Експерт представляє концепцію запровадження ринку землі в чотири етапи

Концепція обговорена з МВФ, Світового банку, була представлена під час зустрічей з громадянами-власниками паїв, аграріями та знайшла серед них загальну підтримку. Розроблена концепція впровадження ринку землі передбачає необхідність чотирьох законодавчих...

Концепція обговорена з МВФ, Світового банку, була представлена під час зустрічей з громадянами-власниками паїв, аграріями та знайшла серед них загальну підтримку. Розроблена концепція впровадження ринку землі передбачає необхідність чотирьох законодавчих блоків, які мають бути чітко виписані у законопроектах 2019 р. одночасно, одним пакетом.

Концепція базується на сьогоднішніх економічних, політичних реаліях, враховує повну структуру аграрного ринку та існуючі перешкоди суб’єктів земельних відносин.

Про це у статті пише Іван Мірошниченко. У першому блоці потрібно запровадити фінансову підтримку створення власниками землі (паїв) малих фермерських господарств. Для цього запропононовано запровадити на період 3–5 років нацпрограму підтримки, яка передбачає надання коштів громадянам під заставу власної землі для фінансування типових конкурентних проектів з високим рівнем локалізації (75%), зокрема, для організації тепличних господарств, молочних ферм сімейного типу, для зайняття садівництвом, ягідництвом, овочівництвом, органічним виробництвом тощо. При цьому фінансування має бути довгостроковим і під низькі відсотки.

“У другому блоці слід запровадити пілотне та обмежене відкриття ринку земель сільгосппризначення лише для фізичних осіб — громадян України та українських юридичних осіб з ліберальним обмеженням площі землі, що може перебувати у власності однієї особи. Можливе встановлення мінімальної справедливої державної ціни, за якою держава має пріоритетне право викупити землю, — каже експерт. — У третьому блоці слід запровадити ефективні, чітко прописані у законодавстві регуляторні механізми для розвитку ринку оренди землі, емфітевзису, забезпечивши можливість продажу прав оренди та емфітевзису, їх заставу (іпотеку), а також можливість іпотечного (під заставу землі) фінансування викупу земельних ділянок (паїв), страхування викупу”.

Материалы по теме: