Наживаються на всьому: від Ахметова до радника Порошенка, схема «зеленого» енергобізнесу

Альтернативна енергетика –  сучасний і менш шкідливий бізнес ніж традиційний. Саме тому держава і підтримує його фінансово. А от до розміру цієї підтримки питання є. Кожен може встановити сонячну батарею...

Альтернативна енергетика –  сучасний і менш шкідливий бізнес ніж традиційний. Саме тому держава і підтримує його фінансово. А от до розміру цієї підтримки питання є. Кожен може встановити сонячну батарею для власних потреб, але хіба що на даху.

Дніпропетровська область, поблизу Нікополя. Оці безкінечні ряди синіх панелей – це найбільша в Україні сонячна електростанція. Нікопольська СЕС. Щойнозбудована.

Тиша і практично немає працівників, бо гроші в цій тиші заробляють сонячні панелі. Заробляють, звісно, своєму власнику. А станція належить кому не кому, а найбагатшому олігарху країни – Рінату Ахметову.

Ця станція не тільки найбільша в Україні,  вона одна з трьох найбільших в Європі – 400 гектарів. Енергії, яку вона виробляє, вистачить на 100 тисяч будинків і підприємств. Це не єдине, що запланував присвоїти Ахметов. І не від єдиний, хто бажає заволодіти нею теж.

2019 рік – це рік ґвалту із запуску новітніх сонячних та вітряних проектів в Україні. Лише за перші три місяці цього року їх ввели більше ніж за весь минулий рік. Особлива ціна сонячної та вітряної енергії, яка діятиме до кінця 2019 року.

Ця спеціальна ціна отримала назву “зелений” тариф. Вона робить виробництво “зеленої” енергії найприбутковішим енергобізнесом серед усіх інших. Перш ніж електроенергія потрапить до вас, споживачів, її викуповує у виробника держава. Населенню електрику продають за однією ціною. А у виробників держава купує її за різними.

Атомним станціям платять півгривні за кіловат. Виробникам електрики з вугілля на ТЕС – в чотири рази більше – 2,15 гривні. По 15 євроцентів за кіловат-годину держпідприємство “Енергоринок” платить за електроенергію з сонячних станцій. По 10 євроцентів – вітроелектростанціям. Тобто 5 і 3,3 грн відповідно.

«Потрібно розвивати чисті види генерації для того, щоб зменшити викиди. Для того в свій час і був введений “зелений” тариф, щоб розвивались такі проекти як сонце, вітер, біомаса і так далі,» –каже голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Від початку на високому “зеленому” тарифі  активно почало заробляти оточення Януковича. Найбільше – Ахметов і Клюєви. Після революції плату за “зелену” енергію дещо зменшили.

Проекти, які вже розпочаті, будуть намагатися якомога швидше ввести в експлуатацію ці об’єкти – додає Савчук.

Сергій Савчук

“Наша асоціація ще минулого літа пропонувала зробити чергове зниження тарифів зараз літом… Через стрімке зростання, розвиток сонячних технологій відбулося в два рази здешевлення основного виробничого обладнання в базі… Тимчасово сонце є більш прибутковим, і це приваблює”, – говорить  Ігор Тинний.

Ігор Тинний

Ігор Тинний – бізнесмен та  власник гідро-, біо- і сонячних електростанцій.

Парламент міг знизити плату новим “зеленим” станціям раніше 2020 року. Подібних пропозицій було кілька. Тоді б нові гравці не отримали надприбутки на наступні роки. Парламент міг, але не зробив цього.

Ця пропозиція не була прийнята,– наголосив Тинний.

Тож всі сонячні і вітряні проекти, які запустяться цього року, отримають нинішню високу держпідтримку на наступні 10 років. Адже ціна енергії для кожної конкретної станції встановлюється один раз і аж до 2030 року. Гігантська свіжозапущена сонячна станція Ріната Ахметова в Нікополі вже отримала “зелений” тариф на наступне десятиріччя.

З початку 2019 року в Ахметова з’явилися нова сонячна та вітростанція, яким держава наступні 10 років платитиме за супер високим “зеленим” тарифом.

Навіть без цих двох станцій Ахметов був одним з найбільших гравців на ринку альтернативної енергетики. Минулого року його так звані зелені проекти отримали майже 3 мільярда гривень.

Але у поточному році Ахметов перетвориться на абсолютного лідера з отримання гарантованих державою грошей за “чисту” енергію. Вже до кінця цього року “зелені” потужності олігарха мають зрости в 5 разів у порівнянні з тим, що він мав минулого року.

На сьогодні вже є один реалізований проект 200 МВтний, до 1 ГВт плануємо збільшити, – каже Вікторія Сиромятова, директор “Вінд Пауер” (ДТЕК).

“Аналізували, куди можна інвестувати зараз. Експерти сказали, що в цей ринок можна найближчим часом інвествуати, це буде окупатися… Є газовий напрям. Є зараз альтернативна сонячна енергетика. Цікаво. Екологічно чисте. І вважаю, що майбутнє України в цьому, в альтернативній енергетиці”, – зазначив Ігор Котвіцький

Ігор Котвіцький

Ігор Котвіцький – мультимільйонер і народний депутат від фракції “Народний фронт”. Мультимільйонером його зробив газовий бізнес. А від тепер він зароблятиме і на сонячній енергетиці. Також від одночасно партнер Арсена Авакова.

Журналістка: У цьому проекті ви є партнером з родиною міністра Авакова, так? Ви обговорювали, що будете разом це робити чи як?
КотвіцькийМи вирішили інвестувати в компанію, яка буде цим займатися. Робимо такий експеримент. Новий для нас абсолютно, тому побачимо.

Раніше Котвіцький анонсував, що будуватиме СЕС на 250 МВт, конкуруватиме із Ахметівською найбільшою СЕС біля Нікополю. Наразі вийшло менше.

Деякі інвестори в зелену енергетику зараз перебувають на лаві підсудних.

Микола Мартиненко

Микола Мартиненко, обсяг якого капіталів –  є секретом, він не афішує свої активи. Але з числа адвокатів і немалою кількістю кримінальних справ, певно, ми можемо називати його щонайменше доларовим мільйонером. Багато років очолював паливно-енергетичний комітет парламенту. Востаннє обрався під купол від “Народного фронту”, як і Котвіцький з Аваковим.

Журналістка прийшла до нардепа Мартиненка в суд і запитала: “Енерджі трейд груп”. ETG. Скажіть, будь ласка, це ваш проект?”. На що Мартиненко не захотів відповідати.

Я відмовляюся давати вам будь-яку інформацію, тому що вона буде перекручена, використана проти мене, ви працюєте на НАБУ, – відповів він.

Причетність Мартиненка до компанії ETG та її сонячного бізнесу вказують факти наступні: 

  1. Тендери. Попередній формальний власник ETG був одним з улюблених постачальників державного Енергоатому і низки комбінатів, вплив на який приписували Мартиненку.
  2. Ділянка землі. Саме земля під сонячний бізнес компанії ЕТГ приводить нас до давнього товариша Мартиненка – Руслана Журила. Його навіть називають молодшим партнером Мартиненка. У кримінальних справах вони теж фігурують разом.

Руслан Журило

Журналістка: Гарний настрій у вас?
Журило: Бігус-тв – конечно гарний!
Журналістка: Ми зараз знімаємо фільм про зелену енергетику.
Журило: Вау, дуже хороший фільм буде.
Журналістка: Так. Я так розумію, що ви інвестуєте у Жовтих Водах?…
Журило: Я? Бачите, прокурори мене лишають не то що…
Прокурор: Це замість відшкодування шкоди в цьому провадженні підозрюваний інвестує у зелену енергетику.
Журило: У мене не заробітньої плати нема, у мене ніяких доходів нема. Ну, як я можу інвестувати?

Частково компанія ЕТГ взагалі будується на землях держкомбінату “СхідГЗК”, одним із керівників якого раніше був Журило. Саме через оборудки держкомбінату Журило і потрапив на лаву підсудних. Разом з Миколою Мартиненком.

Дрібним партнером у сонячному бізнесі ЕТГ був помічений рідний брат Журила. Він допомагав компанії ЕТГ реєструвати дочірні фірми, на які вона і записує сонячний бізнес. Допомагав, бо він має реєстрацію у Жовтих водах.

Микола Журило

Журналістка: Дивіться, ваш брат був донедавна співзасновником ЕТГ Солар-1.
Журило: Да, можливо. Це було зроблено, наскільки я потім після вашого розслідування прочитав у брата, для того, щоб була юридична можливість зареєструвати в м. Жовті води компанію. Щоб був один мешканець, щоб був один з учасників компанії, який проживає в м. Жовті Води.
Журналістка: Тобто його просто попросили…
Журило: Конєчно. І щоб зрозуміло було – там 0,1 відсотка в компанії. Це коштувало можливо півтори тисячі гривень. Але після того, як компанія вже зареєструвалась, як була зареєстрована земля – все, він вже перестав бути власником цієї частки.
Журналістка: Якщо ви вже цікавилися, то напевне знаєте, чиї це компанії?
Журило: Звичайно. Це 100-відсоткова власність компанії “Енерджи трейд груп”. Там немає нічого закритого.
Журналістка: На чиї гроші це будується?
Журило: На гроші. На кредитні кошти і на кошти, які інвестує компанія.
Журналістка: Тобто, наприклад, грошей вашої родини чи родини Мартиненка там немає?
Журило: Немає.
Журналістка: Немає?
Журило: Немає.

Журналістка: Добре, можливо, просто знаєте суму, яка пішла на першу станцію чи буде інвестована у першу станцію?
Журило: Більш того, що це відкрита інформація для всієї України. Один МВт коштує там 700 тис доларів. Порахуйте, скільки там цих МВт і все.
Журналістка: Тобто ви розбираєтеся все ж таки в цьому бізнесі?
Журило: Це ж вся країна сьогодні цим живе.
Журналістка: Гарні знання, як для людини, яка не має стосунку до сонячного бізнесу.

Материалы по теме: