ГПУ не буде реформувати управління спецрозслідувань

Адвокатська дорадча група 11 червня оприлюднила наказ генерального прокурора Юрія Луценка, який утворює управління організації та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях спеціальної категорії й ліквідує відділ організації та процесуального керівництва досудовим...

Адвокатська дорадча група 11 червня оприлюднила наказ генерального прокурора Юрія Луценка, який утворює управління організації та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях спеціальної категорії й ліквідує відділ організації та процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими управліннями спецрозслідувань ГПУ.

«Тобто створюється управління прокурорів, які будуть здійснювати процесуальне керівництво над розслідуванням справ Майдану та представляти державне обвинувачення в суді», — зазначає група.

«Доки йде розслідування справ Майдану, доки вони не доведені до кінця ніхто не збирається нікого звільняти, нічого закривати», — сказала Сарган.

Вона пояснила, що реорганізація суто внутрішня і пов’язана з тим, що за новим законом «Про прокуратуру» ГПУ не може займатися слідством і ця функція передана Державному бюро розслідувань.

Наказ, який скасував попередній, в якому йшлося про створення спеціального управління

Керівник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк підтвердив Громадському, що наказ скасували за кілька днів після його ухвалення.

«Зауважимо, що необхідним є вирішити 2 питання: зберегти кадри, які давали результат та щоб справи розслідувалися без пауз.

Наша пропозиція генпрокурору була створити управління (замість відділу) прокурорів і поступово переводити туди слідчих Управління спецрозслідувань. Генпрокурор погодився і створив таке управління 08 червня, а потім скасував наказ», — розповів Горбатюк.

За його словами, Анжела Стрижевська сказала що наказ скасували, щоб покращити його, бо у ньому були недоліки. Одна сам Горбатюк цьому не вірить.

«Гіркий досвід роботи з генпрокурором Луценком і його заступниками свідчить, що реально корисного для справ вони самостійно нічого не зробили. За власною ініціативою лише шкодили», — каже він.

«Відповідно є загроза, що справи не просто зависнуть і ними ніхто займатися не буде. Ми лист написали в ДБР більше як місяць назад щодо їхнього бачення і дій, які вони роблять. Але відповіді немає наразі»

6 березня директор Держбюро розслідувань Роман Труба повідомив, що Труба буде готове прийняти «справи Майдану» не раніше листопада 2020 року.

На уточнення стосовно цієї позиції Труби Горбатюк відповів: «То він використовує неузгодженості  законодавства, яке ці питання регулює. В КПК в перехідних положеннях вказаний строк завершення повноважень слідчих прокуратури 2 роки, тобто 20 листопада 2019, а в перехідних положеннях закону про ДБР — через два роки після початку діяльності ДБР, тобто 27 листопада 2020. Але де будуть справи рік, якщо слідчі прокуратури не можуть розслідувати, а ДБР не хоче, — не ясно»

На думку адвокатки родин Героїв Небесної сотні Євгенії Закревської, ситуація зі скасуванням наказу поверне «статус кво» і відсутність координації між прокурорами у майже половині справ Майдану, які не контролюються процесуальним керівництвом ГПУ у судах — тобто за ці справи ніхто не відповідає.

«Тобто підсумок — згортання слідства щодо Майдану та відсутність перспективи у судах у більшості справ», — наголосила вона.

Материалы по теме: