Інсульт у спеку стається від нестачі води

— Не думав, що в такому віці матиму інсульт, — розповідає 47-річний Борис Попенко з Херсона. — Того дня був на роботі. Працюю на ринку. Спека, як завжди, стояла неймовірна. Біди нічого не...

— Не думав, що в такому віці матиму інсульт, — розповідає 47-річний Борис Попенко з Херсона.

— Того дня був на роботі. Працюю на ринку. Спека, як завжди, стояла неймовірна. Біди нічого не передвіщало, на самопочуття не скаржився. Десь ­пообіді відчув, ніби потроху німіє права частина обличчя, далі перейшло на руку. Слова вилітали наче “жовані”. Прямо з ринку забрали до лікарні. Ледь прийшов до пам’яті. Зараз проходжу ­ре­абілітацію. Рукою ще погано володію, над мовою теж треба працювати.

— У спекотні дні люди більше пітніють, але води п’ють недостатньо, — каже столичний невролог Сергій Пелешок, 55 років. — Нестача рідини призводить до згущення крові і, як наслідок, до утворення тромбів. Це створює підвищений ризик виникнення інсульту. Коли кров гусне, організм починає сам себе рятувати: спеціально підвищує тиск, щоб “прокачати” її судинами. За наявності в них бодай однієї бляшки й трапляється судинна катастрофа.

У спеку організм має отримувати достатню кількість рідини.

— У середньому норма складає 25–30 мілілітрів на 1 кілограм ваги. Надавати перевагу треба питній воді без газу.

Тиск за спекотної погоди слід перевіряти регулярно.

— Гіпертонія є однією з тих хвороб, що можуть призвести до інсульту. Кожен має знати, які показники є для нього нормою. Важливо регулярно приймати призначені лікарем препарати.

Щоб уберегтися від інсульту, необхідно також стежити за харчуванням.

— Слід максимально обмежити вживання продуктів, що містять консерванти, нітрати й різноманітні хімічні добавки. Побільше їсти фруктів, овочів, риби, нежирного м’яса, молочних продуктів, яєць.

Фізична активність теж захищає від інсульту.

— Навантаження на м’язи сприяє покращенню кровообігу й допомагає організму спалити шкідливі речовини. Тож, щоб зменшити ризик виникнення хвороби, фізичну активність необхідно збільшити. Але в межах розумного.

Спати слід не менш як сім годин.

— Окрім того, що треба виспатися, важливо також по максимуму берегтися від емоційних потрясінь і стресу.

За перших ознак інсульту варто одразу викликати швидку допомогу.

— Порушення мовлення, асимет­рія обличчя, слабкість й оніміння руки чи ноги, запаморочення, подвоєння в очах — усе це перші симптоми. Чекати “раптом минеться” вкрай небезпечно. Що швидше людині нададуть допомогу, то більше нервових клітин вдасться зберегти. Якщо вкластися в 3–4 години з моменту появи перших проявів, можна впоратися з ураженням мозку.

gazeta.ua

Материалы по теме: