Ціни на дорогоцінний метал б’ють рекорди. Чому зростає попит на паладій

Паладій — це метал платинової групи, який зустрічається в земній корі у 30 разів рідше, ніж золото. У грудні минулоріч ціни на цей метал перевищили котирування золота, чого не...
Слитки паладия в хранилище ProAurum в Мюнхене, 6 марта 2014 года. Цены на палладий растут 13-ю сессию подряд, приближаясь к высшей отметке с 2001 года, на фоне опасений за поставки из ЮАР при росте спроса на металл в автомобильной промышленности. REUTERS/Michael Dalder

Паладій — це метал платинової групи, який зустрічається в земній корі у 30 разів рідше, ніж золото. У грудні минулоріч ціни на цей метал перевищили котирування золота, чого не спостерігалося протягом 16 років.

У березні 2019 року ціна на паладій перевищила 1 600 дол.

Паладій виробляють в кількох країнах, лідерами за видобутком металу є Росія -43% видобутку та ПАР – 39%. Решта покладів розподілені між Канадою, Зімбабве, Австралією та США.

Головну причину подорожчання паладію грає сфера автомобілебудуванні до 75% світового попиту припадає саме на автомобільну галузь. Близько 15% паладію споживає електронна промисловість.

Ціни на паладій зростають не лише завдяки великому попиту, а й через зменшення пропозиції.

У 2015 році швейцарська трейдингова компанія Glencore закрила свій платиновий рудник “Еланд” у ПАР. У квітні 2019 року 1,8 тис робітників опинилися заблокованими в шахті компанії Sibanye Gold на глибині 1,5 км.

Johnson Matthey у своєму звіті написала, що у 2019 році попит на паладій в промисловості буде перевищувати пропозицію на 1 млн унцій, за оцінками російської компанії “Норнікель”, на яку припадає близько половини світового видобутку, дефіцит цього металу у 2019 році буде максимальним з 2000 року — 1,3 млн унцій.

Світова тенденція посилення законодавств у сфері охорони природи в кінці 20 століття спричинила підвищення попиту на фільтри у бензинових двигунах і заміни у їх виробництві більш коштовної платини на паладій.

У цих металів подібні фізико-хімічні властивості, і фактор взаємозамінності досі відіграє вирішальну роль у формуванні світових цін на них. У найближчі два роки автовиробники навряд чи повернуться до використання платини.

За словами директора департаменту маркетингу “Норильського нікелю” Антона Берліна, такий перехід станеться тільки при збільшенні різниці між цінами до 1 тис дол за унцію.

У лютому 2019 року ця різниця досягла максимальних 620 дол за унцію, а на початку травня – 450 дол.

Раніше аналітики Bank of America підвищили прогноз середньої ціни на паладій на 2019 рік до 1 800 дол за унцію, що допускає короткостроковий підйом котирувань вище 2 000 дол за унцію.

Anglo American Platinum розглядає можливе підвищення видобутку на руднику Mogalakwena в ПАР на 270 тис унцій на рік.

Капіталізація компанії “Норильський нікель”, найбільшого у світі виробника нікелю і паладію, збільшилася на 40%. Кожні 100 дол за унцію в котируваннях паладію дають 280 млн дол EBITDA і додають 170 млн дол до річних дивідендів.

Наразі резерви металів платинової групи становлять 69 млн кг, з них 63 млн кг припадають на ПАР, 3,9 млн кг — на РФ, 1,2 млн кг — на Зімбабве, 0,9 млн кг — на Америку.

Марк Кутіфані гендиректор Anglo American заявив, що такий різкий стрибок котирувань може означати створення “бульбашки” на ринку, однак додав, ціни залишаться на високому рівні протягом деякого часу.

27 березня такі “бульбашка” почала здуватися: ціна на паладій за день впала на 5,1%. Ринок перейшов до корекції, оскільки інвестори переключилися на потенційне ослаблення попиту на фоні гальмування світової економіки.

“Ціни на метали визначаються уповільненням китайської економіки і відсутністю торгової угоди між США і Китаєм. Також не можна повністю виключати ризик введення Штатами нових санкцій проти Росії”, — зазначають аналітики “Атон”.

Утім, в “Норнікелі” зазначають: “Попри уповільнення продажів автомобілів у Китаї, введення екологічного стандарту China 6 у липні 2020 року дасть додатковий імпульс для попиту на метали платинової групи у 2019 році, оскільки промисловість почне робити запаси металу”

Паладій в Україні є,  але не виявлені перспективні родовища, є перспективні геологічні формації, що не виключає наявність у них промислових скупчень металів платинової групи, повідомили у відомстві. У Держгеонадрах зазначають, що на розвідувальні роботи бракує грошей, та з боку держави відсутній запит на проведення робіть такого типу.

Материалы по теме: