В Україні створили Антикорупційний суд: з чим зіткнутися нечесні на руку політики та чиновники

В Україні з великими труднощами з’явився Вищий антикорупційний суд, який займеться топовими корупціонерами. Але лише після президентських виборів, пише журнал Новое Время. Хто судитиме Через майже чотири роки після Майдану...

В Україні з великими труднощами з’явився Вищий антикорупційний суд, який займеться топовими корупціонерами. Але лише після президентських виборів, пише журнал Новое Время.

Хто судитиме

Через майже чотири роки після Майдану в Україні з’явиться орган, 35 виборних суддів якого займуться виключно справами великих корупціонерів.

Причому, як наголошує Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції, закон про ВАС забороняє безконтрольно передавати справи високопоставлених хабарників на розгляд іншим судам. Єдина можливість – якщо троє суддів Апеляційної палати ВАС дадуть добро на таку “операцію”.

Суддями ВАС зможуть стати люди в мантіях зі стажем роботи від 5 років або вчені-юристи та адвокати мінімум із 7 роками стажу. Зарплата вершителів закону в новому суді складе, за словами Георгія Вашадзе, засновника Фонду розвитку та інновацій, та одного зі співавторів прийнятого закону про ВАС, близько $6-7 тис. на місяць. Кожному судді нададуть цілодобову охорону.

Відбором претендентів займеться спеціально створена Громадська рада міжнародних експертів. До її складу увійдуть лише прокурори, судді або слідчі з досвідом роботи за кордоном. ГРМЕ вивчатиме досьє кандидатів на суддівські посади, проводити з ними співбесіди. І виявляти тих, хто не може пояснити походження своїх активів, порушував права людини, займався політичними переслідуваннями і так далі.

Сумнівних кандидатів Громадська рада зможе відсівати на спільному з Вищою кваліфікаційною комісією суддів засіданні. Якщо за його результатами претендент набере менше 9 голосів (із 16 можливих) членів ВККС або менше 3 (із 6) – членів ГРМЕ, він “вилітає”.

Як буде працювати Антикорупційний суд. Інфографіка

Що може піти не так

Адвокат Ігор Чудовський впевнений: однією з перших проблем, з якою зіткнеться ВАС, стане кадрове питання. Мовляв, сьогодні суддівський корпус вкрай корумпований, і набрати команду кристально чесних і професійних співробітників буде вельми непросто.

Рішення ВАС можна буде оскаржити лише в одній інстанції – у Верховному суді. І Шабунін називає даний момент ще одним слабким місцем. “Це ризик. Не критичний, але потенційно проблемний”, – говорить він.

А ще експерт звертає увагу на більш значущий недогляд нового закону: згідно з його нормами справи, які почали розглядати інші суди країни, до ВАС уже не потраплять. Тобто повз новий орган пройдуть розгляди щодо екс-голови фіскальної служби Романа Насірова, колишнього депутата Народного фронту Миколи Мартиненка, голови Державної аудиторської служби Лідії Гаврилової та щодо інших скандальних топ-чиновників.

НВ

Материалы по теме: