«Це сміття» – чому Міноборони називають так бронетехнику.

Липень 2014 року. Українські підрозділи оточують кільцем блокпостів захоплений озброєним угрупованням на чолі з російським полковником Ігорем Гіркіним Слов’янськ. Місто звільнять тільки через кілька тижнів. А поки нацгвардійці обстрілюють...

Липень 2014 року. Українські підрозділи оточують кільцем блокпостів захоплений озброєним угрупованням на чолі з російським полковником Ігорем Гіркіним Слов’янськ. Місто звільнять тільки через кілька тижнів. А поки нацгвардійці обстрілюють позиції бойовиків з бронемашини БТР-4.

Події 2014 року, нацгвардійці обстрілюють позиції бойовиків з бронемашини БТР-4 у Слов’янську. «І втікали, і стріляли. І витримувала вона кулі – 12.7 міліметра, і бронескло витримувало, і решітки, ті що по боках, виручали не раз», – показує бронемашину нацгвардієць БТР-4Е Валерій Бабула.

БТР-4 –розробка українців. Виготовляти почали ще в 2008 році. Із вагою 20 тонн може розвивати швидкість до 100 кілометрів на годину. Вміщує до десяти осіб десанту. Може подолати водні перешкоди. Озброєна 30-міліметровою гарматою, протитанковим ракетним комплексом і автоматичним гранатометом.

Валерій Бабула зустрів на Донбасі бої 2014-2015 років. Каже: «четвірки» тоді врятували не одне життя. «Випадок був під Ясинуватою, де нам прострілили башту і у нас не працював бойовий модуль. А вже троє поранених було. І ми як-не-як тих трьох поранених вивезли звідти. Хоч заднім ходом, вручну відстрілювались. Але виїхали люди. Живі, слава Богу, всі залишились», –розповідає він.

Валерій Бабула

«Тут броня міцніша. Озброєння краще – гармата, а не те, що ми оце зараз граємось – із 14.5 міліметрів. Тут все-таки 30 міліметрів. Казали, що навіть танк можна зупинити цим БТРом. Просто треба влучити в саму баштову установку, де шестерні», – каже оператор-навідник БТР-4Е Олександр Столярчук.

Олександр Столярчук

 

Випробування сталі для «четвірок» організовує державний концерн «Укроборонпром».

«Цивільною мовою це означає – добре. Пробиття немає», –зазначив представник виробника.

Але у представників Міністерства оборони України інша оцінка: «Це не випробування – це лохотрон. Російською мовою повторюю – лохотрон».

Представник Міноборони каже, що випробування – «лохотрон»

«Привезли сміття, це просто сміття, яке не відповідає… Плюс, зробили тут аналіз: шкідливих домішок, це сірка і фосфор – в 30-40 разів перевищує норму», – начальник 85-го військового представництва Міноборони України Олег Плющаков.

Олег Плющаков

«Харківське конструкторське бюро імені Морозова провело повний цикл випробувань. Результати випробувань відображені протоколами і актами. Вони позитивні. Броня витримує всі вимоги, передбачені цими програмами випробувань», – пояснює вчений секретар Харківського конструкторського бюро Андрій Богач.

Андрій Богач

«Ми зараз хочемо показати ваш папір, із вашим підписом, де є «Висновок представництва замовника», який говорить про те, що Лозівський ковальсько-механічний завод спроможний виробляти 1,45 корпусу на місяць. І ви прекрасно розумієте, що ці обсяги виробництва не дозволяють виконати державне оборонне замовлення», – стверджує Богач представнику Міноборони.

БТР-4

Військова прийомка наполягає: представлена сталь – фальшивка, не відповідає державним нормам і не може гарантувати безпеку бійців на передовій.

«Для цього придумані купа архаїчних ГОСТів якихось, розумними людьми, до речі, які чомусь досі ніхто не скасував. Тому що вони правильні. Інших немає, але вони інші і не потрібні, тому що там все написано правильно і правда», –каже начальник групи 85-го військового представництва Міноборони України Ігор Утєгєнов.

Ігор Утєгєнов

Згадаємо, що ще в 2009-му «Укроборонпром» уклав контракт з Міністерством оборони Іраку на 420 бронетранспортерів. В результаті, українська сторона спромоглась поставити замовнику менше за сотню машин.

«Шість років тому Україна провалила свій найбільший міжнародний контракт з постачання зброї в Республіку Ірак. Це був контракт на півмільярда доларів. Більше того, контракт мав опцію, що якби Україна справилася б з цим замовленням, то саму контракту могла збільшитися до одного мільярда доларів… Одна партія БТРів – це 40 БТРів, які протягом 2013 року намагалися поставити в Ірак, вона була бракована. Брак полягав саме в броньованих корпусах, тобто пішли тріщини. Коли іракська сторона це побачила, вона відмовилась приймати товар», –каже керівник експертної організації StateWatch Гліб Канєвський.

Гліб Канєвський

Канєвський розслідував іракський контракт і каже, що в 2014-му, після початку бойових дій, ті самі «четвірки» вирушили на Донбас. Держава закупила ці БТРи в «Укрспецекспорту», відправила їх на фронт, вони там кілька тижнів попрацювали і одразу трощилися.

«Десятки БТРів, закуплені Міністерством оборони, ті, що мали бути в Іраку, вони просто виходили з ладу на 10 000 кілометрах пробігу, в той час, як гарантією було встановлено – 150-200 тисяч кілометрів мали ці БТРи пройти. Тобто, яка виникла ситуація: держава закупила ці БТРи в «Укрспецекспорту», відправила їх на фронт, вони там кілька тижнів попрацювали і ламалися. Їх неможливо було відремонтувати в польових умовах, повертали назад в Харків для того, щоб доробити, і таким чином наші бойові частини просто не мали техніки під собою», – резюмує Канєвський.

«Дві сторони – вони тепер в будь-якому випадку будуть один одного звинувачувати, хоча винні обидві. І в тому числі комітет безпеки і оборони Верховної Ради, в тому числі Кабінет міністрів, Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Їхній департамент, він винен, тому що вони не втрутилися в цю ситуацію, вони її не контролювали. Таким чином у нас є люди, які заробили гроші – це «Укроборонпром», Міністерство оборони, яке не хоче брати на себе відповідальність за те, що хтось заробив. І є завод, який витратив гроші і випустив ось те, що випустив. Техніки немає, армія сидить без техніки, грошей теж немає», – резюмував екс-президент Асоціації виробників озброєння і військової техніки України Вадим Кодачигов.

Вадим Кодачигов

Материалы по теме:

 • Бронетехника «Азова»

  Одним из самых медийных подразделений Национальной гвардии Украины является полк «Азов». Выросший из добровольческого батальона, ныне он представляет собой довольно неплохо вооруженное подразделение с танками, артиллерией и прочими атрибутами легкой мотопехотной бригады. Первыми на вооружении...
 • Суддя ОАСК під підозрою НАБУ відмінив рішення Верховного Суду

  У серпні Верховний суд заборонив фірмі Микитася будувати 72-метровий будинок майже в центрі Києва. У вересні суддя першої інстанції Погрібінченко будувати дозволив. У вересні струнка система судочинства в Україні...
 • Трофейная бронетехника по-украински

  Известно, что в ходе войны на Донбассе в руки боевиков попадало достаточно большое количество нашей бронетехники. Причем это было как летом 2014 года в ходе маневренных боев в районе границы, так и зимой 2015 года...
 • В Міноборони провели українсько-німецькі штабні переговори

  У Києві в рамках розвитку воєнно-політичного співробітництва з Федеративною Республікою Німеччина проведено штабні переговори. Під час заходу сторони обговорили питання регіональної безпекової політики, стану реалізації завдань оборонної реформи, стратегічні...