Куди українцям подіти дрібні копійки

В Україні з обігу поступово виводять монети номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. НБУ навесні оголосив про припинення їх карбування. Нові копійки в обіг не запускають, а в...

В Україні з обігу поступово виводять монети номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок.

НБУ навесні оголосив про припинення їх карбування. Нові копійки в обіг не запускають, а в торгових точках суми з копійками в разі відплати готівкою повинні округлятися. При цьому у багатьох запасливих громадян залишилися чималі монетні запаси в скарбничках – прийшов час з ними поступово прощатися.

Копійками все ще можна розплачуватися в магазинах, аптеках, кіосках, в транспорті. Їх зобов’язані приймати, а фраза співробітників   “Ми дрібні монети не беремо” – привід попросити книгу скарг. Також ударними “поглиначами” монет є кавові і продуктові автомати, деякі термінали з оплати послуг. А ще підприємливі громадяни недорого продають дрібні монети жменями в … весільні агентства, яким потрібні монетки для закидання молодят.

“Я потихеньку позбулася монет, купуючи по одному квитки в транспорті. Ще трохи віднесла в супермаркет – касири були раді, адже великі магазини купують дрібні монети у банків дорожче номіналу! А тут отримали на 500 гривень, які мені поміняли на купюри, – розповіла  киянка Юлія Жирова.

– А ось знайомі не змогли поміняти дрібні монети в банку – там сказали, що у них немає такої послуги. Тоді вони знайшли компроміс – поповнити цією сумою свій рахунок. І тут вже банк не мав права відмовити і прийняв всі монетки”.

При цьому директор Департаменту грошового обігу Нацбанку України Віктор Зайвенко уточнює:   “Банки повинні приймати у громадян монети дрібного номіналу без будь-яких обмежень, обмінювати на монети і банкноти іншого номіналу”.   Але, як показала практика, навіть в різних відділеннях одного і того ж банку співробітники діють на свій розсуд – можуть обміняти, а можуть і відмовити.

Очевидно, це може залежати від кількості принесених монет і наявності у співробітника часу на їх перерахунок. Тому можна спробувати домовитися заздалегідь.

Як роз’яснили в прес-службі НБУ, приймати монети до оплати зобов’язані всі державні і приватні структури (банки, магазини, турфірми, транспорт), в тому числі фізичні особи.

“Якщо касир магазину або банку відмовляється приймати у вас на сплату монети – вирішуйте питання з завмагазином або заввідділенням. Не вийде – пишіть скаргу в НБУ”, – радять в прес-службі.

Дрібні копійки можна обміняти на банкноти в регіональних управліннях Нацбанку (в Києві – на Контрактовій площі, 2) і навіть в комерційних банках.

Журналісти пройшлися по декількох торгових точках Києва і виявили, що монет в обігу ще досить. Практично ніде з округленням ми не зіткнулися.

А ось на ринках давно не приймають на сплату монети сумою більше гривні аж до відмови продати товар. Юристи радять скаржитися на таких торговців в адміністрацію ринку.

Зберігати ж запас, розраховуючи, що коли-небудь монети подорожчають з нумізматичної точки зору, сенсу немає. Нумізмат Віталій Лазоренко пояснює:   “Високо цінуються тільки монети з вадою карбування”.

ua-banker.com

Материалы по теме: