Конституційний суд дозволив скасувати депутатську недоторканність. Як на це реагують народні депутати

Скасувати депутатську недоторканність дозволив Конституційний суд. Відповідний законопроект авторства народних депутатів судді розглянули в закритому режимі. Рішення було прийнято сьогодні, проте текст  оприлюднять у четвер, підтвердили у Конституційному суді. Про...

Скасувати депутатську недоторканність дозволив Конституційний суд. Відповідний законопроект авторства народних депутатів судді розглянули в закритому режимі. Рішення було прийнято сьогодні, проте текст  оприлюднять у четвер, підтвердили у Конституційному суді.

Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Законопроект про скасування депутатської недоторканності  був зареєстрований у липні минулого року.

За скасування недотороканності потрібно зібрати 300 голосів

Він пропонує виключити з тексту Конституції першу та третю частини статті 80, норми якої гарантують народним депутатам недоторканність і не дозволяють притягнути їх до відповідальності, затримати або арештувати без згоди парламенту. До Верховної Ради законопроект вніс народний депутат Юрій Левченко.

“Сумніваюся, що без тиску вулиці це питання буде проголосоване. Я буду постійно нагадувати. Позиція керівництва Верховної Ради – немає голосів і тому не виставляємо на голосування. Це окозамилювання. Люди, які це кажуть, тримають парламент залежним від виконавчої влади. У нас немає незалежного парламенту”, – коментує автор ініціативи.

Чи вдасться зняти депутатську недоторканність

Документ підписали 158 представників різних фракцій. Автори наголошують, що інститут депутатської недоторканності було створено для гарантії свободи політичної діяльності.

Але настрої в суспільстві засвідчують, що такий імунітет народних обранців виявився невиправданим, оскільки перетворився в гарантію безкарності.

Із винесенням рішення Конституційний суд затягнув на місяць, зазначив Юрій Левченко. Тепер рішення за Верховною Радою. За скасування недоторканності потрібно зібрати 300 голосів.

Для розгляду в парламенті проект мав отримати висновок Конституційного суду у відповідності до статей 157 та 158 Конституції, в яких ідеться про неможливість внесення змін до Основного закону під час воєнного чи надзвичайного стану.

До Конституційного суду за оцінкою парламент звернувся у жовтні минулого року. Тоді ж Верховна Рада попросила суд оцінити конституційність президентського законопроекту, який пропонує скасувати депутатську недоторканність з 2020 року.

Незабаром Конституційний суд планує розглянути і цей законопроект.

Інститут недоторканності сьогодні не є імунітетом

Саме у нього є шанси зібрати більше голосів, визнав співавтор депутатського проекту, заступник голови  фракції Блоку Петра Порошенка Олексій Гончаренко. Сам він особисто готовий підтримати будь-яку з цих ініціатив.

“Президентський законопроект, враховуючи, що він вступає у силу після наступного скликання, має більше шансів на реальне прийняття. За нього буде більше голосів, ніж за законопроект Левченко”, –  сказав Гончаренко.

За процедурою скасування депутатської недоторканності передбачає дві сесії, зазначив депутат від Опозиційного блоку Юрій Мірошниченко.

У Бельгії імунітет мають депутати та міністри регіональних рад

За його словами, ця тема стала “ритуальним закляттям напередодні виборів”.

“Навіть перед виборами цей законопроект наврядчи об’єднає у сесійній залі 300 депутатів. Недоторканність скасована не буде. А те, як легко ВР голосує за притягнення відповідальності, скасування недоторканності, арешт депутатів, означає, що інститут недоторканності сьогодні не є імунітетом”, – зазначив Мірошниченко.

Президентський проект про скасування недоторканності, на думку депутата, також прийнятий не буде.

У більшості розвинених країн недоторканність закріплена конституційно, однак у кожній державі є свої особливості набуття такого статусу.

Статус недоторканності в інших країнах

Імунітет зазвичай діє протягом строку повноважень парламенту. В Австралії, Великобританії, Іспанії, Мальті, Ірландії та Канаді недоторканність розповсюджується лише на цивільні справи.

У Німеччині імунітет діє лише на депутатів нижньої палати

В Австрії, Німеччині, Латвій та Словаччині – на цивільні та адміністративні правопорушення.

 У Молдові – на усі правопорушення, окрім спеціально визначених законом. В Австрії, Грузії, Туреччині, Франції та Португалії недоторканними є не тільки депутат, але і його будинок з офісом. У Бельгії імунітет мають депутати та міністри регіональних рад.

У Німеччині імунітет діє лише на депутатів нижньої палати. Якщо на кандидата в депутати уже заведена кримінальна справа до отримання мандату, у Польщі, Великобританії, Естонії та Фінляндії кримінальне провадження не зупиняється. У Данії, Греції, Німеччині, Угорщині та Чехії воно зупиняється після набуття статусу. Однак може бути продовжене за рішенням парламенту.

НВ

Материалы по теме: