Коломойський про Порошенка: хочу зробити «приємне» шановному Петру Олексійовичу

Один з найвпливовіших українських олігархів Ігор Коломойський вже кілька років не з’являвся в Україні через конфлікти з владою. Коломойський покинув територію України після болісного силового протистояння з владою через контроль над...

Один з найвпливовіших українських олігархів Ігор Коломойський вже кілька років не з’являвся в Україні через конфлікти з владою.

Коломойський покинув територію України після болісного силового протистояння з владою через контроль над державними компаніями “Укрнафта” та “Укртранснафта”, звільнення з посади губернатора Дніпропетровської області та націоналізації найбільшого банку України – “ПриватБанку”.

Бізнесмен з інтересами у нафтовому, гірничо-металургійному, фінансовому секторах та власник найбільших в країні банку та авіакомпанії став губернатором Дніпропетровської області навесні 2014 року й співпрацював з Петром Порошенком у протистоянні проросійським бойовикам на Сході. Проте згодом у нього виникли суперечки з урядом та власне з президентом.

В історії з “Приватом” його екс-власника Коломойського звинувачують у виведенні з нього мільярдів доларів українських вкладників на користь своїх фірм. Наразі бізнесмен судиться з Нацбанком і “ПриватБанком” у міжнародних судах щодо націоналізації.

Один з найвпливовіших і найрейтинговіших телеканалів України “1+1” належить пану Коломойському.

Саме на ньому виходять шоу та програми студії “Квартал 95”, директор і фронтмен якої – шоумен Володимир Зеленський – наразі має найбільші шанси виграти президентські вибори.

Друге та третє місце у президентських перегонах наразі ділять Петро Порошенко та екс-прем’єр Юлія Тимошенко, яка, судячи з інформаційної політики “1+1” та позиції Ігоря Коломойського, також налагодила непогані стосунки з бізнесменом.

Кілька тижнів тому кореспондент ВВС Джона Фішер поспілкувався з Ігорем Коломойським щодо його можливої підтримки Зеленського та Тимошенко.

Під час розмови Коломойський був дуже привітним та ввічливим. На відміну від спілкування з журналістами у 2015 році під час суперечок з владою за контроль над “Укртранснафтою”, коли він нецензурно облаяв журналістів “Радіо Свободи”.

Ігор Коломойський відверто визнає, що один з найпопулярніших телеканалів України – це важливий інструмент політичного впливу. Він каже, що не відчуває себе “могутнім”, але “певний вплив” в Україні має.

“Якщо телебачення можна назвати політикою, то так. Я вважаю, що телебачення – це четверта влада, така ж рівноцінна, як і законодавча, виконавча чи судова. На моє глибоке переконання, телебачення чи журналістика – перша влада за своїм впливом та можливостями. Але я не можу вирішити, хто буде президентом”. – каже він.

Ігор Коломойський відверто каже, що дуже важливим для нього є поразка на цих виборах президента Петра Порошенка. “Я не хочу, аби він отримав ще один термін. Я вважаю, що перший термін – це п’ять років розчарувань через його правління”. При цьому у розмові олігарх намагається списати на президента всі проблеми країни – “війну, розруху, падіння ВВП, еміграцію з України та зменшення кількості населення”.

Березень 2015 року – день відставки Ігоря Коломойського

“Я вважаю, хоч вона (Тимошенко. – Ред.) і не належить до молодого покоління політиків, але це людина, яка, як кажуть, пройшла і Крим, і Рим, злети й падіння… Вона однозначно буде кращою, але треба давати дорогу молодим”, – відповідає Коломойський на питання, чи буде пані Тимошенко хорошим президентом. «Для мене Зеленський – не персоналія, а певний символ. Символ зміни поколінь, як закінчується зима і приходить весна. Хочеться жити у країні, якою керують молоді й симпатичні люди”, – вважає Ігор Коломойський.

ВВС запитала, чи правда, що Володимир Зеленський є креатурою Ігоря Коломойського й чи він його контролює. “У нас із Зеленським є контрактні відносини: між телеканалом, де я є акціонером, і його продакшн-студією. Я вважаю, що телевізійна група “1+1” дуже зацікавлена у контракті з “Кварталом” Зеленського, де він є фронтменом. Це – всі наші стосунки. У нас немає спільного бізнесу. Не може людина з нижчим інтелектом і нижчою ерудицією впливати на більш розумного і талановитого. Тому я можу сказати, що він достатньо самостійний, навіть повністю самостійний. Зміна поколінь – це завжди болючий процес. Завжди здається, як же ми дамо “рулити” молодим, вони ж без досвіду і нічого не зможуть зробити і варто залишити досвідчених політиків. Але результату немає”, – каже Коломойський.

А на питання журналіста ВВС, чи може він уявити, як комедіант Зеленський протистоятиме Путіну, бізнесмен знову “переводить стрілки” на Порошенка – мовляв, і у нього таке протистояння виходить не дуже вдало.

Пряму грошову підтримку Володимира Зеленського та Юлії Тимошенко на цих виборах Коломойський заперечує. “Фінансову підтримку можете відразу відкидати. Навіть якби я хотів фінансово підтримати, то не зміг би, бо обмежений через заморозку активів Високим судом Лондона”.

У розмові з паном Коломойським кореспондент ВВС припустив, що ці вибори виглядають як боротьба між олігархом Порошенком і групою кандидатів, яку підтримує олігарх Коломойським.

“Я не вважаю, що я олігарх”, – відповів бізнесмен, бо, на його думку, він не впливає на виконавчу владу, а тільки має стосунок до телебізнесу.

Одна з найбільших претензій Ігоря Коломойського до влади – це націоналізація “Приватбанку”, який частково належав бізнесмену.

У грудні 2016 року влада націоналізувала “ПриватБанк” з левовою часткою вкладів українців, пояснюючи це необхідністю його порятунку від банкрутства та фінансової катастрофи. Голова НБУ Валерія Гонтарєва тоді заявила, що проблеми “ПриватБанку” виникли через непродуману політику його керівництва. За її словами, 97% кредитів банку були видані “пов’язаним особам”, а нестача капіталу банку на момент націоналізації нібито склала 148 мільярдів гривень.

Тодішній міністр фінансів Олександр Данилюк, який зараз є членом команди Володимира Зеленського, називав приватизацію “ПриватБанку” однією з вимог Міжнародного валютного фонду через величезну кризу в системоутворюючому банку. Данилюк вважає, що власники банку ставились до грошей вкладників як до своїх власних і як до “свинки-скарбнички”.

“Ми пильно стежимо за розвитком подій стосовно “ПриватБанку”. Його націоналізація була важливим етапом економічної реформи та боротьби з корупцією”, – підкреслило посольство США.

У січні 2018 року НБУ повідомив, що розслідування американської компанії Kroll підтвердило попередні висновки, що “ПриватБанк” був об’єктом шахрайських дій перед тим, як його націоналізували, і з рахунків банку зникли 5,5 мільярда доларів.

Однак у Нацбанку не оприлюднили самого звіту незалежного розслідування, але заявили, що передадуть висновки правоохоронцям. Пан Коломойський сумнівається, що Kroll мав законні підстави проводити в Україні слідчі дії, та наполягає, що у розслідуванні не змогли показати, куди забрали кошти і, на які рахунки, але мали б це зробити. “Якщо вони покажуть, куди й скільки ми забрали, ми готові це повернути. Але вони цього не зробили. Це все – один великий фейк. Вони не могли зникнути, тому що це дурість – самому у себе красти гроші, з власного ж банку. Крім того, ми навпаки завжди свої гроші тримали у “ПриватБанку” і давали йому можливість працювати із ними”. Розслідування Kroll він загалом назвав “димовою завісою”.

ВВС ще раз розповіла пану Коломойському про слова екс-міністра фінансів Олександра Данилюка про те, що олігарх використовував “ПриватБанк” як особистий – забирав гроші вкладників з нього і виводив з України у вигляді кредитів.

“Не хотів би чіпати особисто цього міністра фінансів, але, виходячи з цих його слів, отакий він міністр і був”. Коломойський наполягає, що за банком наглядали усі регулятори і, враховуючи розміри “ПриватБанку”, він був під мікроскопом й звинувачення про фінансування власного бізнесу з нього “звучать смішно”.

Зараз пан Данилюк є одним з головних радників у фінансовій сфері команди кандидата Зеленського, принаймні на публічних зустрічах.

“Ви ж розумієте, що при такому рівні розслідування, неможливо десь щось сховати. Складно шукати чорну кішку у темній кімнаті, особливо коли її там немає”, – каже бізнесмен.

Хоча і Міжнародний валютний фонт, і Нацбанк, і навіть США чітко вказують економічну необхідність націоналізації “ПриватБанку”, Ігор Коломойський наполягає, що серед головних мотивів влади було отримати контроль над телеканалом “1+1”.

ВВС напряму запитала у пана Коломойського, чи можуть ці президентські вибори та боротьба з Порошенком бути шансом помститись за “ПриватБанк”?

“Ні, це не пов’язані речі”, – каже олігарх, наполягаючи, що помста тут ні до чого.

“Для нас дуже важливі декілька аспектів цієї історії. Перший – це очистити своє ім’я, другий – покарати винних, а третій – отримати компенсацію у тому чи іншому вигляді”, – каже він.

Головна мета Ігоря Коломойського – програш Петра Порошенка

В НБУ у відповідь на запит ВВС заявили, що рішення про націоналізацію “ПриватБанку” не приймалось одноосібно, було схвалене Кабміном та РНБО і “підтримане міжнародними партнерами України задля забезпечення фінансової стабільності та збереження коштів громадян”.

Нацбанк наполягає, що напередодні націоналізації у 2016 році “ПриватБанк” був неплатоспроможним і своєчасне обслуговування клієнтів банку було під загрозою. Там нагадали, що акціонери банку звертались до держави за допомогою, надіславши лист до Кабміну з проханням про входження держави у капітал “ПриватБанку”.

Зараз же державний “ПриватБанк”, за твердженням НБУ, є “найприбутковішим українським банком та частиною стабільної та прозорої банківської системи”.

Ігор Коломойський може повернутись до України перед другим туром виборів.

“Я можу хоч завтра приїхати в Україну. Проти мене не висунули жодних обвинувачень. Але я занепокоєний, що, враховуючи кількість судових процесів між мною особисто і НБУ чи “ПриватБанком”, мені через суд заборонять виїзд із країни”, – пояснив пан Коломойський.

Він переживає, що може тут “застрягнути”. Проте не виключає, що напередодні виборів може повернутись до України.

“Я думаю про те, аби приїхати в Україну перед першим туром або між першим та другим, аби зробити “приємне” нашому шановному Петру Олексійовичу”, – наголосив  Коломойський.

Материалы по теме: