Реформи енергоринку: що буде із «зеленою» енергетикою

“В Україні одні з найкращих умов для інвестування в “зелену” енергетику. Ми збираємося їх покращувати шляхом спрощення бюрократичних процедур і посилення захисту ваших інвестицій. Ми думаємо про майбутнє”, —...

“В Україні одні з найкращих умов для інвестування в “зелену” енергетику. Ми збираємося їх покращувати шляхом спрощення бюрократичних процедур і посилення захисту ваших інвестицій. Ми думаємо про майбутнє”, — говорив президент Володимир Зеленський під час зустрічі з представниками канадського бізнесу.

За кілька днів до цього Окружний адмінсуд Києва, ухвалив рішення, яке заблокувало компенсацію тарифу для виробників “зеленої” енергетики, аякщо бути точнішим ухвалено рішення за позовом Нікопольського заводу феросплавів Ігоря Коломойського.

Причина тому — за нового ринку значно підвищуються ціни на електроенергію для промислових споживачів, що вдарить по прибутковості феросплавного бізнесу групи “Приват”.

27 червня Окружний адмінісуд Києва призупинив дію постанов НКРЕКП №954 та №955, якими були встановлені тарифи для компанії “Укренерго” на передавання електроенергії та надання допоміжних послуг.

У позовній заяві завод олігарха Коломойського посилається на рішення Конституційного суду, який раніше постановив, що регулятор, який затвердив ці тарифи, НКРЕКП, був створений у неконституційний спосіб. Позивач зазначає, що Нацкомісія не мала повноважень встановлювати тарифи, тому її постанови протиправні.

Згадані тарифи для “Укренерго” були встановлені відповідно до нової методології, яку запровадили 1 липня з початком роботи нової моделі ринку електроенергії.

А різниця полягає в тому, що попередні тарифи не передбачали фінансування послуг, які в новій моделі перейшли до сфери відповідальності “Укренерго”:

1) Це компенсація технологічних втрат у мережах. У новій моделі “Укренерго” та розподільчі компанії будуть купувати електроенергію для покриття технологічних втрат на вільному ринку.

2) Плата за допоміжні технічні послуги, необхідні для коректної роботи об’єднаної енергосистеми України.

3) Компенсація або оплата ДП “Гарантований покупець” різниці між ринковою ціною електроенергії, виробленої з ВДЕ, та “зеленим” тарифом.

“Тільки на третій квартал дефіцит коштів на компенсацію виробникам з ВДЕ становить близько 6,2 млрд грн”, —  говорить заступник директора “Укренерго” Володимир Кудрицький.

До 1 липня ДП “Енергоринок”, сплачувало кошти виробникам енергії з відновлюваних джерел щокварталу. Із запуском нового ринку за електроенергію “зеленим” необхідно платити ДП “Гарантований покупець”, що отримує гроші від “Укренерго”.

“Якщо вже зараз не будуть відновлені тарифи, наповнення фонду “Гарантованого покупця” буде неможливим, відповідно, виплат не буде”, — пояснює Кудрицький.

Експерти бачать два шляхи вирішення проблематики. Перший — це апеляційні позови. За словами директора з розвитку Української асоціації відновлюваної енергетики Олени Колтик, такі позови вже подали НКРЕ та “Укренерго”.

“Так само компанії-учасники нашої асоціації будуть подавати позови з проханням долучити їх до справи як третю сторону, яка недоотримує прибуток від рішення суду”, — каже Колтик.

Директор ДП “Гарантований покупець” Костянтин Петриковець також заявив про подання апеляційної скарги та клопотання про прискорений розгляд справи.

“Швидка подача апеляції і скасування цього рішення судом”, — підтримує такий варіант представник президента в Кабміні Андрій Герус.

Проте судове засідання з цього приводу відбудеться аж 29 липня, а перші виплати “зеленим” необхідно здійснити вже на початку наступного тижня.

“Наше бачення оперативного вирішення проблеми — повторне ухвалення постанов про призначення тарифів, які скасував суд”, — заявила Колтик.

В Українській асоціації відновлюваної енергетики впевнені, що саме це тимчасове рішення може зупинити кризу в галузі. Погоджується з нею і представник президента.

“На сайті НКРЕКП вже висить проект постанови про нові тарифи для “Укренерго” з 1 серпня. Тобто ця ухвала суду може прожити ще 29 днів, а з 1 серпня набуде чинності нова постанова. У серпні компанія отримає всі недоотримані тарифні гроші і розрахується з усіма контрагентами”, —  пояснює Герус.

“Через тимчасове припинення дії постанов №954 та №955 “Укренерго” виставлятиме рахунки за договорами на свої послуги за тарифом, який діяв до 1 липня — 57,4 грн за МВт-год”, — заявили в компанії.

Водночас у рахунках з’явиться графа “Рекомендовано до сплати”. У ній рахунок буде виставлятися за новими тарифами на друге півріччя 2019 року, що затверджені скасованими постановами.

“У разі нестачі коштів компанія не зможе компенсувати гарантованому покупцю його витрати на сплату виробникам електроенергії з ВДЕ за “зеленим” тарифом та закуповувати значну частку електроенергії для компенсації технологічних втрат у мережах”, — попередили в компанії.

За останні 5 років у відновлювану енергетику України було інвестовано близько 2,5 млрд євро. За словами Колтик, якщо на ринку ВДЕ будуть невиплати, країна порушить зобов’язання перед міжнародними фінансовими установами: “По суті це означатиме не тільки погіршення інвестклімату, а й іміджу України, адже ми показуємо себе як ненадійного партнера, який не може забезпечити розвиток галузі і безпеку вкладених інвестицій”.

Блокування роботи ринку електроенергії, серед іншого, може спровокувати подання позовів до України від міжнародних інвесторів. І такі приклади вже були.

“У 2015 році був подібний випадок, коли призупинили виплати вітровим і сонячним електростанціям. Тоді компанії отримали позови до суду”, — згадує голова “Української вітроенергетичної асоціації” Андрій Конеченков, – позивачі виграли всі суди, всім повернули гроші, але протягом двох років жоден банк взагалі не розглядав Україну як потенційний ринок”.

За його словами, сьогодні є велика кількість компаній, які отримали фінансування та вже мають підписані контракти на постачання обладнання: “Ситуація може повторитися. Компанії нестимуть величезні втрати, банки будуть висловлювати недовіру. І головне — потенційні інвестори просто загальмують розвиток інших проектів”.

Голова “Біоенергетичної асоціації України” Георгій Гелетуха прогнозує, що негативні наслідки на собі може відчути не тільки бізнес, а й населення.

“Ця ситуація є кризовою для біоенергетичного сектору. Всі наші проекти будуть зупинені, а нових ми не побачимо. При цьому 50% наших проектів генерують не тільки електроенергію а й теплову енергію, яка коштує дешевше, ніж вироблена з газу”, — заявив голова, – Якщо це все буде зупинено, нам знадобиться більше газу, за що заплатить і населення. Це буде стосуватися практично кожного”.

Не варто забувати й про те, що крім великих інвесторів, є ще майже 9 тисяч домогосподарств, які вклали кошти в домашні СЕС.

“Ці люди інвестували майже 180 млн євро. Рішення суду ставить під загрозу не тільки гроші великих інвесторів, а й рядових українців, які можуть втратити можливість інвестувати”, — каже Андрій Зінченко, експерт з енергетичних питань.

Він додає: “Одна справа — слова про хороші інвестиційні можливості, а інша — дії. Цей суд — реалії нашого інвестиційного клімату”.

“Це рішення щодо фінансових доходів однієї компанії. І воно не змінює ні моделі ринку, ні роботи електростанцій”, — підсумовує Герус.

Материалы по теме: