяця керівники нових служб повинні були презентувати Мінфіну свої плани змін у підконтрольних їм відомствах. Але у самому Мінфіні розвиток подій передбачали наступним чином: після призначення «новачків» розпочнеться процедура ліквідації ДФС, і вони зареєструють нові юрособи — митну та податкову служби.

Після виконаного ліквідаційна комісія ДФС зобов’язана перевести не менше 30% персоналу в новостворені відомства.

“Вони очікують, що на це знадобиться 1-1,5 місяця. Першим махом планувалося призначити не 30%, а 70% працівників”, — пояснює співрозмовник ЕП

У березні Кабміном було оголошено конкурси на посади голів Державної податкової та Державної митної служб.

Конкурс складається з трьох етапів. Перший — перевірка на знання законодавства та іноземної мови (на вибір англійська або французька).

Другий — розв’язання ситуаційних завдань. І завершальний третій — співбесіда, яка включає презентацію кандидатами матеріалів з питань податкової чи митної політики.

У конкурсі на посаду голови ДМС брали участь шість кандидатів, на посаду голови податкової служби — п’ять, але і тут не все так гладко. Роман Насіров екс-керівник ДФС оскаржив у суді рішення Кабміну про оголошення конкурсу на посади голів служб. У грудні минулого року Окружний адміністративний суд поновив його на посаді голови ДФС, але Кабінет міністрів подав апеляцію, тому рішення не набуло чинності.

“Насіров може повернутися лише в орган, який ліквідується, і то, якщо буде відповідне судове рішення”, — запевняють у Кабміні.

Судовий позов був не один і надійшов не тільки від Насірова. Нардеп Андрій Антонищак також подав до Київського окружного суду позов про визнання конкурсу незаконним.

“Найбільшу кількість балів (на конкурсі. — ЕП) набрав пан Верланов (заступник міністра фінансів Сергій Верланов, учасник конкурсу на посаду голови податкової служби. — ЕП), у якого є конфлікт інтересів і відсутній відповідний стаж роботи. Ще місяць тому були відомі результати конкурсу”, — переконаний Антонищак.

19 квітня суд задовольнив позов Антонищака — заблокував конкурс на призначення очільника митниці.

Питання, чому оскаржується конкурс? Незадоволені наводять аргумент: переможці були визначені наперед, у Верланова як заступника міністра є юридичний конфлікт інтересів, є політичне втручання з боку влади.

Таке “політичне втручання” пов’язують тим, що раніше Порошенко передчасно оголосив імена нових керівників митниці та податкової.

“Я дуже щасливий з приводу рішення конкурсної комісії, яка на керівника  призначила заступника міністра економіки пана Нефьодова, а на позицію керівника Державної фіскальної служби (Державної податкової служби. — ЕП) — людину, яка активно працювала над введенням автоматичного відшкодування ПДВ, зараз заступника міністра фінансів, молоду людину (Сергія Верланова. — ЕП)“, — сказав Порошенко за п’ять днів до виборів.

Згодом у президента уточнили, що зазначені кандидати пройшли тільки перший етап конкурсу і процес триває.

“Із самого початку все складалося так, що виграють Нефьодов та Верланов. Потім своїх “трьох мушкетерів” — Верланова, Нєфьодова та Пєтухова (заступник міністра юстиції з питань європейської інтеграції. — ЕП) публічно підтримала Маркарова. Деякі інші учасники сприйняли такі заяви як вибіркове ставлення”, — наголосив співрозмовник ЕП.

Співрозмовники в уряді дотримуються іншої точки зору, та запевняють, що за блокуванням конкурсу стоять інші мотиви.

Участь Антонищака у зриві проведення конкурсу вони пояснюють його зв’язком з львівським бізнесменом з кримінальними зв’язками Ігорем Кривецьким, більш відомим за прізвиськом “Пупс”. Також ще одна причина — відсутність політичної доцільності в призначенні керівників податкової та митної служб з числа представників чинного уряду, так як через кілька місяців він зміниться.

“Сергій Верланов є розробником умов конкурсу, оскільки очолює міжвідомчу робочу групу з розділення ДФС. В подальшому співбесіди з кандидатами проводитимуть учасники робочої групи, яких відбирав Верланов”, — наголошується в листі прем’єр-міністру Володимиру Гройсману від Асоціації платників податків.

Також в асоціації кажуть, що Кабмін неправдиво сформулював конкурсні вимоги, аби перемогу отримали певні особи. У Мінфіні ці аргументи спростовують.

“Кваліфікаційні вимоги до кандидатів на посаду голови державної податкової служби базуються на загальних вимогах, встановлених статтею 20 закону про держслужбу. Перевірку поданих документів на відповідність вимогам проводив спеціальний структурний підрозділ НАДС, який є незалежним компетентним органом”, — відповіли у ЕП.

Дмитро Олексієнко, директор ТОВ “Стандарт-аудит”, бере участь у конкурсі на посаду голови податкової служби.

“До роботи комісії у мене зауважень нема. Процедурні етапи конкурсу відбуваються згідно із законом. Я готуюся до співбесіди і планую презентувати свою позицію, свій план можливих якісних змін у Державній податковій службі.

Звісно, позови в суди про оскарження конкурсу та заяви президента, у яких він відкрито висловлює підтримку певним кандидатам, викликають розчарування. Одна з причин, через яку конкурс може бути зірвано, — це політичне втручання.

Максим Нефьодов, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі каже наступне: “Я знаю, чому намагаються зірвати конкурс. Через те ж саме, чому є купа позовів з метою визнати конкурс недійсним.

Чесна людина на чолі митниці — це ж нечувано. Ви ж розумієте масштаб чорної каси на митниці та скільки груп впливу там є. Тому тінь на конкурс будуть кидати за будь-яку ціну. Звісно, уряд буде оскаржувати рішення cуду про заборону рухатися далі. Не знаю, коли буде розгляд.

З усної критики автора позову депутата Андрія Антонищака я зрозумів, що, на його думку, до конкурсу допустили когось, хто не має необхідних семи років керівного стажу. Дивлячись на шорт-ліст фіналістів, важко повірити, що це може бути правдою”.

Керівник громадської організації “Центр розвитку цифрової економіки” Андрій Саварець, експерт Центру соціально-економічних досліджень “CASE Україна”, бере участь у конкурсі на посаду голови митниці.

“Не хочу нікого звинувачувати, тому що всі кандидати так чи інакше стикаються з певним тиском. Сподіваюся, що апеляція скасує ухвалу суду про призупинення конкурсу і відбір триватиме”.

Заступник міністра фінансів Сергій Верланов .

“Оскільки реформа ДФС — одна з найбільш очікуваних, то зацікавленими у зриві прозорого конкурсу на призначення очільників Державної митної служби та Державної податкової служби можуть бути тільки ті особи, які не готові і не планують брати участь у реформах.

Ті, хто не зацікавлені у прозорості і причетні до незаконних оборудок, категорично не згодні зі змінами, які ліквідують для них можливість безкарно порушувати правила”.

Згідно закону про держслужбу, учасник конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір, має право оскаржити рішення комісії. Скарга подається протягом десяти днів з дня отримання письмового повідомлення про результати конкурсу. Саме тоді можливі нові судові спори.

“Один із законів фізики — сила дії дорівнює силі протидії — працює і в реформуванні ДФС. Як тільки ми почали реально рухатися в реформуванні і робити конкретні кроки, включно з прозорим конкурсом, нас почали активно блокувати.

Адмінсуд таки заборонив комісії ухвалювати рішення щодо конкурсу на призначення керівника ДМС. Ця тимчасова необґрунтована заборона, з якою ми будемо боротися, може затримати нас, але не зупинить”, — така реакція Маркарова на рішення суду про зупинку конкурсу на відбір керівника митниці.

Також зазначила, що у конкурсі могли взяти участь усі. “Все відбувається “під камери”. На жаль, аншлагу серед кандидатів не було. Нема у нас сотні людей, які подалися на конкурс. Зате дуже багато людей розказали про неправильні умови”.

Бізнес вимагає від Мінфіну реформувати ДФС, але так само він вимагає, щоби в процесі проведення змін не було ускладнень в поточній роботі.

“Саме тому ми вибрали підхід, який дозволяє Державній фіскальній службі нормально діяти. Передбачається, що нові структури створюватимуться паралельно”, — пояснює міністр.

У випадку повторного зриву конкурсу ДФС працюватиме у штатному режимі до остаточного підтвердження  створення нових структур, запевнює вона.

Материалы по теме: