Ніч перед Різдвом: головні традиції святкування

У різних регіонах України святкують Святвечір по-різному Святий вечір – одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначається ввечері напередодні Різдва Христового. Це останній день Різдвяного посту, тому й страви мають...

У різних регіонах України святкують Святвечір по-різному

Святий вечір – одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначається ввечері напередодні Різдва Христового. Це останній день Різдвяного посту, тому й страви мають бути пісними, повідомляє “Укрінформ“.

Вважається, що на столі має бути 12 пісних страв, на честь 12-ти учнів Христа. Вживати скоромне, тобто м’ясо, рибу, молочні продукти, можна з початком Різдва – 7 січня.

Слід зазначити, що у різних регіонах України святкують Святвечір по-різному, але всюди існував обряд, пов’язаний з приготування першої куті.

Кутя вважалася основною обрядовою їжею, тому з нею пов’язано чимало подій обряду. Після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися через вінчик – на добробут, а запали – на лихе передвістя. До звареного збіжжя додавали меду, але пам’ятали відоме прислів’я: “Не передай куті меду”.

Крім того, у деяких регіонах заправляли товченим маком, волоськими горіхами та іншими смаковитими приправами. Щойно на небосхилі з’являлася перша підвечірня зірка, всією родиною сідали за багатий стіл. Першим, як і годилося, займав місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу і розмовляти тихцем. Вставши, голова сімейства пропонував пом’янути покійників і запросити їх на Святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі, відтак звільняли для них місця на лавах і стільчиках, ставили страви і клали ложки.

А вже 7 січня, на Різдво, в Україні прийнято колядувати. Молодь перевдягається в пастухів, Янгола, Чорта та носить різдвяну зірку. Також на коляду “водять козу” – хлопця, перевдягненого у вивернутий кожух. Колядники ходять від хати до хати, співають та отримують за це гостинці.

5.ua

Материалы по теме: