Чорнобиль і радар «Дуга» приваблюють американців через нову напругу між Заходом і Росією

Спокійний і незайманий ліс на північ від Києва був би прекрасним місцем для прогулянки, якби не один факт. Він знаходиться в зараженій радіацією Чорнобильській зоні відчуження, створеній в 1986...

Спокійний і незайманий ліс на північ від Києва був би прекрасним місцем для прогулянки, якби не один факт. Він знаходиться в зараженій радіацією Чорнобильській зоні відчуження, створеній в 1986 році після найстрашнішої у світі ядерної катастрофи.

 З 2011 року Чорнобиль притягує екстремальних туристів. Але місцевий ліс приховує ще один спадок Холодної війни

Йдеться про радар «Дуга». Попри те, що колись він був великою таємницею під посиленим захистом, велетенську споруду можна побачити за кілометри. Пробиваючись через туман над горизонтом система справляє сюрреалістичне враження.

Якщо прмдивитися, то стає зрозуміло, що це велика стара структура, складена з сотень антен і турбін. Радар «Дуга» колись був одним із найбільш могутніх військових об’єктів у комуністичній імперії СРСР. Його висота складає 150 метрів, а ширина – 700 метрів. Але, покинута посеред радіоактивних вітрів Чорнобиля, система тепер у стані індустріального занепаду.

Будь-хто, хто захоче дослідити підніжжя «Дуги», наштовхнеться на покинуті машини, залізні діжки, зламані електронні пристрої й металевий брухт – нагадування про спішну евакуацію невдовзі після аварії на ЧАЕС.

З 2013 року туристи почали досліджувати Чорнобильську зону відчуження, отримавши також змогу наблизитися до радара у складі організованих груп. За словами Ярослава Ємельяненка, чия туристична агенція влаштовує поїздки в Чорнобиль, навіть ті, хто знав про «Дугу» заздалегідь, все одно шоковані її величчю.

«Туристи приголомшені неймовірним розміром споруди і її естетичною високотехнологічною красою. Ніхто не очікує, що вона настільки велика. Їм шкода, що система напівзруйнована і під загрозою повного знищення», – сказав він.

Спорудження «Дуги» почалося в 1972 році, коли радянські вчені шукали спосіб зменшити загрозу від ракет далекої дії. Вони запропонували ідею побудови велетенської загоризонтної радіолокаційної станції. Вона випромінювала сигнали, які відбивалися від іоносфери Землі.

Попри велетенський масштаб проекту, виявилося, що вчені не до кінця розуміли, як іоносфера насправді працює. Тож проект виявився приреченим на провал ще до завершення будівництва.

Деякі відомі на сьогодні дані про «Дугу», яку також називали «Чорнобиль-2», розкрив колишній командир радарного комплексу Володимир Мусієць. «Об’єкт «Чорнобиль-2» як частина протиракетної й космічної оборони армії СРСР був створений з однією метою: виявляти ядерні атаки проти Радянського Союзу в перші ж дві-три хвилини після запуску балістичних ракет», – пояснив він.

В 1976 році світ вперше почув так званого радянського «дятла» – повторюваний імпульс, який розсилав передавач.

Одразу ж після цього з’явилися різноманітні теорії змови. У західних ЗМІ почали писати про зброю, яка нібито контролює погоду чи навіть людський розум. На тлі зростання страху перед ядерною війною дехто повірив, що низькочастотний «російський сигнал» може змінити людську поведінку чи знищити мозкові клітини.

 Ці спекуляції посилювалися тим, що СРСР заперечував саме існування радару. У Москві стверджували, що на його місці розташований дитячий табір. Навряд чи «Дуга» використовувалася в якості зброї для контролю людей на території США. Але її справжнє завдання і важливі деталі роботи вкриті загадкою. Через цілком таємний статус радара, всі документи про нього були або знищені, або заховані в архівах Москви. І такий стан речей продовжується навіть сьогодні. Важливі компоненти велетенської антени або були вивезені в Росію, або вкрадені мародерами.

Більше двох десятиліть «Дуга» була захована від людей в Чорнобильській зоні відчуження. Чорнобильська катастрофа вплинула на життя десятків тисяч невинних людей, спричинивши зараження радіацією і смерті.

Експерти зауважують, що не в останню чергу через новий дипломатичний конфлікт між Росією і Заходом спричинив зростання інтересу до історії Чорнобильської катастрофи й Холодної війни. Тож все більше людей приїжджають в Україну з прагненням дослідити такі покинуті релікти.

Материалы по теме: